Cienie dawnych gigantów

01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
050.jpg

Ten tajemniczo brzmiący tytuł, to temat ciekawego odczytu, wygłoszonego przez dr. Urszulę Ratajczak-Skrzatek, w niedzielę 29 czerwca w „Starej Plebanii” w Konradowie.
Podczas spotkania, ilustrowanego przeźroczami, dr Urszula Ratajczak-Skrzatek – paleontolog z Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalizująca się w badaniach dużych ssaków kopytnych z okresu plejstocenu i holocenu, przedstawiła wyniki swej wieloletniej pracy. Przybliżając pracę paleontologa „od kuchni” omówiła fascynujący świat prehistorycznych zwierząt zamieszkujących jaskinie w epoce lodowcowej, w tym również naszą Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie.
I tak dowiedzieliśmy się, m.in.: jak wyglądała fauna Polski w epoce zlodowacenia, jakie znaczenie mają odkrycia kości w jaskiniach dla rekonstrukcji paleośrodowisk, jakie są wnioski na temat przystosowań i ekologii wymarłych gatunków ssaków drapieżnych i kopytnych.
Była to „era wielkich ssaków” i na terenie Polski w omawianym okresie żyły: niedźwiedzie, lwy, hieny, mamuty, nosorożce włochate, wielkie jelenie. Niektóre z nich (np. niedźwiedzie jaskiniowe) były roślinożerne, niektóre jednak, to były drapieżniki. Do wymarcia tych zwierząt przyczyniło się wiele czynników, w tym: zmiany klimatyczne oraz pojawienie się homo neadertalczyka.
Prelegentka z pasją opowiadała historię naszej ziemi sprzed około 2 milionów lat, także o odkryciach jaskiń, w których bierze udział, o pracach wykopaliskowych paleontologiczno-archeologicznych, prowadzonych wspólnie z mężem (archeologiem), który także uczestniczył aktywnie w spotkaniu. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy prelekcji.
To była kolejna, bardzo ciekawa inicjatywa kulturalna gospodarzy „Starej Plebanii” – niestrudzonych, godnych podziwu i szacunku za organizowane u siebie wydarzenia. Wielkie dzięki za zaproszenie.
Krystyna i Mirosław Awiżeń