kwiecień 2023

Pamiątkowe zdjęcia z misiem

Autor: 
inf.wł.
Bez nazwy-17a.jpg

O kłodzkiej tradycji zdjęć pamiątkowych z misiem i w samochodziku – możemy przeczytać w XIV „Almanachu Ziemi Kłodzkiej” (przybliża nam ten temat Bartłomiej Terlecki). Wiele osób ma w swych domach takie zdjęcia. Dziś prezentujemy fotografie z archiwum rodzinnego p. Jadwigi Niemczuk.
Na odwrocie fotografii podpisy: Jadzia i Basia – 1960 r.
oraz: Babcia, Pawełek i ja [Zofia Tabaka], wracamy z głosowania w lokalu wyborczym w Centrali Nasiennej przy ul. Grunwaldzkiej – Kłodzko, 20.I.1957 r.

To piosenka z lat minionych – rzecz o Jurandzie

Autor: 
Krystyna i Mirosław Awiżeń
IMG_20230218_170342.jpg

W sobotę, 18 lutego br. Muzeum Ziemi Kłodzkiej zaprosiło miłośników muzyki lat 20-30. XX w. na program słowno-muzyczny – To piosenka z lat minionych – rzecz o Jurandzie. Spotkanie poświęcone było pamięci Jerzego Koszutskiego – sportowca, muzyka, dyrygenta, kompozytora, który przez kilka lat swego życia związany był z Kłodzkiem.

Oczarowani Martą Zilbert

Autor: 
inf. MH
Marta Zilbert w Szalejowie Dolnym 2023 (9).jpg

* Oczarowani Martą Zilbert w Krosnowicach
Filia nr 2 Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Krosnowicach, porwała zerówkowiczów z miejscowej Szkoły Podstawowej na spotkanie z pisarką Martą Zilbert. Ze względu na „śliskie” warunki pogodowe gość pojawił się w klasie.

Wieści ze Szkoły Podstawowej w Krosnowicach

Autor: 
Anna Hnatów-Biela
P1130007.jpg

* ZIMOWY BAL KARNAWAŁOWY
Od wielu już lat tradycją Szkoły Podstawowej w Krosnowicach jest organizacja zimowych balów karnawałowych. W tym roku, a konkretnie 28 stycznia, Rada Rodziców, przy pomocy Grona Pedagogicznego z naszej szkoły wznowiła to, na co czekało bardzo dużo ludzi lubiących się dobrze pobawić, a przy tym wspomóc szlachetne cele, jakimi jest, np. pomoc szkole. Pieniądze zebrane z balu zasiliły bowiem konto Rady Rodziców, a zostaną przeznaczone na stypendia, nagrody i potrzeby uczniów.

Historycznie „Pod Pegazem”

Autor: 
inf. PiMBP
Bez nazwy 6AL.jpg

Od 2006 r. Oficyna Wydawnicza Brama wydaje publikację zatutułowaną „Almanach Ziemi Kłodzkiej”. Pomysłodawczynią tego wydawnictwa jest Krystyna Oniszczuk-Awiżeń – historyk, muzealniczka i dziennikarka, autorka i współautorka wielu książek dotyczących przeszłości Ziemi Kłodzkiej.

Akordeonowe nowinki

Autor: 
Liliana Stopka i Tomasz Brusiński
3_druk.jpg

Miesiąc luty, to trochę nauki i upragnione ferie zimowe. Szkoda wielka, że nie wszyscy mogli się cieszyć wolnym czasem z powodu przeziębień. Tymczasem termin VIII Akordeonowego Turnieju Hrabstwa Klodzkiego szybko się zbliża i będzie potrzebna siła i zdrowie aby program konkursowy udoskonalać.
Mamy nadzieję, że wraz z powrotem do szkoły, wróci energia do intensywnej pracy.

Spotkanie Noworoczne w Międzylesiu 30 stycznia 2023 roku

Autor: 
Mirosław Awiżeń
m5.jpg

Po trzech latach spotkaliśmy się znów...
Zaczęło się od części artystycznej. Wystąpiły dzieci i młodzi ludzie z Czech, a dokładniej z Kralik. To były piękne występy. Ubiegając zapytania gości: „a gdzie nasze dzieci i młodzi ludzie?” p. Burmistrz powiedział: „my też mamy „swoich”, ale oni są teraz gościnnie w Czechach”. Tak to jest ze wzajemną, naprawdę prawdziwą przyjaźnią.
Część oficjalną spotkania zagaił burmistrz Międzylesia p. Tomasz Korczak mówiąc:

Muzyczna strona Kozakowskiego

Autor: 
Witold Kozakowski
5-Udział w Erasmusie..jpg

* Nowe sukcesy gitarowej młodzieży!

Wydarzenia kulturalno-sportowe w Gminie Bystrzyca Kłodzka

Autor: 
inf.wł.
Bez nazwy 9cc.jpg

*NIEDZIELNE ZWIEDZANIE BYSTRZYCY KŁODZKIEJ
W niedzielę, 19 stycznia br. w ramach Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego, Koło Przewodników Sudeckich w Kłodzku zorganizowało spacer z przewodnikiem. Spacer taki odbył się m.in. po Bystrzycy Kłodzkiej. Frekwencja dopisała i przewodnicy oprowadzili grupę mieszkańców i turystów po zabytkach Bystrzycy Kłodzkiej. Wszystkim przewodnikom z okazji ich święta składamy najlepsze życzenia.
*Teatralne ferie pod hasłem „WYSPA” z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej.
*W MIĘDZYGÓRZU ODBYŁY SIĘ ZAWODY W ZJEŹDZIE NA SANIACH ROGATYCH

„Opowieści zapałczane – Matchbox Stories” – to projekt modernizacji wystawy stałej w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej

Autor: 
inf. MF
DSC_0022.jpg

Działania projektowe obejmują dwa etapy: pierwszy w 2022 roku dotyczył części ekspozycji przedstawiającej najdawniejsze sposoby niecenia ognia, zagadnienia ognia w religiach oraz dziejów samego Muzeum i jego zabytkowej siedziby. Etap drugi w 2023 roku obejmuje część wystawy stałej dotyczącej historii zapałki, zapalniczki oraz historii przemysłu zapałczanego.