EUROPA DA SIĘ LUBIĆ – czyli „Międzyklasowy konkurs geograficzny wiedzy o Europie” w SP w Krosnowicach

01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
05.jpg

Każdy Europejczyk, niezależnie od kraju, z którego pochodzi, powinien posiadać podstawową wiedzę i świadomość na temat Europy, by móc aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym, politycznym, kulturalnym swojego kraju i całej wspólnoty europejskiej. Powinniśmy znać podstawowe informacje geograficzne, kluczowe wydarzenia, wartości czy symbole, a także współczesne wyzwania. Świadomy Europejczyk to osoba świadoma swoich praw i obowiązków, ktoś odporny na dezinformację i ktoś, komu łatwo porozumieć się z innymi ludźmi na świecie.
Do tego dąży się w szkołach. Chcemy kształtować młodzież, zainteresować sprawami nie tylko polskimi, ale również europejskimi.
Dnia 11 czerwca – pani Agata Młynarska-Mochol, nauczycielka geografii w Szkole Podstawowej w Krosnowicach, zorganizowała „Międzyklasowy konkurs geograficzny wiedzy o Europie”. W jego przeprowadzeniu pomagała pani Maja Kryjak.
W wydarzeniu wzięło udział sześć trzyosobowych drużyn z klas V-VIII. Wszyscy zgromadzili się w sali, w której zasiedli przy przygotowanych stolikach. Każda z drużyn miała przed sobą liczmany, przy pomocy których wskazywane były odpowiedzi A,B,C,D. Treść pytania wyświetlała się na tablicy, Pani odczytywała je głośno, a po upływie uzgodnionego czasu drużyna wskazywała swoją odpowiedź. Następnie była podawana prawidłowa, a ta drużyna, która wskazała taką właśnie dostawała punkt w postaci cukierka dla każdego gracza z zespołu. Pytań było 20, dogrywka okazała się niepotrzebna, w pierwszej bowiem rundzie wyłonili się zwycięzcy, a zostali nimi uczniowie klasy VII b reprezentowani przez: Oliwię Zaziębło, Aleksandrę Jurak i Oskara Szczerbienia. Panie pogratulowały im wiedzy oraz wręczyły nagrody. Pozostałe drużyny również zostały nagrodzone.
Wiedza dotyczyła znajomości najdłuższej rzeki, stolic państw, flag, największych jezior, najmniejszego państwa w Europie. Było też pytanie dotyczące stolicy mody, państw nienależących do unii Europejskiej czy państw, które nie leżą nad Bałtykiem.
Cieszy fakt, że młodzi ludzie interesują się geografią, zgłębiają wiedzę, bo przecież jak powiedział Andre Gide: „Człowiek nie może odkryć nowych oceanów, dopóki nie znajdzie odwagi, żeby stracić z oczu brzeg”. Życzymy odwagi w traceniu brzegu z oczu i poszukiwania....., odkrywania....., zdobywania.
Tekst i foto: Anna Hnatów-Biela