Polanica Zdrój – kwiecień 2024 rok

001.jpg
01polanica04.jpg
01polanica05.jpg

Zanim – jak zwykle – wybraliśmy się na objazd „inwestycyjny” po Polanicy-Zdroju z burmistrzem Mateuszem Jellinem chwilkę przy dobrej kawie porozmawialiśmy sobie, a raczej ja przepytałem się o parę rzeczy.

- Jaki jest budżet Gminy na ten rok?
- Na początku zatwierdzony na 104 mln zł, ale już teraz „urasta” do 128-130 milionów. Spora część tych środków to źródła zewnętrzne: korzystamy z dofinansowań czy to z Ministerstwa Sportu i Kultury, z dotacji rządowych, unijnych, funduszy norweskich, ze środków współpracy polsko-czeskiej ... skąd się tylko da.
- To ogromnie dużo... A ile z tych pieniędzy przeznaczacie na inwestycje?
- Około 50 %...
- ... naprawdę? Połowę? To rekord. Nie pamiętam żeby jakakolwiek gmina tyle wydawała na inwestycje z budżetu...
- Ale tak jest. W trakcie realizacji jest m.in budowa basenu (to już nie jest remont czy modernizacja, to tworzenie od początku) - koszt ok. 20 mln zł, także przebudowa Parku Zdrojowego. To kolejne ...naście milionów. A tuż przed nami budowa stadionu, zaczynamy budowę cross-country .... i tak dalej. Nie ma obawy – te finanse zużyjemy jak należy, bo przecież nie zapominamy o infrastrukturze podziemnej, odnowionych drogach, tak jak np. we współudziale z Powiatem ul. Pułaskiego do Wielisławia, infrastruktury na Sokołówce ...
- Jak widzisz współpracę z ościennymi gminami?
- Z burmistrzem Dusznik-Zdroju miałem wcześniejsze kontakty i myślę, że dobrze będziemy współpracować i współpracujemy, bo przecież mamy mnóstwo wspólnych tematów, choćby takich, jak wspólny kolektor ścieków czy oczyszczalnia. Burmistrzem Szczytnej został Krzysiek Żak, którego znam od lat i myślę, że dobrze nam się będzie współpracować.
- Zanim wyjedziemy w trasę zapytam jeszcze o najważniejsze zadania dla Burmistrza w tej kadencji.
- Wraz z Radą chcemy rozwijać się dwubiegunowo: dla mieszkańców tworzyć coraz lepsze warunki życia a dla przyjezdnych (gości, turystów, wczasowiczów, kuracjuszy) możliwie najlepsze warunki pobytu w kurorcie (oferta kulturalna, sportowa, turystyczna, rozrywkowa i tak dalej).
***
No to teraz krótki objazd: rozpoczynamy od budowy basenu – już za dwa miesiące odbiór a przecież to nie tylko niecka ale cała infrastruktura „wypoczynkowa” łącznie z restauracją. (Foto)
- A wokół mnóstwo robót ziemnych.
Jesteśmy koło ul. M. Konopnickiej – gruntowna przebudowa, a nawierzchnia będzie z kostki granitowej. (FOTO)
I już jesteśmy w Parku Zdrojowym – wszędzie trwa modernizacja a gdzieniegdzie Park już w pełnej krasie. (FOTO)
Czas na Sokołówkę i drogi... a to ul. Żeromskiego w przebudowie. (FOTO)
A na skrzyżowaniu ul. Żeromskiego i Gajcego moją uwagę zwrócił teren do wypoczynku dla wszystkich. (FOTO)
Tylko „rzuciliśmy okiem” na to, co teraz dzieje się w Polanicy-Zdroju, ale jak wyjeżdżałem ul. Mickiewicza to znów zobaczyłem „jeden plac budowy”..... Polanica-Zdrój pięknieje, bogaci się, rozwija ... naprawdę jest czego zazdrościć.
Mirosław Awiżeń