Przepraszam za klimat, za transformację energetyczną...

Autor: 
Jerzy Dudzik
dudzik.jpg

Takie padły słowa wypowiedziane przez pana Donalda Tuska na spotkaniu w Kłodzku w odpowiedzi na zadane pytanie przez młodych uczestników spotkania.
W obecnych czasach to ważna deklaracja napawająca optymizmem na przyszłość. Czy ten optymizm potrafimy zagospodarować u nas – na Ziemi Kłodzkiej? Z perspektywy czasu i obserwacji podejmowanych (albo i nie) decyzji mam uzasadnione wątpliwości. Czy transformacja energetyczna jest priorytetem rozwoju. Trudno jest znaleźć ten temat w opracowywanych strategiach czy przyjętych do realizacji planów sprawiedliwej transformacji. Takich rozwiązań nie ma. Nie ma planu! A jak nie ma to w jaki sposób wypowiedzianą deklarację zamienimy na konkrety?
Dla przypomnienia do transformacji energetycznej w wymiarze społecznym, gospodarczym i środowiskowym zachęca nas polityka Zielonego Ładu. Jednym z instrumentów wsparcia jest Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji (MST) obejmujący wsparcie funduszem sprawiedliwej transformacji FST, mechanizm gwarancyjny dla przedsiębiorców InvestEU oraz pożyczki z dotacją dla samorządów i powiązanych z nimi instytucji. Dla subregionu wałbrzyskiego na rozwiązanie tego problemu przeznaczono na wsparcie ok. 560 mln EURO.
W skrócie różne działania MST powinny dać rezultat w postaci obniżenia poziomu emisji gazów cieplarnianych oraz spowodować wzrost zatrudnienia w sektorze gospodarki dostosowującej się do potrzeb transformacji. W organizacji projektów związanych z transformacją nic więcej nie potrzeba.

Dla przypomnienia.
Zmiany klimatyczne mogą oznaczać koniec życia na naszej planecie.
Woda pitna wkrótce stanie się dobrem luksusowym i w niedalekiej przyszłości możemy nie mieć czego pić.
Utrzymanie dobrej jakości gleb, nawożonych naturalnymi nawozami, warunkuje przyszłe plony oraz jakość spożywanego przez nas pokarmu.
Wycinanie lasów oznacza dla nas mniej tlenu w powietrzu i coraz więcej chorób układu oddechowego.
Skażenie środowiska i zanieczyszczenie atmosfery wpływają na nasilające się alergie.
Dziura ozonowa to brak ochrony przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Nadmierna emisja dwutlenku węgla oraz gazów przemysłowych jest realnym zagrożeniem dla ozonu, który chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym mającym wpływ na powstawanie wielu chorób nowotworowych, a przede wszystkim czerniaka.
Flora i fauna są zagrożone wyginięciem, niedługo już możemy nie mieć gdzie wypoczywać.
Nieskażona przyroda przyciąga turystów, jej ochrona gwarantuje atrakcyjność wielu odwiedzanych miejsc.
Dużo lepiej żyje się w czystym otoczeniu.

Co możemy zrobić? Każdy z nas!
1. Segregować odpady!
Przeciętny Polak produkuje ok. 320 kg śmieci rocznie.
2. Oszczędzać wodę!
Wody zaczyna brakować. Susza jest procesem intensywnie postępującym.
3. Oszczędzać energię!
Oszczędność energii elektrycznej zależy od nawyków domowników.
4. Nie marnować jedzenia!
Na jedną osobę przypada średnio ponad 200 kg zmarnowanego jedzenia rocznie.
5. Ograniczać zużycie plastiku i papieru!
Każdego roku na świecie od 5 do 13 mln ton tworzyw sztucznych trafia do mórz i oceanów. Wyprodukowanie 1 tony papieru wymaga ścięcia aż 17 drzew.
6. Ograniczać korzystanie z samochodu!
Zanieczyszczenia emitowane przez samochody odpowiadają za śmierć 50 tysięcy Polaków rocznie
7. Korzystać z odnawialnych źródeł energii!
W ciągu doby do naszej planety dociera taka ilość promieni słonecznych, jaka spokojnie mogłaby zaspokoić potrzeby energetyczne przez cały rok
8. Inwestować w zielone kompetencje!
Jak wynika z badań, najciekawsze dla młodzieży tematy z dziedziny ekologii to wytrzymałość planety i największe wyzwania dla środowiska, a także zwierzęta, ginące gatunki i ich przystosowanie do zmieniającego się świata.
9. Ograniczać ślad węglowy!
W pracy i otoczeniu.
10. Reagować i uświadamiać!
„Dzień Ziemi to także okazja do pokazywania indywidualnych postaw i pomysłów na wspieranie natury”.
• Czy jesteśmy w stanie zrozumieć, że w całości otaczających nas problemów zdrowie i bezpieczeństwo jest najważniejsze! Czy potrafimy się skutecznie włączyć się w ten proces odbudowy środowiska?

Wydania: