NOC MUZEÓW 2024 w Muzeum Ziemi Kłodzkiej
Kolejna NOC kłodzkiego muzeum za nami, odbyła się w piątek, 17 maja. Jak zwykle cieszyła się dużą frekwencją, bo tradycyjnie organizatorzy przygotowali różne atrakcje. A najważniejszą z nich była na pewno nowa wystawa czasowa pt. „Franz Wagner (1887-1942) kłodzki rzeźbiarz/ein Glatzer Bildhauermeister”.
Franz Joseph Wagner żył w latach 1887-1942, urodził się w Kłodzku. Kształcił się początkowo w warsztacie znanego snycerza, stolarza i rzeźbiarza Aloisa Schmidta w Lądku-Zdroju, potem w Szkole Snycerskiej w Cieplicach, a w wieku 19 lat został stypendystą Wrocławskiej Izby Rzemieślniczej. Mieszkał w Kłodzku przy obecnej ulicy Korfantego 11 (d. Fischerstrasse). Zmarł w wieku 55 lat, w wyniku pooperacyjnego zapalenia płuc w szpitalu w Bystrzycy Kłodzkiej. Pochowany został na dzisiejszym cmentarzu komunalnym w Kłodzku.
Rzeźby artysty znajdziemy dziś w wielu wsiach i miejscowościach Ziemi Kłodzkiej, przede wszystkim w Kłodzku, także w Międzylesiu, Domaszkowie, Bystrzycy Kłodzkiej, Żelaźnie, Lądku-Zdroju, Wojciechowicach, Boguszynie, Nowej Wsi, Nowej Rudzie, Sokolcu i Wambierzycach. Również w Bardzie, Henrykowie, Ziębicach i Wiązowie. Artysta zajmował się działalnością konserwatorską, był autorem rzeźb sakralnych, szopek bożonarodzeniowych.
Na wystawę prezentującą biografię i dorobek artystyczny Franza Josepha Wagnera udało się pozyskać różnorodne oryginalne pamiątki związane z artystą ze zbiorów prywatnych oraz przykłady jego prac: drewniane rzeźby wypożyczone z kościołów pw. św. Mikołaja w Domaszkowie, św. Marcina w Żelaźnie, świątyni Wniebowzięcia NMP w Henrykowie, Muzeum Filumenistycznego w Bystrzycy Kłodzkiej oraz Domu Dziecka Sióstr Służebniczek NMP w Kłodzku.
Autorką scenariusza wystawy i jego kuratorką jest Joanna Jakubowicz, oprawę plastyczną przygotowała Malwina Karp.
Na otwarcie tej wystawy przyjechały z Niemiec wnuczki F. Wagnera, a w wydarzeniu uczestniczyli radny wojewódzki Adam Jaśnikowski i wiceburmistrz Kłodzka Sebastian Nowak.
Muzeum Ziemi Kłodzkiej zaprasza do odwiedzania wystawy, która będzie czynna do 10 października br.
Oprócz tego zagościli tej NOCY w Muzeum Ziemi Kłodzkiej młodzi artyści, którzy zorganizowali w przestrzeni muzealnej nawiązującą do średniowiecza wystawę „Faex Veritas”, na którą złożyły się obrazy, performance oraz oprawa muzyczna. Swoje prace zaprezentowali z kolektywu Naked Man: Weronika Kowalczyk, Anastazja Azowska, Konrad Brzozowski, Tomasz Wyłomański. Z Kolektywu Kościół Nihilistów: Justyna Baśnik, Nikita Krzyżanowska, Jędrzej Sierpiński, Paweł Baśnik, Michał Kowalczys, Agata Pałkus, Boża Bożena, Krzysztof Bykowski, Michał Gątarek, Miłosz Zieliński, Nadia Swoboda, Szymon Osiński, Kuba oraz Marlena Kruk. Niektóre prace zadziwiały, niektóre zachwycały, a były też takie co szokowały. Na pewno nie można było przejść obojętnie obok nich. Przykłady zaprezentowanych prac i instalacji pokazują zdjęcia.