KRESOWE ZAPROSZENIE NA JASNĄ GÓRĘ

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę lipca – 7.07.2024 – Kresowianie spotykają się na Jasnej Górze na pielgrzymce połączonej ze Światowym Zjazdem Kresowian. W tym roku będzie to wyjątkowe jubileuszowe trzydzieste już spotkanie. Organizatorem jest Światowy Kongres Kresowian oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich z Bytomia. Inicjatorką, jak i duszą tego wielkiego przedsięwzięcia, jest jak zawsze red. Danuta Skalska prowadząca cotygodniową „Lwowską Falę” na antenie Radia Katowice i Opole (audycje dostępne również poprzez internet – polecam).
W pielgrzymce udział biorą Kresowianie z całego niemal świata. W poprzednich spotkaniach udział wzięli m.in. rodacy z Australii, Kanady czy USA. W tym roku amerykańską Polonię prezentować będzie m.in. prof. Jean Marie Novak z San Francisco . Obecna będzie była litewska minister (w l. 2012-14) Renata Cytacka z Wilna. Zaproszona jest również liczna grupa Polaków za wschodniej granicy, będzie więc okazja do osobistych często wzruszających spotkań i rozmów.
Zawsze licznie reprezentowany jest Dolny Śląsk. Organizatorzy kierują swoje zaproszenie również dla Kresowian i ich potomków z Ziemi Kłodzkiej – gdzie to środowisko jest wyjątkowo prężne i liczne.
Wprawdzie główne uroczystości odbędą się w niedzielę, ale już w sobotę 6 lipca o godz. 17.00 w jasnogórskiej auli im. św. Jana Pawła II, organizatorzy zapraszają na galowy koncert „Serce Kresów – Tobie Polsko”. Swój udział zapowiedział m.in. Grzegorz Podwójny, Wojciech Habela, Asia Wojciechowska, Agata Lalik, Andrzej Szczepański, Małgorzata Kulińska czy raper Stopa- Konrad Rusicki. Nie może też zabraknąć zespołu Hubal, Kresowej Ferajny czy kapeli Henia Poloczka. Na gości czeka wystawa pn. „Moja wielka wołyńska rodzina” Dariusza Kanaki oraz „Ofiary zbrodni w Ponarach pod Wilnem 1941-44” Przemysława Namsołka. Sobotnie spotkanie zakończy Apel Jasnogórski o godz. 21.00.
Główne uroczystości rozpoczną się 7 lipca o godz. 9.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu gdzie Mszę św. w intencji wypędzonych, poległych i pomordowanych na Wschodzie odprawi ks. Antoni Moskal – kustosz pamięci o Polakach pomordowanych przez UPA w Bieszczadach. Msza transmitowana będzie przez TV Trwam. Po mszy przewidziany jest Marsz Kresowych Pokoleń oraz Apel Pamięci pod tablicami upamiętniającymi polskie ofiary oraz Ukraińców udzielającym Polakom pomocy.
W wspomnianej już auli odbędzie się natomiast Otwarte Forum Kresowe. W tym roku dominującymi tematami będą:
• przygotowania do obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP i odsłonięcia pomnika wołyńskiego w Domostawie
• edukacja patriotyczna młodego pokolenia, w tym ich rola w kontynuowaniu pamięci pokoleń. Podsumowany będzie historyczny konkurs „Wołyń- Pamięć Pokoleń”.
• pomoc Polakom na Wschodzie „Rodacy- Rodakom” w nawiązaniu do sytuacji Polaków na Ukrainie, Wileńszczyźnie i Białorusi.
Pokazany będzie zwiastun filmu o ks. Tadeuszu Isakowiczu-Zaleskim, który jeszcze rok temu był obecny wśród nas. Przewidziany jest kiermasz książki z kresową tematyką i podjęcie stosownych uchwał. Organizatorzy przewidzieli jeszcze wiele innych atrakcji i niespodzianek. Jasna Góra zaprasza i czeka więc na Kresowian, ich potomków oraz wszystkich sympatyków naszych Kresów. Do zobaczenia w Częstochowie...
JANUSZ PUSZCZEWICZ