XIV Almanach Ziemi Kłodzkiej
To kolejny numer naszego rocznika – już XIV. A w nim ciekawe artykuły dotyczące historii, kultury, turystyki i literatury Ziemi Kłodzkiej.
A więc po kolei:
Janusz Laska – pisząc dlaczego warto czytać wydawnictwa regionalne, jednocześnie poleca najbardziej według Niego wartościowe.
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń – przedstawia „Obrazki z życia codziennego dawnych kłodzczan”, powołując się na różne źródła historyczne, mówiące o cnotach i zaletach ale i wadach, m.in. o niechlujstwie, kłótliwości i nadmiernej rozrzutności dawnych mieszkańców Ziemi Kłodzkiej.
Bartłomiej Terlecki – przypomina fotografie pamiątkowe z białym misiem, które wykonywał kłodzki fotograf Oskar Mondschein, m.in. na pl. Franciszkańskim – a więc przybliża nam historię Kłodzka z lat 60. XX w.
Irena Klimaszewska – pisze o Harnasiu z Beskidu czyli o Adamie Mikszu i kłodzkim etapie życia tego artysty plastyka, który zaangażowany był m.in. w organizację dużej i głośnej swego czasu wystawy regionalnej w Kłodzku w 1948 r.
Henryk Grzybowski – przybliża biografię malarza Arnolda Buscha, profesora Królewskiej Akademii Sztuk i Rzemiosła, który w latach 1943–1945 mieszkał w Sokołówce.
Joanna Jakubowicz – pisząc o ubiegłorocznym wydarzeniu kulturalnym pn. „Nocne zwiedzanie miasta z dreszczykiem”, organizowanym przez Muzeum Ziemi Kłodzkiej, przybliża postać artysty kłodzkiego, rzeźbiarza Franza Wagnera.
Witold Kozakowski – u progu jubileuszu Festiwalu „Gitariada” i tuż po swoim jubileuszu pracy, snuje ciekawe wspomnienia o sobie, swoich początkach przygody z gitarą...
Janusz Laska – prezentuje Poczet Polskich Świętych – czyli ciekawe przedsięwzięcie malarskie, którego autorką jest Malwina Karp.
Marek Gałowski – przybliża nam szczyty górskie, które trzeba zdobyć, żeby uzyskać odznakę „Korona Ziemi Kłodzkiej”.
Janusz Laska – w swym trzecim artykule pisze o nietypowym szlaku na Ziemi Kłodzkiej, czyli o szlaku wzdłuż granicy polsko-czeskiej, który przeszedł wraz z grupą młodzieży.I na zakończenie garść poezji: Danuty Chmielarz „Są chwile, które trzeba uwiecznić, na przyszłość, gdy pamięć zawiedzie”; Mirka Awiżenia „Ona” oraz Piotra Stankiewicza „Fraszki Piotra”.
A na sam już koniec dla zainteresowanych kalendarz na 2023 rok.