Stulecie urodzin polskiej waluty narodowej
W tym roku przypada setna rocznica ustanowienia złotego polską walutą narodową. Z tej okazji, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju zaprosiło 12 kwietnia br. wszystkich zainteresowanych tematyką na prelekcję pt. „Stulecie urodzin polskiej waluty narodowej”. Prelekcję wygłosił dr hab. Tomasz Głowiński, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalista z zakresu historii Polski oraz historii powszechnej XIX-XX wieku, historii gospodarczej Polski XX wieku oraz historii regionalnej.
Mimo, że ustawa wskazująca złotego polskiego jako walutę narodową przyjęta została 28 lutego 1919 r., to w obiegu pojawił się on dopiero wiosną 1924 r. Dlaczego tak późno i co działo się przez 5 pierwszych lat odzyskanej niepodległości? Jaki cel miało wprowadzenie w 1924 r. do obiegu złotych polskich? Jakie wydarzenia temu towarzyszyły? Na te i inne pytania odpowiadał prelegent. Profesor przedstawiając niezwykle trudne początki państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości, podkreślił jak trudne to były lata dla nowej Polski. Euforia z powodu odzyskania wolności, niepodległości to jedno – a powstanie państwa i jego organizacja – to drugie i brak możliwości zdobycia jakiejkolwiek pomocy finansowej, głęboki kryzys porozbiorowy, zniszczenia wojenne, nowa wojna polsko-bolszewicka i narastająca ogromna inflacja… Profesor podkreślił też jak wielką rolę odegrał Władysław Grabski, niezwykle mądra, opatrznościowa postać, któremu udało się przeprowadził reformę monetarną.
Podczas spotkania otwarta została też mini wystawa numizmatów ze zbiorów Muzeum Papiernictwa, na której pokazano m.in. polskie marki, banknoty z 1919 r. od 1 do 5000 zł oraz ręczne projekty banknotów, w tym wstępny projekt banknotu 10 złotowego z 1919 roku wraz z drukarską próba koloru. Niniejsza prezentacja dostępna była do końca kwietnia.