Kapliczka wielu religii
Mieczysław Krywieńko, znany mieszkańcom naszej gminy jako dawny, wieloletni Nadleśniczy Nadleśnictwa Lądek-Zdrój od lat otaczał opieką niszczejące zabytki. Miał swój wkład m.in. w odnowę kościółka Matki Boskiej od Zagubionych w Karpowie, kalwarii na Cierniaku czy kapliczki św. Eustachego i św. Huberta w Trzebieszowicach. Teraz metamorfozie uległa zanikająca już kaplica stojąca niedaleko od Przełęczy Lądeckiej, położona pośród dawnej drogi prowadzącej w kierunku granicy. Obiekt był już właściwie w stanie ruiny. Społeczny Komitet Odbudowy Kapliczek (w skrócie SKOK) prowadził prace renowacyjne prawie dwa lata, gdyż konieczne było nawet poprawienie fundamentów. Mimo poszukiwań, nie udało się odnaleźć dokładnych informacji na temat, kto postawił kapliczkę i kiedy, jednak można domniemywać, że jej wiek to około 200 lat.
Obecnie jest to Kapliczka wielu religii, w której wnękach umieszczono postaci i symbole oznaczające różne wyznania. Na jednej ze ścian znajduje się napis:
„Kapliczka wielu religii.
Tutaj, pod jednym dachem spotkały się i żyją w zgodzie najważniejsze światowe religie, we wnękach kapliczki znajdziemy symbole chrześcijaństwa, islamu, hinduizmu, buddyzmu, prawosławia, judaizmu i taoizmu. Uszanujmy to miejsce”.
W dniu 19 października 2022 r. obyło się spotkanie w leśnym ustroniu kończące dzieło. Mieczysław Krywieńko wraz ze współpracownikami wykonanych prac: Markiem Rafałko, Adamem Hućko i Henrykiem Kuźmińskim przecięli wstęgę. Niestety, nie mógł uczestniczyć w tym uroczystym momencie zawsze chętny do działania, Zbigniew Sadliński. Podziękowania od całego SKOK-u otrzymali artyści rzeźbiarze, których prace zdobią kapliczkę – bracia Stanisław i Marek Kurowscy z Kamienicy i Zbigniew Kacprzak z „Galerii na szlaku” w Nowym Gierałtowie. Zaprezentowano też wystawę fotograficzną dokumentującą stan obiektu przed rozpoczęciem remontu i przebieg prac. Przy leśnej drodze ustawiono dwie ławeczki ku wygodzie osób, które zechcą odpocząć w tym miejscu i oddać się modlitwie lub refleksji.
Kapliczki stawiane przez ludzi od wieków są symbolem przynależności wyznaniowej, ale i zaufania do mocy osób uznanych za święte. Miejsca, gdzie one się znajdują, są tym samym bezpieczne, otoczone szczególną opieką. Kontynuując dzieło dawnych mieszkańców, ocalając ten obiekt przed całkowitym zniszczeniem, zachowano część krajobrazu kulturowego i oddano uszanowanie wielu religiom, zwracając uwagę na pokojowe współistnienie ludzi i ich wyznań.
Gratulując wszystkim zaangażowanym w wykonane prace, pozostaje powtórzyć za umieszczoną na postumencie inskrypcją: „Uszanujmy to miejsce”.