Społeczna Rada Odbudowy Ziemi Kłodzkiej – niezbędny element w skutecznym reagowaniu w likwidacji skutków powodzi.

Autor: 
Jerzy Dudzik

W Apart Hotelu "Panorama" w Białej Wodzie, doszło do spotkania poszkodowanych przedsiębiorców z przedstawicielami centralnego, dolnośląskiego i powiatowego szczebla decyzyjnego*. Deklarowanym jego celem było omówienie uwag do opublikowanych propozycji możliwego wsparcia. Szkoda, że Organizatorzy nie przedstawili na początku spotkania swoich propozycji skierowanych do poszkodowanych. Poprawiłoby to jego wartość merytoryczną.
Spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie, bo było m.in. okazją do bezpośredniego przedstawienia „swojego problemu, często osobistej tragedii”. To dobrze, bo to silny przekaz skierowany do przedstawicieli władz państwowych czy samorządów.
W trakcie prezentacji uwag i propozycji wspomniano min. o potrzebie utworzenia programu pomocowego dla poszkodowanych przez powódź. Moim zdaniem biorąc pod uwagę bezpośrednie i pośrednie odziaływanie skutków powodzi na cały region, potrzebny jest nam – Program Odbudowy Społecznej i Gospodarczej Ziemi Kłodzkiej. Taki program powinien być opracowany, na Ziemi Kłodzkiej przez jej instytucje i zainteresowane osoby. W takiej kryzysowej sytuacji w kreowaniu strategii rozwoju niezbędny jest dostępny kapitał intelektualny i finansowy oraz sposób jego pozyskiwania. To przestrzeń nie tylko dla dotacji, która sama w sobie nie rozwiąże wszystkich istniejących problemów. Dla pewnej grupy inwestycji w odpowiednim czasie będą potrzebne pożyczki, kredyty, fundusze gwarancyjne, inne formy finansowego wspierania. O tym też należy dyskutować.
Jest to również uzasadnienie dla utworzenia Społecznej Rady Odbudowy Ziemi Kłodzkiej jako zorganizowanego Partnera społecznego w dialogu z Samorządem czy instytucjami państwowymi. To właściwe miejsce do prawdziwej diagnozy istniejących problemów, potrzeb i projektów. W takiej Radzie każde środowisko powinno mieć swojego reprezentanta przez co może skutecznie działać na rzecz jego rozwoju. Warto przedyskutować taką koncepcje organizacji pracy i współdziałania w budowaniu wspólnego bezpieczeństwa.
8.10.2024 Jerzy Dudzik

* Informacja Wojewody Dolnośląskiego (8.10.2024 Facebook) – Spotkanie z przedsiębiorcami poszkodowanymi przez powódź na Ziemi Kłodzkiej. Z inicjatywy Moniki Wielichowskiej wicemarszałek Sejmu RP i przedsiębiorców z Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego odbyło się spotkanie z przedsiębiorcami. Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk, Monika Wielichowska wicemarszałek Sejmu RP, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców – Agnieszka Majewska, pełnomocnik rzeczniczki MŚP ds. powodzi – Łukasz Osiński, wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń, marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz, starosta kłodzki Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk, posłowie na Sejm RP: Marek Chmielewski i Michał Jaros, uczestniczyli w spotkaniu z poszkodowanymi przez powódź przedsiębiorcami z Ziemi Kłodzkiej. Spotkanie odbyło się w miejscowości Biała Woda w Aparthotelu „Panorama”. W trakcie spotkania minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk przedstawił przedsiębiorcom informacje dotyczące specustawy powodziowej, a w szczególności kwestie wsparcia przedsiębiorców w tej dramatycznej sytuacji. W trakcie kilkugodzinnego spotkania padło wiele pytań, na które odpowiadali przybyli przedstawiciele władz. Przedsiębiorcy zgłaszali również swoje uwagi do przeprowadzanej akcji pomocowej. Obecnie przedsiębiorcy mogą uzyskać natychmiast jednorazowe wsparcie: 16 tys. zł na jednego ubezpieczonego lub 75 proc. siedmiomiesięcznego obrotu z ub. roku. Szczegóły pomocy dla przedsiębiorców znajdują się na stronie Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców: https://rzecznikmsp.gov.pl/pomoz-powodzianom/ Dodatkowe wsparcie dla przedsiębiorców znajdą Państwo również na stronie www.zus.pl.

Wydania: