W kilku zdaniach – Szczytna – czerwiec
*Olimpiada Przedszkolaka.
Polsko-czeska olimpiada przedszkolaka to ostatnie wydarzenie w ramach projektu „Przyjdźcie na … Zveme Vas na ...”. To sympatyczne wydarzenie miało miejsce 27. maja; po zbiórce na placu przed Przedszkolem Publicznym dzieci i rodzice przeszli do Geoparku Kamienny Trakt, gdzie odbywała się olimpiada. Dziewięć drużyn – w tym czeska – ochoczo przystąpiło do współzawodnictwa. Pod opieką starszych uczniów i opiekunów wszystkie dzieci pokazały, na co je stać, dlatego wszystkie otrzymały te same nagrody: medale i maskotki. Tę część imprezy zakończyło uroczyste otwarcie Alei Partnerstwa Transgranicznego; dokonali tego Starościna czeskiego miasta Ceska Skalice, wiceburmistrz Krzysztof Żak i przewodniczący Rady Miasta Stanisław Czarnik, sadząc wspólnie dwie dorodne lipy. Po zakończeniu pierwszej części spotkania, wszyscy przeszli na część drugą Geoparku, gdzie odbywał się Piknik z Okazji Dnia Dziecka, a w nim mnóstwo niespodzianek, poczęstunek, zabawy i występy najmłodszych. To była pierwsza taka duża impreza w oddanym w tym roku do użytku Geoparku Kamienny Trakt i na pewno będzie to ulubione miejsce mieszkańców na popołudniowy i weekendowy wypoczynek.
*Spotkanie z Honorową Obywatelką Szczytnej.
Pani Maria Tatus mieszkała z rodzicami w Szczytnej, wyjechała stąd jako sześcioletnia dziewczynka, ale dla niej jest to kraj lat dziecięcych, do którego często wraca, o którym napisała książkę, któremu w razie potrzeby pomaga, organizując pomoc finansową na renowację naszych zabytków. „Mam dwie ojczyzny” podkreślała na spotkaniu z mieszkańcami w siedzibie Bractwa Rycerskiego MBKP w Szczytnej. Niektórzy z obecnych, przybyłych do Szczytnej po wojnie, chętnie wspominali z panią Tatus tamte czasy i ludzi. Atmosfera spotkania była sympatyczna, szczera i trochę nostalgiczna. Władze miasta, przedstawiciel RM i Bractwa Rycerskiego rozrzewniły swego gościa ciepłymi słowami, pięknymi kwiatami i drobnymi upominkami. „Żeby żyć w zrozumieniu, bez wzajemnej urazy, bo przecież przeszłość nie zależała od prostych ludzi, trzeba nam przebaczenia” – zabrzmiało na końcu spotkania. Wszyscy mamy nadzieję, że nie ostatniego.
*Trawa urosła, trzeba kosić.
Szóste Otwarte Mistrzostwa w Tradycyjnym Koszeniu Trawy – Szczytna 2023 odbyły się czwartego czerwca tam, gdzie zwykle, czyli przy ogródkach działkowych i polu golfowym. Każde z tych spotkań jest inne, ale każde ciekawe i organizowane według tych samych zasad. Kosiarze z Czech, Słowacji i z Polski to osoby, głównie mężczyźni, ale i kobiety, przed którymi i wyrośnięta trawa i kosy nie mają tajemnic, chociaż samo koszenie jest ich strzeżoną tajemnicą. Nad zawodami czuwał MOK, Sport Aduenture i Gmina Szczytna. Na zwycięzców czekały nagrody, różnice czasu koszenia były tak niewielkie, że wszystkich można uznać za kosiarzy doskonałych.
*Sport niejedno ma imię.
W tym samym dniu, po południu odbył się także Siódmy Szczytniański Bieg Liczyrzepy im. Radosława Szwade, a trzeciego czerwca w sali MOK – Turniej Szachowy z okazji Dnia Dziecka.
Tak więc początek czerwca dostarczył pasjonatom wielu wrażeń, czasem wzruszeń.
*Z sesji Rady Miejskiej.
Zgodnie z obietnicą burmistrz Marek Szpanier przygotował i przedstawił szczegółową informację dotyczącą planowanych, a właściwie także pewnych inwestycji w mieście i gminie, ich miejsce, czas i koszt.
Ich wykaz można znaleźć na stronie internetowej Gminy.
Gmina Szczytna przystąpiła do końcowej sprzedaży pozostałej ilości zgromadzonego wcześniej opału. Do sprzedaż końcowej pozostało 123, 01 ton w podziale na sortymenty: węgiel orzech, węgiel kostka, groszek. Cenę sprzedaż węgla obniżono do 1.800 zł brutto za tonę (orzech oraz kostka). Do sprzedaży zostało 74,01 ton. Będzie można zakupić dodatkową ilość węgla bez ograniczeń ilościowych.