EMAUS
charytatywny koncert kameralny - 21 kwietnia 2014 r. godz. 17.00
Kościół pw. św. Jerzego i św. Wojciecha (sióstr klarysek)
ul. Łukasińskiego 34, Kłodzko - wstęp wolny
Wystąpią:
Michael Pospíšil (Praga) – śpiew, pozytyw, dramaturgia koncertu
Chór Sta Allegro (Kudowa-Zdrój) - prowadzi Robert Wajler
Consortus F:A:G:V:S: (Jaromierz) - prowadzi Ladislav Horký
Zespół LITERACY JITČÍN (Jiczyn)
W programie:
Marcin Mielczewski & comp.
MISSA SUPER O gloriosa Domina
Po koncercie zapraszamy na Kłodzkie Mazurkowanie. Prosimy o przyniesienie mazurka własnej roboty.
www.kokkultura.pl
Koncert dofinansowany ze środków Powiatu Kłodzkiego.
Michael Pospíšil
Studiował śpiew w konserwatorium w Pradze u prof. Jaroslava Horáčki i Theresy Blumowej. Uczęszczał na kursy mistrzowskie (m.in. u Holgera Eichhorna, Mariusa van Altena, Stephena Stubbsa) Od 1986 roku aktywny jako śpiewak i muzyk, wykładał w Konserwatorium w Pardubicach (1989/91), prowadzi liczne zespoły muzyczne (Ritornello, Pražští Komorní Pěvci, Literácy Jitčín, Valdštejnská kapela). Zajmuje się pracą badawczą nad oryginalnymi źródłami muzycznymi, przygotowuje programy muzyczno-literackie i wykłady, prowadzi warsztaty i seminaria interpretacyjne. Współpracuje z Teatrem Lalek Tineola, radiem i TV . Dokonał wielu nagrań, jako solista współpracował z wieloma znanymi zespołami jak np. Musica Antiqua Praha, Gregorien Choeur De Paris, Warszawa Bornus Consort , Musicalische Compagney Berlin , Le Monde Classique Wien , Musica Eterna Bratysława.
Chór Sta Allegro
Powstał w Kudowie-Zdroju w 2006 r. W szeregach Chóru spotykają się ludzie różnych zawodów i w różnym wieku. To, co ich wszystkich łączy, to zamiłowanie do muzyki i wytrwałość w nauce często trudnego i wymagającego repertuaru. Chór może się poszczycić wyróżnieniami i nagrodami zdobytymi na konkursach i przeglądach chórów amatorskich: I Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni Sakralnej w Prusicach Vox Domini (I wyróżnienie, 2007), III Festiwalu Kolęd w Polanicy-Zdroju (I miejsce, 2007), I Oleśnickim Festiwalu Pieśni Chóralnej (Srebrny Cherubin, 2008)
Marcin Mielczewski (ok.1600-1651) - polski kompozytor wczesnego baroku.
Prawdopodobnie był uczniem kompozytora pochodzenia włoskiego Franciszka Liliusa. Od 1638 był muzykiem kapeli na dworze króla Władysława IV Wazy w Warszawie. W 1644 r. został kapelmistrza Karola Ferdynanda Wazy, najmłodszego brata Władysława IV, biskupa wrocławskiego i płockiego, który miał jeden z najlepszych zespołów muzycznych w ówczesnej Rzeczypospolitej
Mielczewski podróżował wraz ze swoim chlebodawcą, przebywał głównie w Wyszkowie, Broku, Ujazdowie i Warszawie, a także odbywał podróże, m.in. do Gdańska (1646) oraz Nysy i Opola (1650), gdzie prawdopodobnie spędził około pół roku. Cały swój dorobek kompozytorski ofiarował mocą testamentu, z datą 8 września 1651, Karolowi Ferdynandowi.
Mielczewski był najbardziej znanym w Europie polskim kompozytorem XVII w. Kilka utworów wydano za życia autora, niektóre zachowały się w rękopisach, inne tylko w XX wiecznych kopiach.
(więcej na http://culture.pl/pl/tworca/marcin-mielczewski)
Missa super „O gloriosa Domina" Marcina Mielczewskiego (2 soprany, alt, 2 tenory, bas, basso continuo) jest skomponowana na kanwie popularnej pieśni maryjnej. Cała msza jest poświęcona Maryi „Gospodzie uwielbionej”. Msza „О gloriosa Domina” zachowała się w jednym tylko źródle - rękopiśmiennej kopii z XVII w. proweniencji dolnośląskiej, przechowywanej obecnie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.