Gmina Międzylesie w środku jesieni

Autor: 
Mirosław Awiżeń
01.jpg
04.jpg
03.jpg
02.jpg
05.jpg
06.jpg
09.jpg
08.jpg
07.jpg

Zgodnie z zapowiedzią, którą zamieściliśmy w poprzednim serwisie z Gminy Międzylesie (nr 9 „Bramy” – dop. red.) – tym razem zamieszczamy informacje głównie o inwestycjach.
Ale co się okazało? Zdążyliśmy z panem burmistrzem Tomaszem Korczakiem obejrzeć prace tylko w dwóch miejscowościach Gminy: w Międzylesiu i Domaszkowie, zatem w następnym numerze (grudniowym) o kolejnych inwestycjach, modernizacjach, remontach w pozostałych miejscowościach Gminy.
W drogę! Choć pogoda paskudna – zimno, siąpi a niekiedy pada, przenikliwy wiatr ...
1/ Sam środek Gminy – urząd w trakcie termomodernizacji – wymiana okien (105 szt.).
2/ W całej Gminie następuje doświetlenie przejść dla pieszych. To bardzo ważne, no bo cóż – przed nami wczesny zmrok, mgły.
3/ Doczekała się modernizacji ulica Powstańców Śląskich. To droga powiatowa ale spory udział finansowy ma w jej modernizacji Gmina. Korzystając z faktu jej remontu buduje się tu również kanalizację.
4/ Ciąg dalszy ulicy, w kierunku Dolnika – też trwają prace: nowa nawierzchnia, przepusty... W tym działaniu oprócz Gminy i Powiatu swój udział finansowy ma również Nadleśnictwo.
5/ Teraz udajemy się do Szkoły Podstawowej w Międzylesiu. I nie tylko, bowiem tutaj jest także żłobek. Był w rozbudowie jak pokazywaliśmy we wrześniowym n-rze „BRAMY”. Teraz już hasają tu maluchy m.in. pod opieką p. Renaty Bac-Guzik. Żłobek na 25 miejsc (przed rozbudową było tylko 15. Nie dość, że funkcjonalny, to i o estetyce nie zapomniano. Pani Monika Martyniuk układa właśnie jesienny stroik. A oto otwarty plac do zabawy dla najmłodszych. Na zdjęciu to wygląda jak plac wyłożony płytami kamiennymi a krawężniki betonowe. Nic bardziej mylnego. Te płyty to miękkie, bezpieczne, wodoodporne tworzywo, a krawężniki nie betonowe ale gumowe. A więc na pewno miło i bezpiecznie można spędzać tu czas na zabawie w ciepłe dni.
6/ A za obiektami szkolno-przedszkolnymi elektrownia słoneczna. Jak mówi p. Dyrektor: zabezpiecza nam zasilanie energetyczne w całości a nadmiary prądu odbiera Tauron ale niestety – nie zawsze.
7/ Trzeba również zaznaczyć, że prawie w całości obiekty Szkoły Podstawowej w Międzylesiu poddane zostały etapami termomodernizacji.
8/ Udajemy się na miejsce budowy hali sportowej. Obiekt już „wyrósł z ziemi”. To spory obiekt – ma powierzchnię 1800 m2 – mówi kierownik budowy p. Michał Frydrychowski.
9/Jesteśmy w przedszkolu w Międzylesiu. W obiekcie starym, pod opieką konserwatora zabytków. Nie udało się zrobić termomodernizacji zewnętrznej, to trzeba było uczynić to od wewnątrz. I udało się – obiekt na zewnątrz „kamienny” a w środku ciepło, sucho i przyjemnie. Do ogrzewania jest zainstalowana pompa ciepła.
Co mnie tu najbardziej zaciekawiło? Dbanie o bezpieczeństwo dzieci. Aby wejść czy wyjść z przedszkola trzeba mieć czytnik. Tylko tak można. A więc naprawdę nikt niepowołany nie może tu zakłócić porządku.
A dzieci? Doskonale sobie radzą z tym czytnikiem.
Zeszliśmy jeszcze do piwnic – tu jest „królestwo p. Marka Kowalczyka. Kotłownia, pralnia, podręczne magazynki.
10/ Teraz już Domaszków. Zespół Boisk. I odnowiony, odświeżony „ORLIK”. Cały obiekt jest naprawdę starannie utrzymany.
11/ Jesteśmy w przedszkolu w Domaszkowie. Już po kapitalnym remoncie oprowadza nas p. dyrektor Elżbieta Jadwisieńczak. Wyposażenie godne XXI wieku. Łazienki, łazienki!!! Co ja tu będę mówił – popatrzcie sami. Dźwig do podawania m.in. pożywienia tzw. „czysty” i drugi, „brudny” na odbiór m.in. resztek.
12/ W Domaszkowie ul. Górna – dłuuga i dostanie nową nawierzchnię, oczywiście asfaltową.
13/ Obok płynie Domaszkowski Potok. I jest regulowany przez „Wody Polskie”.
Tak to już jest. Wiosna, lato, jesień, zima – pracować trzeba.

Wydania: