Rok 2022 w Centrum Kultury Chrześcijańskiej

Autor: 
Janusz Laska
02-spektakl Miłość Zmartwychwstała.jpg
03-spotkanie autorskie z Irena Klimaszewską i Jackiem Adamowskim.jpg
04-spektakl Opowieśćo Kłodzku.jpg
08-Requiwm Mozarta.jpg
16-XIX Kłodzka lekcja Śpiewania Piesni Patriotycznych.jpg

Centrum Kultury Chrześcijańskiej przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku powstało wiosną 2012 roku czyli w 2022 roku skończyło 10 lat! Zimą aktywność Centrum jest mała, bowiem dawną kaplicę trudno jest ogrzać, a nie da się zbyt długo wysiedzieć w temperaturze dziesięciu stopni Celsjusza. Mimo tego w styczniu spotkaliśmy się w Centrum na spektaklu Ogólnopolskiego Teatru William–Es „Mirra, kadzidło i złoto czyli historyja o Barabaszu”. Wartka akcja i pomysłowe rozwiązania sceniczne rekompensowały przybyłym niedostatek ciepła. Za to wiosna 2022 była bardzo aktywna.
31 marca spotkaliśmy się na promocji nowej książki siostry Benedykty Karoliny Baumann OP pt. „Zakonnica bez przebrania”. Siostra Benia okazała się znakomitym gawędziarzem, żeby nie powiedzieć „gadułą”. Z pasją oraz dużą dozą humoru opowiadała o swoim życiu, o wydarzeniach opisanych w książce oraz swoich kłopotach, sukcesach, wątpliwościach, Miłości do Jezusa i ludzi.

10 kwietnia Centrum gościło Grupę Teatralną Dzikie Koty, która zaprezentowała znakomity musical „Miłość Zmartwychwstała”. Autorką tekstu jest siostra Benedykty, zaś muzykę skomponował Przemek Piechocki. Oglądałem tę inscenizację już chyba po raz piąty i za każdym razem odnajduję w niej nowe wątki. Ważne dla mnie jest też antywojenne przesłanie sztuki.

25 kwietnia przy ulicy Wyszyńskiego przeżyliśmy dwa wydarzenia. Na początek mieliśmy okazję porozmawiać z autorami nowej książki wydanej przez Fundację im. Tomasza Morusa: Ireną Klimaszewską (tekst) oraz Jakiem Adamowskim (ilustracje). To trzecia już część baśniowych opowieści o dziejach naszego miasta, w której autorzy przenoszą nas w czasy młodości Arnošta z Pardubic. Spotkanie autorskie znakomicie poprowadziła Marta Zilbert. W drugiej części zobaczyliśmy bajkowy spektakl „Opowieść o Kłodzku”, przygotowany przez Uniwersytet Trzeciego Wieku. Brawurowa i niezwykle kolorowa inscenizacja została przygotowana z myślą o najmłodszych widzach, ale starsza widownia wcale się nie nudziła, wręcz przeciwnie, entuzjastycznie przyjmowała kolejne „odsłony” przedstawienia.

3 maja kilkaset osób spotkało się w Centrum Kultury Chrześcijańskiej na XVII Kłodzkiej Lekcji Śpiewania Pieśni Patriotycznych. Śpiewających tradycyjnie przygotowała Asia Sapieha, na akordeonie akompaniował Staszek Tarchała, a całość prowadził Janusz Laska. Rozdawane tego dnia wyjątkowo obszerne wydawnictwo zawiera nie tylko teksty pieśni patriotycznych, ale także obszerny materiał poświęcony historii i współczesności kłodzkich jezuitów, z okazji 425 rocznicy przybycia tego zgromadzenia do naszego miasta.

7 maja w Centrum odbył się finisaż wystawy noszącej tytuł „Kłodzcy jezuici”. Na parterze mogliśmy podziwiać obrazy ze zbiorów tego zgromadzenia, na co dzień wiszące w pomieszczeniach klasztornych. Dużą atrakcją wystawy była szafa pasyjna, w której w dwudziestu częściach pokazano ruchomą Drogę Krzyżową. Na piętrze zaprezentowane zostały dokumenty z archiwum kłodzkich jezuitów. W pierwszej części spotkania o historii jezuitów oraz o wystawie i zebranych na niej eksponatach opowiadali: Janusz Laska, Tomasz Żołnierz oraz Mieczysław Kowalcze. W drugiej części mieliśmy przyjemność obejrzenia dramatu „Wspomnienie. Opowieść o Gerhardzie Hirschfelderze” w wykonaniu Kłodzkiego Teatru Rapsodia w reżyserii Ewy Kornaszewskiej.

21 maja Centrum Kultury Chrześcijańskiej gościło Grupę Teatralną Dzikie Koty, która pokazała nam swój najnowszy spektakl pt. „Nie-Boska Komedia”, w reżyserii s. Benedykty Karoliny Baumann OP i Kacpra Góraka oraz z autorską muzyką Kamila Bednarczyka. Wartka akcja od pierwszych minut „wciągnęła” widzów w skomplikowaną romantyczną narrację Zygmunta Krasińskiego.

28 maja, działająca od kilku lat w kłodzkiej parafii Matki Bożej Różańcowej, grupa „Matki w Modlitwie” spotkała się w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku na dwugodzinnej modlitwie w intencji dzieci. Wspólnie uwielbialiśmy Jezusa oraz odprawiliśmy nabożeństwo majowe, po którym nastąpiła uroczysta Msza Święta. Na zakończenie „Matki w Modlitwie” zaprosiły wszystkich do sali Centrum Kultury Chrześcijańskiej na wspólną i radosną agapę.

29 maja wieczorem do kościoła przy ul. Wyszyńskiego tłumnie przybyli mieszkańcy Kłodzka i okolic. Tego dnia wielu z nas pierwszy raz w życiu miało okazję usłyszeć „na żywo” słynne dzieło Amadeusza Mozarta „Requi-em” d-moll. W koncercie wzięły udział połączone chóry: Kłodzki Chór Concerto Glacensis, świdnicki Chór „Misericordia”, wrocławski Chór Kameralny Piu Mosso i Chór Noster z Goraja. Partie solowe śpiewali: Anna Dytry-Kaludov, Magdalena Kulig, Kaludi Kaludov i Łukasz Jakubczak. Grała wrocławska Orkiestra Filharmonii Uniwersyteckiej z koncertmistrzem Wiktorem Kuzniecowem. Dyrygowała Katarzyna Mąka-Żelazko.

1 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka, w związku z czym do Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku przybyło kilkuset przedszkolaków, by obejrzeć przygotowany specjalnie dla nich przez Uniwersytet Trzeciego Wieku bajkowy spektakl „Opowieść o Kłodzku”. Dzieci poznały Valeskę, czyli legendarną założycielkę grodu, przeżyły wyprawę mieszkańców Kłodzka po herb do Pragi oraz młodzieńcze przygody Arnošta, późniejszego arcybiskupa Pragi.

9 czerwca w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku odbyło się diecezjalne spotkanie księży z biskupem świdnickim Markiem Mendykiem i biskupem pomocniczym Adamem Bałabuchem, na które przybyło pomad 140 kapłanów z powiatów kłodzkiego, ząbkowickiego i dzierżoniowskiego.

W środę 15 czerwca w Centrum spotkało się kilka chórów i nauczycieli śpiewu chóralnego, aby w ramach konferencji „Śpiewajmy w szkole. Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska” wymienić się pedagogicznymi doświadczeniami i zachęcić do zakładania chórów szkolnych. Wysłuchaliśmy też prezentacji trzech chórów: Don Bosco z Wrocławia pod dyrekcją Eweliny Dąbrowskiej, Chóru PSM z Kłodzka po dyrekcją Dominika Jarockiego i Dziewczęcego Zespołu Wokalnego PSM w Kłodzku pod dyrekcją Katarzyny Mąki-Żelazko. Nad całością czuwała koordynator projektu Izabela Polakowska z Wrocławia.

Od dwóch lat działania Centrum Kultury Chrześcijańskiej koordynuje Fundacja im. Tomasza Morusa, w związku z tym, 22 czerwca po raz drugi uroczyście obchodziliśmy imieniny naszego patrona. O godz. 19.00 w kościele została odprawiona uroczysta Msza Święta, której oprawę muzyczną przygotował Kłodzki Chór Concerto Glacensis. Po nabożeństwie nastąpiło oficjalne otwarcie i poświęcenie biura fundacji oraz radosne agape, podczas którego ze smutkiem żegnaliśmy ks. Juliana Rafałko, proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w latach 2009–2022.

Kilka dni później, 26 czerwca, witaliśmy w Kłodzku ks. Stanisława Kasztelana, nowego proboszcza parafii na osiedlu, a w lipcu i sierpniu odbyło się kilkanaście spotkań roboczych, poświęconych organizacji uroczystości 40-lecia kłodzkiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego oraz 10-lecia Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku.

W związku z rocznicami w sobotę 10 września odbył się wernisaż wystawy plastycznej „Jacek Adamowski i Goście”, w ramach której zobaczyliśmy prace 12 artystów-plastyków związanych z Ziemią Kłodzką. Następnie mieliśmy przyjemność obejrzenia nowej wersji musicalu s. Benedykty Karoliny Baumann z przejmującą muzyką Przemka Piechockiego „Ballada o Mistrzu” w wykonaniu Grupy Teatralnej Dzikie Koty.

W niedzielę 11 września w Centrum mieliśmy przyjemność wysłuchania jubileuszowego koncertu Kłodzkiego Chóru Concerto Glacensis pod dyrekcją Katarzyny Mąki-Żelazko, z udziałem Natalii Figiel-Foltan (pianino), Marcelego Foltana (instrumenty perkusyjne), Andrzeja Jakubowski (akordeon) i Wojciecha Walasek (pianino i gitara elektryczna).

W poniedziałek 12 września odbył się recital księdza Jacka Tomaszewskiego pod tytułem „Modlitwa grającego”, podczas którego mogliśmy usłyszeć nastrojowe ballady, napisane przez artystów poszukujących Boga w aranżacji księdza Jacka.

We wtorek 13 września w kościele odbył się wernisaż wystawy plastycznej „Wspólnota Krzyża”, na której malarskie prace pokazali artyści z Dużego Studia Plastycznego KOK, pracujący pod fachową opieką Bogdana Wieczorka. Tego dnia rozstrzygnięty też został konkurs florystyczny pn. „Rocznicowy bukiet”, a przyniesione przez uczestników konkursu kwiaty uświetniły wystrój kościoła. Kulminację wtorku stanowiła specjalna XVIII Kłodzka Lekcja Śpiewania Pieśni Patriotycznych z udziałem ludowego zespołu „Marzenie” i młodzieży ze Szkoły Społecznej w Kłodzku, pod dyrekcją Joanny Sapiehy. Na akordeonie znakomicie akompaniował Tomasz Łukaszczyk.

W środę 14 września odbyła się odpustowa Msza Święta pod przewodnictwem księdza biskupa Marka Mendyka. W wypełnionym po brzegi kościele oprawę muzyczną przygotował Kłodzki Chór Concerto Glacensis. Po mszy wszyscy zostali zaproszeni do sali Centrum na agapę, czyli wspólną radosną wieczerzę. Stoły uginały się od wędlin, miąs, sałatek i ciast, a niewątpliwą kulinarną atrakcją był słynny bigos i żur z Bolesławowa.

Na początku października odbyły się wyjazdowe dwudniowe warsztaty ekologiczne w Bolesławowie dla uczestników kłodzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tuż po nich w Centrum na warsztatach międzykulturowych spotkali się uczniowie Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Kłodzku i Liceum Ogólnokształcącego w Odense w Danii. Zaś 7 października na spotkaniu autorskim mieliśmy okazję porozmawiać z Feliksem Czarneckim, bohaterem książki „Chłopak z Jelni”.
Także w październiku na ścianach Centrum zawisły dwie wystawy historyczne, jedna poświęcona 1 Brygadzie Józefa Piłsudskiego, druga 2 Korpusowi Władysława Andersa.
Z wrocławskiego oddziału IPN przywiózł wystawy do Kłodzka i zainstalował w Centrum Tomasz Żołnierz oraz młodzież z Liceum Społecznego w Kłodzku.

W listopadzie w Centrum odbywały się międzypokoleniowe warsztaty muzyczne, prowadzone przez Joannę Sapiehę i Andrzeja Jakubowskiego, podczas których ćwiczono polskie pieśni patriotyczne. Po warsztatach przyszła kolej na XIX Kłodzką Lekcję Śpiewania Pieśni Patriotycznych, która w tym roku skupiła ponad pięćset osób „na widowni” oraz pięćdziesiąt „na scenie”. Nad stroną muzyczną przedsięwzięcia czuwali Joanna Sapieha i Andrzej Jakubowski. Wielkim zaskoczeniem była bardzo obszerna publikacja nosząca tytuł „Domowy śpiewnik pieśni patriotycznych”, rozdawana bezpłatnie wszystkim przybyłym. W związku z wystawą historyczną z IPN pod koniec listopada przez kilka dni odbywały się w Centrum międzypokoleniowe warsztaty historyczne poświęcone I i II wojnie światowej.
W ostatnią sobotę listopada obejrzeliśmy spektakl muzyczny noszący znamienny tytuł „Róbmy swoje”. Pełne kolorów i wibracji oraz odniesień do współczesności przedstawienie przygotował Uniwersytet Trzeciego Wieku a wyreżyserowała Ela Karkulewska.
W ostatnią niedzielę listopada do Centrum Kultury Chrześcijańskiej przybyło liczne grono melomanów, bowiem Kłodzki Chór Concerto Glacensis oraz zaproszeni przez Katarzynę Mąkę goście zaprezentowali jesienny koncert pod nazwą „Cecyliada – adwentowe spotkanie chórów”. Na koniec spotkania na scenie spotkało się siedemdziesięciu artystów i wspólnie wykonało utwory dedykowane patronce śpiewu chóralnego czyli świętej Cecylii.

Natomiast 1 grudnia mieliśmy okazję spotkać się z Ładą Ponikowską, Martą Zilbert i Łukaszem Zilbertem, autorami unikalnego i ważnego dla regionu wydawnictwa „Kłodzkie wypominki 2022”.
Początek grudnia przyniósł jeszcze dwa ważne wydarzenia. 7 grudnia, w ramach wydarzenia „Mikołaj w Centrum”, dzieci z kłodzkich przedszkoli spotkały się ze Świętym Mikołajem, natomiast 13 grudnia odbył się finisaż wystawy Malwiny Karp „Poczet Polskich Świętych”. Ze Świętym Mikołajem przedszkolaki spotkały się w Centrum już drugi raz i po raz drugi wspaniały i bardzo kolorowy muzyczny spektakl mikołajkowy przygotował z tej okazji kłodzki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Wystawie „Poczet Polskich Świętych” towarzyszył pięknie wydany przez Fundację im. Tomasza Morusa katalog, w którym opisana została idea tej malarskiej serii oraz życiorysy polskich świętych. Finisaż wystawy był jednocześnie ostatnią imprezą w kłodzkim Centrum Kultury Chrześcijańskiej, które w tym kształcie 31 grudnia 2022 roku kończy swoją dziesięcioletnią działalność.

Wydania: