Dni Świętego Floriana w Bystrzycy Kłodzkiej

Dni Świętego Floriana w Bystrzycy Kłodzkiej

Dwudniowe imieniny w Bystrzycy Kłodzkiej
W sobotę i niedzielę (4-5 maja) w Bystrzycy Kłodzkiej odbędą się liczne imprezy z okazji „Dni świętego Floriana” – patrona miasta.
Ten kojarzony z ogniem i powodziami święty (od 1436 roku jeden z czterech patronów Polski), czczony jest w Bystrzycy Kłodzkiej od wieków. Nic dziwnego, to miasto wielokrotnie doświadczało klęsk ze strony przepływających przez nie rzek (Bystrzycy i Nysy Kłodzkiej), oraz pożarów związanych najczęściej z najazdami wrogów.
Pierwszą kaplicę poświęconą św. Florianowi zbudowano w tym mieście już w 1646 roku a od 1703 roku w dniu św. Floriana odbywały się procesje i odpusty. Obecna, poświęcona mu kaplica została konsekrowana w 1727 roku, a nazwę góry, na której stoi zmieniono z Chmielowej na Floriańską. Niestety, relikwie świętego ofiarowane w 1740 roku przez małżonkę króla polskiego Augusta II Sasa – Marię Józefinę, które znajdowały się w tej kaplicy, spłonęły w pożarze w 1823 roku.
W 2008 roku, po konsultacjach z mieszkańcami oraz uzyskaniu pozytywnej opinii nie tylko Diecezji Świdnickiej, ale także za zgodą Watykanu, święty Florian został oficjalnym patronem Bystrzycy Kłodzkiej. Od tego momentu obchody jego imienin stały się najważniejszym miejskim świętem.

- Tegoroczne „Dni świętego Floriana” zapowiadają się szczególnie uroczyście, gdyż z tej okazji przybędzie nam kilku nowych Honorowych Obywateli miasta – mówi Renata Surma, burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej. Kilka dni temu do Przewodniczącego Rady Miejskiej wpłynął wniosek o nadanie tego tytułu biskupowi Ignacemu Decowi oraz posłom Grzegorzowi Schetynie, Monice Wielichowskiej i Jakubowi Szulcowi a także działaczowi sportowemu Andrzejowi Puchaczowi.

Podczas dwudniowych imprez mieszkańcy miasta i gminy Bystrzyca Kłodzka oraz przyjezdni goście będą mogli uczestniczyć w licznych koncertach i zabawach. Ciekawie zapowiada się także „Wystawa Osobowości i Osobliwości Ziemi Kłodzkiej”. Głównym punktem uroczystości będzie msza w kościele św. Michała Archanioła, a obchody zakończy niedzielny, wieczorny pokaz sztucznych ogni, nad którego bezpieczeństwem będą czuwać „Rycerze św. Floriana” – miejscowi strażacy.

(e.w.)