Sezon 2023

Autor: 
Ludmiła Sowińska
p1.jpg
p2.jpg

Galeria sztuki pARTer w Kłodzkim Ośrodku Kultury to miejsce, w którym zostało wyeksponowanych dużo prac artystycznych – nie tylko artystów profesjonalnych, ale także artystów amatorów. W tym właśnie miejscu 30 czerwca 2023 r. odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac plastycznych uczestników zajęć „dużego” studia plastycznego działającego w Kłodzkim Ośrodku Kultury (do grona tych uczestników należę od długiego czasu). Na wystawie „SEZON 2023” zostały pokazane prace trzydziestu dziewięciu artystów związanych z „dużym” studiem plastycznym.
Zaprezentowane prace powstały w latach 2022/2023, są wykonane w różnorodnych technikach i różnych formatach. Można było zauważyć ujęcie wielu tematów przedstawionych od tonacji biało-czarnej do wielokolorowej.
Od publiczności uczestniczącej w wernisażu usłyszałam na temat wystawy, że: „wystawa bardzo się podoba”, „tematycznie jest duży rozdźwięk”, „wystawa jest różnorodna”, „prace obrazują pewnego rodzaju przeżycia”, „wystawa jest ładna”.
Osoby biorące udział w tym wernisażu powiedziały także – z czym całkowicie się zgadzam – że: „autorzy tworząc, chcą przekazać coś od siebie”, „artyści chcą być obecni w tym, co przedstawiają”.
Mieczysław Wallis w swojej książce MALARZE I MIASTA zaznaczył, że dzieła sztuki mają moc: mogą zachwycić, zadziałać przejmująco lub wzruszyć. Jednak to już należy do publiczności: czy prace wyeksponowane na wystawie „SEZON 2023” okazały się dla publiczności dziełami sztuki i jak na publiczność oddziaływały.
Wystawę „SEZON 2023” można było obejrzeć do 26 lipca br. Wystawa okazała się dla mnie inspiracją do kolejnej twórczości literackiej i powstał taki tekst:

„2023: SEZON w galerii i Bramie”

Jak historia świata pisana,
całe wieki była i będzie
twórczość, z początku dziejów, wszędzie,
nie zawsze różami usłana.

Czas sprzyja, widzowie czekają,
wystawa nowa, klimat ten sam,
w mediach, nośnikach, tutaj i tam
dzieła sztuki ujęte trwają.

Jest Brama, na jej stronie zapis,
odczyta przyszłe pokolenie
o wartości sztuki, jej mocy.

A w tym wernisażowym czasie
dzień dobry ukłonił się w czerwcu,
słońce wzeszło i sztuka kwitnie.

Wydania: