Wyprawa do Puszczykowa

Autor: 
Janusz Laska
foto-gostylla1.jpg
foto-gostylla3.jpg

Z zakończeniem działalności przez kłodzkie Centrum Kultury Chrześcijańskiej wiąże się wiele kolejnych czynności, prac, działań oraz wyjazdów. Jak zapewne niektórzy pamiętają, w pierwszym pomieszczeniu Centrum prezentowane były wspaniałe artystyczne gobeliny Marii Gostylli Pachuckiej z serii poświęconej Grocie Lascaux. I właśnie te gobeliny były najważniejszym powodem podróży kilku osób w mroźny i bardzo śnieżny dzień 21 stycznia do Puszczykowa pod Poznaniem. Powodem najważniejszym ale nie jedynym, bowiem każdy z nas liczył także na artystyczną ucztę – wszak jechaliśmy do domu wspaniałej artystki Marii Gostylli Pachuckiej. I nie zawiedliśmy się.
Pani Maria na ścianach, w pracowni, w pokojach i korytarzach oraz w magazynku posiada kilkaset swoich prac: malowideł, rysunków, grafik i przede wszystkim gobelinów. To była prawdziwa uczta dla oczui ducha! A do tego nasza gospodyni okazała się być wspaniałą, dowcipną i bardzo elokwentną gawędziarką. Jej opowieści o dzieciństwie na Syberii, młodości w Strzelinie i Wrocławiu, przygodach we Francji, perypetiach rodzinnych oraz zmaganiach z twórczością artystyczną, można by słuchać godzinami.
A do tego wspaniały tort owocowo-czekoladowy, babka cytrynowo-czekoladowa, kawa, herbata oraz melodie wygrywane na fortepianie przez gościnną gospodynię oraz Jadzię Rogalską. Szkoda było wracać do domów.

Wydania: