ANIELSKA NOC KOŚCIOŁÓW – w Krosnowicach
Połączenie duchowości, kultury i lokalnej historii. Czy to możliwe? Jak najbardziej tak. Elementy sakralne połączone z artystycznymi to niemałe doznanie dla każdego uczestnika takiego wydarzenia. Takowe bowiem miało miejsce w krosnowickiej parafii, które odbyło się dnia 12 czerwca, o godzinie 18:00.
Honorowy patronat nad tym wydarzeniem sprawował Biskup Świdnicki Marek Mendyk, a pieczę nad całością sprawowali: wójt Gminy Kłodzko – Zbigniew Tur, proboszcz parafii – ks. Adam Łyczkowski, Dyrektor Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Fundacja Musicalia Glacensia oraz Towarzystwo Miłośników Krosnowic.
Spotkanie rozpoczęło się od muzycznego „poczęstunku”. Dziewczynki przygotowane przez panią Lucynę Śliwkę zaprezentowały swe umiejętności gry na fletach, ale można było również posłuchać muzyki zagranej na skrzypcach, organach oraz klarnecie. Uczniowie klasy IIIa, pod przewodnictwem pani Urszuli Kowalskiej-Stec, przebrani w szaty anielskie, uroczo zawirowali na tle soczystej zieleni okalającej kościół pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła. W wirującym, bardzo nastrojowym tańcu, pojawiły się dźwięki trójkątów i grzechotek, a także klimatyczne pobrzękiwanie tamburynów. Następnie dzieci przytoczyły wiersz naszej lokalnej poetki – Grażyny Sobczak, o tematyce anielskiej. O tej samej był też tekst odczytany przez Adama Żwirełło nieco później w kościele. Takim niezwykłym wprowadzeniem rozpoczęto kolejną część spotkania, a było to odsłonięcie pamiątkowej tablicy, którą jest fotografia wykonana przez Tomasza Śliwińskiego, przedstawiająca rzeźbę wykonaną w drewnie niepolichromowanym przez Michaela Klahra starszego. To ołtarz z muzykującymi aniołami wykonany około 1725r. Jest on najokazalszym zabytkiem znajdującym się dziś w kaplicy pw. św. Michała w Zamku Pieskowa Skała, w oddziale Zamku Królewskiego na Wawelu. Dzieło to pierwotnie znajdowało się w pałacu w Krosnowicach, dlatego dziś mówimy, że: „Cząstka Krosnowic znajduje się na Wawelu”.
W kolejnym etapie pan Franciszek Piszczek zaprosił zebranych do kościoła, gdzie w bardzo ciekawy sposób opowiedział, nie wszystkim znane, ciekawostki dotyczące samego kościoła, jak również obrazów oraz figur świętych w nim się znajdujących. Następnie oddał głos pani kustosz z Wawelu – Joannie Sędziwy, która wyświetliła prezentację pokazującą dzieło Klahra starszego i omówiła w ciekawy sposób historię krosnowickiego ołtarza muzykujących aniołów /z pałacu/, który został zabrany z naszych terenów około roku 1954 i wywieziony do Krakowa. Kiedy podjęto decyzję o jego renowacji pani kustosz zaczęła dociekać skąd właściwie ołtarz pochodzi. Długo poszukiwała odpowiedzi i okazało się, że wiele dokumentów potwierdza, iż jest on autorstwa Michaela Klahra starszego, który pochodził z terenów Ziemi Kłodzkiej, konkretnie z Lądka Zdroju. Rzeźbił razem z synem i ich dzieła znajdują się na terenach całej Ziemi Kłodzkiej. Rzeźby autorstwa Klahra starszego podziwiać można między innymi w kościele w Krosnowicach. Badania wskazują zgodność i podobieństwo tych znajdujących się w kościele i tego, który przed laty został stąd wywieziony. Ołtarz zrobiony był na zamówienie i pierwotnie umieszczony w kaplicy pałacu w Krosnowicach. Dziś w tym miejscu, gdzie niegdyś mieściła się kaplica z doskonale dopasowanym rozmiarowo ołtarzem, znajduje się łazienka. Ta informacja mocno poruszyła panią kustosz, która w swojej wypowiedzi z wielkim przejęciem o tym wspomniała.
Wykład pani Joanny Sędziwy zakończył spotkanie, które później przeniosło się do salki przy plebanii, by tam, w kuluarach, spokojnie porozmawiać i poczęstować się przygotowanymi przez gospodarzy /TMK/ przekąskami. Można było też obejrzeć wystawę fotografii „Muzykujący Aniołowie”, która znajdowała się w krużgankach kościoła.
To duchowe przeżycie, które stało się naszym udziałem można podsumować słowami nieznanego autora: „To co wiesz jest niczym wobec tego, co czujesz. To, co czujesz, jest niczym wobec tego, co potrafisz usłyszeć. A to, co potrafisz usłyszeć, jest niczym wobec tego, co potrafisz zobaczyć. To, co potrafisz zobaczyć, jest niczym wobec tego, co potrafisz zrozumieć. A to, co potrafisz zrozumieć, jest niczym wobec tego, co potrafisz kochać”.
Tekst i foto: Anna Hnatów-Biela