Nieznana historia Ziemi Kłodzkiej – spotkanie z Henrykiem Grzybowskim

Autor: 
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń
01henryj1.jpg
02.jpg

22 marca w Muzeum Ziemi Kłodzkiej odbyło się spotkanie z Henrykiem Grzybowskim, zapowiadane jako „Spotkanie z człowiekiem z pasją”! Wszyscy, którzy znają Henryka, wiedzą, że to prawda – to człowiek z pasją, pasją do historii naszego regionu, do różnych działań kulturalno-społecznych oraz publicystyczno-edytorskich. W notce biograficznej czytamy: Henryk Grzybowski – to przedsiębiorca, samorządowiec, społecznik. Z zamiłowania historyk, uczestnik warsztatów historycznych i konferencji. Redaktor i autor książki Polanica-Zdrój wczoraj i dziś, współautor albumu Polanica – czas, przestrzeń, architektura, autor Kalendarium historii Polanicy 1347–2010, autor kilkudziesięciu artykułów o historii i kulturze regionu, także w książkach i czasopismach w języku niemieckim oraz ponad stu haseł w Popularnej Encyklopedii Ziemi Kłodzkiej. Uczestnik projektu Synagoga reviva.
Dodam od siebie: także autor wielu artykułów, publikowanych na łamach naszej gazety „Brama” i czasopisma „Almanach Ziemi Kłodzkiej”.
Tematyka spotkania, którą anonsowano na plakatach, była bardzo szeroka. Wykaz obejmował ponad 10 propozycji będących w sferze zainteresowań prelegenta, dotyczących różnorodnych wydarzeń i biografii wielu osób.
Podczas spotkania Henryk Grzybowski omówił dwa punkty z tej bogatej listy: Czy przodkowie Mikołaja Kopernika (1473 - 1543) mieszkali koło Nowej Rudy? oraz Dlaczego kłodzki lew ma rozdwojony ogon? Oba tematy były ciekawie przedstawione i na pewno satysfakcjonowały przybyłych dość licznie pasjonatów historii regionu, w tym także spoza Kłodzka.
A pozostałe tematy? Np. Oskar Putz – kamerdyner i powiernik Hindenburga albo Stanisław Kozicki i jego związki z Polanicą…. Czekamy więc na ciąg dalszy.

Wydania: