Podróżowali z Mateuszem do Singapuru i Australii

Autor: 
inf. Mariola Huzar
01MateuszKSZG (1).jpg
02MateuszKSZG (1).jpg
03MateuszKSZG (2).jpg
04MateuszKSZG (24).jpg
05MateuszKSZG (31).jpg

W ramach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek „Biblioteka – miejsce na czasie” w dniu 10 maja 2024r. Filię Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Szalejowie Górnym odwiedził Mateusz Kubasiak – podróżnik z zamiłowania i pasji odkrywania świata.
Słuchaczami, ale nie biernymi, byli uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi. Spotkanie otworzyła Mariola Huzar – dyrektorka Biblioteki, przedstawiając krótką biografię zawodową gościa.
Już od pierwszych chwil, Mateusz złapał świetny kontakt z młodymi. Jego opowieść rozpoczęła się od fotoreportażu z tegorocznej podróży do Singapuru. Nie należy do największych państw świata. Wręcz przeciwnie – jest drugim co do wielkości najmniejszym krajem Azji. Mimo to cieszy się dużą popularnością wśród turystów z całego globu.
Nazwa Singapur pochodzi od dwóch sanskryckich słów – simha (lew) i pura (miasto), dlatego często określany jest Miastem Lwa. Niekwestionowany symbol Singapuru to Merlion (od słów: mer – morze, lion – lew), czyli pół ryba, pół lew. Mierzący ponad 8 metrów posąg w formie fontanny zdobi Merlion Park, skąd można podziwiać widoki na Marina Bay, biznesową dzielnicę Singapuru, pełną luksusowych apartamentów i drapaczy chmur.
Kraj ten słynie z bardzo surowego prawa. W kraju – mimo krytyki wielu światowych organizacji chroniących praw człowieka – wciąż obowiązuje kara śmierci. Za mniejsze przewinienia grozi kara chłosty. Głośno jest także o zakazie żucia gumy. Żeby ją jednak kupić na terenie Singapuru, wymagana jest... recepta. Nielegalne posiadanie gumy jest równoznaczne z mandatem w wysokości 1000 dolarów.
Cała opowieść o tym kolorowym kraju, w relacji Mateusza brzmiała interesująco i nie była przekolorowana.
Drugim miejscem, odwiedzonym w tym samym czasie była Australia, pełna tajemnic i szacunku do historii. Uczniowie otrzymali wieści z pierwszej ręki o tym kontynencie. Najwyższy szczyt kontynentu to Góra Kościuszki. Sydney nie jest stolicą. Biegają tu dzikie wielbłądy. Jest tu najdłuższy płot na świecie. Złoto w Australii odkrył Polak. Australia jest 26 razy większa od Polski. Najdłuższe pole golfowe świata znajduje się w Australii.
Piękne zdjęcia oraz krótkie, ale dosadne filmiki zrobiły dodatkowe wrażenie na słuchaczach. Takiej przyrody jak w Australii nie ma nigdzie indziej. Wielu występujących tam gatunków zwierząt nie spotkamy w żadnym innym miejscu. Trudno wskazać drugi kraj, w którym występuje tak wiele jadowitych gatunków. Także w świecie roślin niemal w nieskończoność można wymieniać australijskie endemity. Dokładnie tak, bioróżnorodność to znak rozpoznawczy tego niezwykłego kraju.
Ludzi w Australii jest ponad 20 milionów, a kangurów ponad 40 milionów. Dlatego często są traktowane jak szkodniki, nikt nie płacze jeśli jakiegoś potrąci na drodze, a w marketach można kupić mięso z kangura, które jest najtańszym mięsem w Australii. Mateusz skosztował tego mięsa i nawet smakowało bardzo dobrze.
Czas z Mateuszem upłynął szybko, a każdy wyniósł z tego spotkania dużo chęci do podróżowania.

Wydania: