Ludmiła Sowińska: Wystawa SEZON 2024

04wiersz-1.jpg
02c.jpg
02b.jpg
02a.jpg
02.jpg

„SEZON 2024” to tytuł wystawy prac plastycznych uczestników zajęć „dużego” studia plastycznego, które działa w Kłodzkim Ośrodku Kultury. Wystawa została zapoczątkowana uroczystym wernisażem 21 czerwca 2024 roku o godz. 17 w galerii Sztuki pARTer (Kłodzki Ośrodek Kultury).
Wyeksponowane prace powstały w latach 2023/2024.
Na wernisaż przybyło dużo osób w szerokim przedziale wiekowym. W tym roku wyeksponowano prace 39 artystów – uczestników zajęć „dużego” studia plastycznego. Na wystawie zostały zaprezentowane także i moje prace, ponieważ od długiego czasu należę do tego grona artystów.
Widziałam, że publiczność z dużym zainteresowaniem przyglądała się wyeksponowanym pracom. Podeszłam do kilku osób z publiczności i zapytałam o ich zdanie na temat wystawy. Odpowiedzi, jakie usłyszałam, to: „wystawa jest ciekawa”, „jestem zadowolona, że tu przyszłam”, „są tu prace, które trzeba zgłębić”, „wystawa podoba mi się”, „jestem pod dużym wrażeniem”.
Wśród publiczności na wernisażu były również osoby, które zapytały mnie o moje zaprezentowane na tej wystawie prace. Zapytano mnie np. o sposób wykonania pracy i jak długo taka praca powstaje.
Dużo zaprezentowanych na tej wystawie prac potwierdziło stwierdzenie Seneki, że „Wszelka sztuka jest naśladowaniem natury” oraz stwierdzenie Stanisława Przybyszewskiego, że „Sztuka (…) jest celem sama w sobie, jest absolutem, bo jest odbiciem absolutu – duszy”. Zgadzam się całkowicie ze zdaniem Stanisława Jerzego Leca, że „Jedna kreska artysty oddziela czasem dwie epoki sztuki”.
Wystawę „SEZON 2024” można obejrzeć jeszcze w lipcu. Następna tego typu wystawa zaplanowana jest na przyszły rok.
Tegoroczna wystawa „SEZON 2024” zainspirowała mnie do mojej kolejnej twórczości literackiej i w efekcie tego powstał tekst pt. „2024: SEZON w galerii sztuki pARTer” (prezentowany obok).
Ludmiła Sowińska