Wydarzenia kulturalne w Bystrzycy Kłodzkiej
* Ile człowieka jest w człowieku?
Takie pytanie postawiono w tytule spektaklu Teatru Razy Dwa, który odbył się w środę, 19 kwietnia w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury.
Gdzie są granice naszej wolności? Kto je wyznacza? Dwa obrazy walki o siebie i swoje samostanowienie, o swoją tożsamość oraz niezależność. Natalia wydobyła to poprzez krótki fragment z książki S. Aleksijewicz „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, a Paulina poprzez fragment z książki B. Kolloch „Dziennik bulimiczki”. Dwa monodramy zwieńczone etiudą aktorską. Spektakl dedykowany pamięci G. Castellanosa – wybitnego reżysera, człowieka o pięknym wnętrzu, który na zawsze zostanie w pamięci Pauliny i Natalii.
Reżyseria: Paulina Kajdanowicz i Natalia Świniarska. Piosenki: Iga Kondraciuk. Projekt plakatu: Barbara Pawłowska / Bajkowa Kotlina. Muzyka: Iga Kondraciuk. fot. Marcin Gomułka.
A w maju - zapraszamy!
* KOBIETY WINO I ŚMIECH
Największy HIT Teatru RAZY DWA powraca na scenę! Kobiety, wino i śmiech – w tych trzech słowach zawiera się cała esencja spektaklu. Dwie kobiety, które łączy szczególna więź przyjaźni, spotykają się wieczorową porą w mieszkaniu, by porozmawiać o życiu. Spotkanie odbywa się przy winie, czyli trunku, który otwiera głowy i dyskusje. A śmiech nawiązuje do treści, które kobiety poruszają przy winie. Będzie humorystycznie, luźno, muzycznie, śpiewająco i zabawnie – jak to przy winnym trunku zazwyczaj bywa!
Występują:
Zocha – Ewelina Sowiak
Pati – Paulina Kajdanowicz
Scenariusz, reżyseria – Paulina Kajdanowicz
Muzyka, teksty piosenek – Inka Music
Współprodukcja muzyczna – Marcin Oliński
Filmy, montaż – Marcin Gomułka
Lektor – Adam Żejmo
Projekt plakatu – Barbara Pawłowska
Gramy: 18.05.2023, godz. 18:00
Miejsce: sala widowiskowa w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej. WSTĘP WOLNY
* FAF
• 30 maja 2023 godz. 11.00 „Simlat znany i nieznany”
Spotkanie z aktorem Łukaszem Simlatem
godz.18.00 „Wieczór z Draculą” – Spotkanie z aktorem Januszem Chabiorem
• 31 maja 2023 godz. 12.00 – Festiwalowe czytanie bajek – Aldona Struzik
Godz. 18.00 „20 najśmieszniejszych piosenek na świecie” – spektakl recitalowo-teatralny w wykonaniu Mariusza Kiljana.
* Spotkanie z Magdaleną Pośpiech autorką książki Kartki z Kotliny. Przewodnik sentymentalny
Spotkanie odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bystrzycy Kłodzkiej 10 maja o godz. 18.00.
O Autorce
Magdalena Pośpiech (ur. 1960 r.) mieszka od wielu lat na Ziemi Kłodzkiej we wsi Kamieńczyk. Jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Już w latach studenckich odkrywa dla siebie Kotlinę Kłodzką, utrwalając jej „oniryczność” w obrazie (fotografia) i słowie (pierwsze teksty). Swoje publikacje zamieszcza w katalogach wystaw Muzeum Ziemi Kłodzkiej, w miesięczniku Ziemia Kłodzka oraz kwartalniku „Stronica Śnieżnicka”. Bierze udział w II Bienale Fotografii w Pile, gdzie za pracę „Ospa” otrzymuje wyróżnienie. Wystawia także w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu, m.in. cykl zdjęć poświęconych dziecku. Zdjęcia publikuje również w monografii „Kłodzko dzieje miasta”. Jej opowiadanie zatytułowane „Filiżanka” z 2005 roku (wydane przez Towarzystwo Polsko-Niemieckie, opracowane graficznie przez Cezarego Twardowskiego), zostaje nagrodzone w Konkursie Róża Kłodzka.
W 2015 roku jej zdjęcia oraz dwa teksty zatytułowane „Nad hranici – slovo o lásce” i „Czerwony Strumień - pokochać obce” zostają zamieszczone w wydanej przez Towarzystwo Górskie „Róża Kłodzka” monografii „Czerwony Strumień 2015”, będącej zamierzonym cyklem publikacji i działań o nazwie „Opuszczone wsie Ziemi Kłodzkiej”.
O książce
„Nareszcie mam Cię Kotlino całą pod sobą”, myślałam leżąc w jagodach (cyt. z książki). Książka „Kartki z Kotliny. Przewodnik sentymentalny” to zapis podróży po Ziemi Kłodzkiej. Razem z Autorką wędrujemy po ścieżkach Kotliny, zwiedzamy zrujnowany pałac gorzanowski, za chwilę wdrapujemy się na pokaz wschodu słońca na Szczelińcu, w letnie popołudnia oglądamy filmy w lądeckim kinie na Rynku albo spacerujemy po bystrzyckiej starówce. Na „Kartkach z Kotliny” poznajemy Krystynę i Rudolfa, słyszymy o Masalskich. Widzimy cienie i postaci rodem z dawnych czasów: hrabiów Herbersteinów, restauratora Franza Pabla, rzeźbiarza Michała Klahra. Książka „Kartki z Kotliny. Przewodnik sentymentalny” to wyrażone poetyckim słowem niemijające zakochanie i zauroczenie pięknem Kotliny. To intymne autorskie wyznanie miłości do osób i do miejsc, które tworzyły i nadal tworzą cały jej mikrokosmos. „Tylko Ty wiesz jak Cię kocham, Kotlino”, czytamy po latach w Kartce z Kamieńczyka.
Spotkanie poprowadzi Agnieszka Latocha.