Muzeum Papiernictwa zaprasza do zwiedzania wystawy pt. „Paper skin and wood”

01wystawa prac A. Goehringera plakat A2 kopia.jpg

W Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju od 21 czerwca czynna jest nowa wystawa pt. „Paper skin and wood”. Ekspozycja jest pierwszą w Polsce prezentacją twórczości Armina Göhringera – uznanego niemieckiego artysty rzeźbiarza, którego prace były dotąd prezentowane na kilkuset wystawach indywidualnych i zbiorowych w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Włoszech i Senegalu.
Początki twórczości rzeźbiarskiej Artysty sięgają lat osiemdziesiątych XX w. Wyspecjalizował się on w rzeźbie drewnianej, choć od pewnego czasu łączy drewno z innymi materiałami, takimi jak papier ręcznie czerpany oraz metal. Armin Göhringer ma w swoim dorobku prace o różnych gabarytach, nie wyłączając wielkoskalowych rzeźb miejskich. Prócz rzeźb, tworzy również kompozycje ścienne o zróżnicowanej skali, z wykorzystaniem drewna i innych materiałów. Papier ręcznie czerpany otula prace Artysty jak skóra, która chroni je, uwypuklając jednocześnie ich strukturę. Twórczość Armina Göhringera charakteryzuje brutalizm, który ujawnia się już na etapie procesu twórczego. Jego prace powstają przy użyciu piły motorowej, która pozwala na wykonanie szybkich, precyzyjnych cięć na powierzchni drewna. Tworzą one motyw kratownicy.
Dorobek Artysty nie niesie ze sobą konkretnego przekazu, lecz stanowi refleksję nad spotykaniem się skrajności, ekstremów, które tworzą harmonijną całość, dając poczucie równowagi we współczesnym świecie, tak często naznaczonym przez rozpad i chaos.
Wystawa czynna będzie do 25 września 2024 r.
inf. Izabela Mieczkowska
Dział Promocji i Wydawnictw Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju