Wieści ze Szkoły w Krosnowicach
*• 80 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM
19 kwietnia br., dokładnie w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, uczniowie klasy V b Szkoły Podstawowej w Krosnowicach, wraz z wychowawczynią, udali się do Gminnej Biblioteki Publicznej na zaproszenie pani bibliotekarki Stanisławy Wyspiańskiej-Skawiny, na niezwykłą lekcję historii. Historii poświęconej ludziom zamkniętym w gettcie po to, by zostać zgładzonymi. Przybliżone zostały wydarzenia z roku 1943 kiedy to w getcie wybuchło powstanie. Zaprezentowany został film pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem”, gdzie prowadzona jest rozmowa z Markiem Edelmanem, jednym z najważniejszych przywódców powstania warszawskiego. Edelman wspomina 19 kwietnia 1943 r., a więc dzień wybuchu powstania, podejmuje temat śmierci i umierania, mówi o przemocy, o cierpieniu. Mówi też o tym, jak został lekarzem, że stało się to dzięki jego żonie i temu, co przeżył. Za swój główny obowiązek uważał ratowanie życia. Niezwykle wzruszający film o tym, jak człowiek człowiekowi może być wrogiem, ale również o tym, jak człowiek człowiekowi może pomóc. Wysłuchaliśmy również fragmentu opowiadania Marcina Szczygielskiego pt. „Prawdziwi przyjaciele”, które zostało stworzone na potrzeby akcji Żonkile i przypomina znaną prawdę, że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie. Na koniec wszyscy otrzymali symboliczne żonkile, które przyczepili do swoich ubrań na pamiątkę tego wydarzenia i solidarności oraz pamięci o tych ludziach, którym przypadło w udziale piekło tamtych dni.
*• SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM
Czy można podróżować nie ruszając się z miejsca, w którym jesteśmy? Oczywiście, że tak. Jeśli tylko mamy do czynienia z człowiekiem takim jak pan Bolesław Grabowski. Znany podróżnik, pasjonat i niezwykły „opowiadacz”, dzięki któremu uczestnicy spotkania w Szkole Podstawowej w Krosnowicach mogli odbyć niezwykłą podróż siedząc po prostu na podłodze w swojej sali lekcyjnej.
Pan Bolesław pochodzi z Nowej Rudy, ukończył studia geomorfologiczne we Wrocławiu, przez wiele lat był nauczycielem geografii i już raz gościł w naszej szkole.
Koordynatorem spotkania była pani Agata Młynarska-Mochol, która uczy w naszej szkole geografii.
Podróżnik przeniósł słuchaczy młodszych klas w podróż do Afryki, zaś starszych zabrał do Meksyku. Opowiadał o celu swojej podróży, jakim był ślub znajomego,a ponadto zwiedzanie urokliwego Meksyku, poznawanie obyczajów i tamtejszej kultury. Pokazał mnóstwo pięknych zdjęć i film, na których uwiecznione zostały zabytki, ludzie, roślinność i zwierzęta. Była możliwość przymierzenia strojów meksykańskich, zagrania na instrumentach, na których grają Meksykanie, a nawet zjedzenie suszonego konika polnego, którego mieszkańcy Meksyku traktują jak przekąskę podobną do naszych chipsów. Lekcja była niezwykle ciekawa, wszystkim się bardzo podobała, o czym może świadczyć skupienie i chęć zadawania dodatkowych pytań.