Repatriacja 1945/46. Wspomnienia mieszkańców przybyłych do gminy Szczytna

Autor: 
Kazimierz Woroniecki
01IMG_20241210_163506.jpg
02IMG_20241210_163520.jpg
03IMG_7068.jpg
04IMG_7061.jpg

10 grudnia 2024 roku w Siedzibie Bractwa Rycerskiego w Szczytnej odbyła się prelekcja Sławomira Włośniewskiego pt. „Repatriacja. Ziemia Kłodzka w latach 1945/46. Wspomnienia mieszkańców przybyłych do gminy Szczytna". Wydarzenie to stanowiło niejako kontynuację spotkania z 28 listopada br., które dotyczyło emigracji i repatriacji mieszkańców przybyłych do Szczytnej w trudnych latach 1945 i 1946.
Prelekcja zgromadziła licznych słuchaczy, zainteresowanych historią tych dramatycznych czasów. Wydarzenie skupiło się na wspomnieniach pierwszych osadników, którzy po wojnie zamieszkali w Szczytnej. Szczególną uwagę przyciągnęła opowieść pani Izabeli Czarnik, która w 1945 roku, mając 18 lat, wraz z rodziną przybyła do tej miejscowości. W swojej relacji opowiadała o trudach podróży, pierwszych tygodniach życia na nowych ziemiach oraz spotkaniach z dotychczasowymi mieszkańcami regionu – Niemcami. Jej wspomnienia uzupełniali inni obecni na spotkaniu, którzy pamiętają tamte czasy.
Moderator spotkania, Sławomir Włośniewski, wzbogacił narrację, sięgając po literaturę z tamtego okresu, m.in. „Nasze drogi do Małej Ojczyzny – Rodzinne wspomnienia mieszkańców ziemi kłodzkiej", „Najtrudniejszy język świata" H. Worcela oraz „Die Grafschaft Glatz/Schlesien 1945/1946: Vom Kriegsende bis zur Vertreibung". Dzięki temu uczestnicy mogli lepiej zrozumieć kontekst historyczny i społeczne wyzwania tamtych lat.
Burmistrz Szczytnej, Krzysztof Żak, który również wziął udział w spotkaniu, zaproponował, aby pamięć o tych wydarzeniach została zachowana w formie zapisanych wspomnień. Wskazał, że wiodącą rolę w tym przedsięwzięciu mogliby odegrać uczniowie i nauczyciele miejscowej Szkoły Podstawowej. Taka inicjatywa mogłaby nie tylko utrwalić historię dla przyszłych pokoleń, ale także zaangażować młodzież w odkrywanie korzeni swojej małej ojczyzny.
Organizacja wydarzenia w Siedzibie Bractwa Rycerskiego była szczególnie symboliczna, podkreślając starania tego stowarzyszenia o zachowanie pamięci o trudnych momentach budowania polskiej państwowości na Ziemi Kłodzkiej. Spotkanie było nie tylko okazją do refleksji nad przeszłością, ale również inspiracją do działań na rzecz dokumentowania lokalnej historii.

Wydania: