Wystawa „Śladami zesłańców w południowym Kazachstanie"
W Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej czynna była do 14 kwietnia wystawa autorstwa Janusza Kobrynia pt. „Śladami zesłańców w południowym Kazachstanie". Dzień wcześniej, 13 kwietnia odbył się w muzeum uroczysty finisaż wystawy, z udziałem wyjątkowego gościa – pani Aliyi ORYNBASSAROVEJ z Kazachstanu, mieszkanki Aczysaju.
Wystawa powstała w efekcie prowadzonych w latach 2017-2023 prac badawczych przez p. Janusza Kobrynia, w Kazachstanie, w rejonie suzackim i turkiestańskim.
Stosunkowo duża grupa Sybiraków mieszkających na terenie Ziemi Kłodzkiej, to zesłańcy pracujący w kopalni rud metali kolorowych w miejscowości Aczysaj oraz w rejonie suzackim, w południowym Kazachstanie. Jak podkreśla p. Janusz Kobryń – ich wspomnienia są bardzo bogate. Celem badań było zlokalizowanie i udokumentowanie miejsc, w których przebywali deportowani Polacy, zlokalizowanie miejsc pochówków osób tam zmarłych, szczególne ważne były także spotkania z potomkami zesłańców.
Ekspozycja złożona z kilkudziesięciu plansz tekstowo-zdjęciowych, powstała na podstawie zgromadzonych materiałów. Na szczególną uwagę zasługuje mapa tras deportowanych obywateli polskich przebywających na zesłaniu w rejonach suzackim i turkiestańskim, odtworzonych ze wspomnień i dokumentów archiwalnych z Regionalnego Archiwum w Kentau, którą wykonały uczennice I. Liceum Ogólnokształcącego w Bystrzycy Kłodzkiej. Oprócz tego urozmaiceniem ekspozycji była prezentacja obiektów charakterystycznych dla kultury tamtych obszarów (fragmenty strojów, czy naczyń stołowych).
Podczas finisażu obejrzeliśmy krótki film powstały w trakcie prowadzonych badań w Kazachstanie, następnie Gość specjalny p. Aliyia wspólnie z panem Januszem opowiedziała historie z życia codziennego w miejscowościach rejonu suzackiego i turkiestańskiego, które odwiedzał pan Janusz podczas prac badawczych. Oprócz tematyki związanej z deportacją, usłyszeliśmy też informacje nt. współczesnej Polonii w Kazachstanie, która liczy obecnie ok. 50 tys. osób.
Pan Janusz Kobryń zajmuje się tematyką deportacji Polaków do ZSRR od wielu już lat, jest to kontynuacja zainteresowań jego Ojca – p. Jerzego Kobrynia, założyciela i wieloletniego prezesa Koła Związku Sybiraków w Bystrzycy Kłodzkiej. Wspólnie stworzyli wspaniałą dokumentację – kilka tomów „Wspomnień Sybirackich”, edytowanych w latach 2008-2017. Prowadzący spotkanie dyrektor p. Paweł Pawlik, podkreślił zasługi i niezwykły profesjonalizm p. Janusza Kobrynia w dziedzinie badań historycznych i w związku z powyższym, w uznaniu jego dokonań i w podziękowaniu za współpracę w organizacji wystaw i wydarzeń muzealnych uhonorował Go tytułem Kustosza Społecznego Muzeum Filumenistycznego.
Na zakończenie spotkania uczestnicy mieli wyjątkową okazję spróbować KURT – suszony kazachski ser.