Muzyczny/klasyczny maj

Muzyczny/klasyczny maj

W maju Dolnośląski Festiwal Muzyczny zaprasza na trzy koncerty. Pierwszym (11.05) będzie recital Magdaleny Blum i Magdaleny Kulig w Budziszowie Wielkim. Kolejnym (18.05) występ kwartetu Piotra Damasiewicza w Jaszkowej Dolnej. Ostatni z cyklu (25.05) odbędzie się w Bazylice Nawiedzenia NMP w Bardzie - będą to Litanie ostrobramskie S. Moniuszki. W tym muzycznym projekcie wezmą udział Anna Jeruć-Kopeć (sopran), Magdalena Kulig (alt), Alex Tsilogiannis (tenor), Makarij Pihura (bas) oraz Chór i Orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk – blisko 90 wykonawców.

W drugą niedzielę maja Dolnośląski Festiwal Muzyczny zaprasza do kościoła pw. Dobrego Pasterza w Budziszowie Wielkim pod Wrocławiem na recital Magdaleny Blum (fortepian) i Magdaleny Kulig (mezzospran). Artystki od lat współpracują ze sobą. W 2012 r. wspólnie ze Stanisławem Firlejem (wiolonczela) nagrały płytę Elegie, za którą w tym samym roku otrzymały Wrocławską Nagrodę Muzyczną. Koncert rozpocznie się o godz. 19.00, w programie koncertu liryka wokalna i solowe utwory fortepianowe.
Tydzień później (18.05) organizatorzy zapraszają do Jaszkowej Dolnej koło Kłodzka. W kościele pw. Jana Chrzciciela o godz. 19.00 rozpocznie się koncert kwartetu Piotra Damasiewicza, laureata wielu prestiżowych nagród m.in. Fryderyka 2013. Niedzielny występ będzie zarazem promocja świeżo wydanej płyty – Mnemotaksja. Inspiracją do jej powstania była wrocławska scena improwizacji oraz artystyczne i duchowe podróże wgłąb siebie. W koncercie wystąpią: Piotr Damasiewicz (trąbka), Gerard Lebik (saksofon tenorowy, klarnet kontraltowy), Zbigniew Kozera (kontrabas), Wojciech Romanowski (perkusja).
Na ostatni z majowych koncertów (25.05) Dolnośląski Festiwal Muzyczny zaprasza do Bazyliki Nawiedzienia NMP w Bardzie. Występ rozpocznie się o godz. 19.00, w programie Litanie ostrobramskie – kompozycje S. Moniuszki na głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę. Do udziału w tym muzycznym projekcie zaproszono Chór i Orkiestrę Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Swoim poziomem artystycznym litanie nawiązują do muzycznej kultury ludowej doskonale korespondując z tradycjami i wysokim poziomem artystycznym Śląska. W koncercie weźmie udział czterech solistów – Anna Jeruć-Kopeć (sporan), Magdalena Kulig (alt), Alex Tsilogiannis (tenor), Makarij Pihura (bas) oraz blisko 80 członków zespołu Śląsk. Cztery litanie (1843-55) zostały skomponowane na cześć Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej (Wilno) i mają tekst łaciński. Utwory nawiązują w stylu do ludowych kantyczek - dzięki swej prostocie i lekkości poruszają serce słuchacza i unoszą jego ducha. O mistrzowskim wykonaniu litanii świadczy fakt, iż podziwiał je sam G. Rossini, któremu Moniuszko dedykował swe dzieła podczas pobytu w Paryżu (1862 r.)

Magdalena Blum – absolwentka wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu. Od 2008 r., na macierzystej uczelni pełni funkcję Prorektora do Spraw Artystycznych i Naukowych. Jest laureatką III Ogólnopolskiego Konkursu Lisztowskiego. Koncertowała w Europie i Stanach Zjednoczonych. Dokonała nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, jest współwykonawcą pięciu płyt. Za płytę Elegie w 2012 r. otrzymała Wrocławska Nagrodę Muzyczną.
Magdalena Kulig - mezzosopran, absolwentka wydziału wokalnego wrocławskiej Akademii Muzycznej. Artystka występowała na licznych festiwalach i koncertach w Europie i Azji. Laureatka wielu konkursów wokalnych m.in. nagroda specjalna na IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. H. Halskiej (2007 r. - Wrocław), I nagroda sekcji barokowej konkursu wokalnego (2008 r. - Bolonia), III nagroda na Tiit Kuusik International Lied Competition (2011 r. - Estonia). Za płytę Elegie w 2012 r. otrzymała Wrocławska Nagrodę Muzyczną.

Kwartet Piotra Damasiewicza
Piotr Damasiewicz – trębacz jazzowy i kompozytor. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Fryderyka 2013, nagrody Gazety Wyborczej - Warto 2012, Nagrody Muzycznej Wrocławia 2013 oraz konkursu kompozytorskiego im. K. Komedy w kategorii tematów jazzowych. Muzyk Roku według rankingu Polish Jazz Blog. Reprezentant Polski w międzynarodowych platformach Take Five Europe i Jazz Plays Europe.
Gerard Lebik – muzyk i kompozytor, absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej. Stosuje media akustyczne i elektroniczne, gra na saksofonie i klarnecie. Współpracował z wieloma artystami m.in. Eryckiem Abecassisem, Kazuhisa Uchihashi, Keith Rowe, Brian Labycz, Noritaka Tanaka czy Sebastian Meissner.
Zbigniew Kozera – kontrabasista, absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej. Jako jeden z ośmiu muzyków brał udział w międzynarodowym spotkaniu muzyków sceny improwizowanej, elektroakustycznej i awangardowej (Alpenglow III – Wrocław). Współpracował z Wrocławskim Teatrem Wsółczesnym oraz Teatrem Cinema. Ważniejsze festiwale: Jazztopad, Art of Improvisation, Selector.
Wojciech Romanowski – perkusista. Zdobywca I miejsca wraz z trio Stefana Gąsieńca na konkursie Jazz Juniors w Krakowie (2004). Współpracował ze szczecińską grupą Stowarzyszenie Orkiestra Jazzowa, z którą zajął I miejsce na konkursie standardów jazzowych w Siedlcach. Występował z wieloma muzykami m.in. Piotrem Wojtasikiem, Jarkiem Śmietaną, Grzegorzem Nadolnym czy Bogdanem Hołownią.

Anna Jeruć-Kopeć – sopran, absolwentka wrocławskiej Akademii Muzycznej. Laureatka wielu konkursów wokalnych m.in. II nagroda w Konkursie Moniuszkowskim (2002 r. - Białystok), III nagroda (2003 r. - Duszniki), III nagroda Konkurs Wokalny Muzyki Słowiańskiej (2003 r. - Katowice). Współpracowała z prestiżowymi dyrygentami i festiwalami m.in. Schleswig-Holstein Music Festiwal, Opera Festiwal in Grass, Opera London. Wspólnie z European Chamber Opera wyruszyła w trasę koncertową po Azji.
Alex Tsilogiannis – tenor, absolwent Guildhall Scholl of Music & Drama (Londyn). Jest stypendystą Fundacji Gordona oraz GSMD. Artysta współpracował z wybitnymi dyrygentami takimi jak S. Barlow, Sir C. Davies i G. Marciano oraz reżyserami m.in. M. L. Evansem, S. Medcalfem. Na scenie koncertowej śpiewa zarówno jako solista, jak i w ramach grupy trzech tenorów - Tenorissimi (uczestniczy z nimi w tournee po Wielkiej Brytanii).
Makarij Pihura – bas, absolwent lwowskiej i krakowskiej Akademii Muzycznej. Laureat wielu konkursów wokalnych m.in. I nagroda na 21 Century Art w Worzele na Ukrainie (2006), I nagroda na Iuventus Canti im. I. Godina we Vrablach na Słowacji (2012) oraz I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. J. Kiepury w Krynicy-Zdrój (2013). Od 2012 roku śpiewa w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, a także w Państwowej Operze w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja). Od 2013 roku jest solistą Opery Wrocławskiej.
Chór i Orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk - ponad stuosobowy skład artystyczny obejmuje chór, balet i orkiestrę. Zespołu odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach, dał ponad 7 tysięcy koncertów dla ponad 25 milionów widzów. W repertuarze Śląska znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych - od wielkich widowisk prezentujących barwną panoramę folkloru wszystkich regionów Polski, po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej. W swoim dorobku zespół ma 12 płyt.
Dolnośląski Festiwal Muzyczny (DFM) powstał w 2013 roku. Jest to wydarzenie cykliczne, którego koncerty odbywają się przez niemal cały rok kalendarzowy. W programie festiwalu znajdują się zarówno koncerty muzyki klasycznej jak i jazzowej - swój repertuar prezentują uznani artyści oraz młodzi ambitni i zdolni muzycy. Jednym z pomysłodawców, a także dyrektorem festiwalu jest Magdalena Kulig, o część artystyczną wydarzenia troszczy się Magdalena Blum.