Jubileusz 75-lecia TMZK

Autor: 
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń
IMG_20221021_170638.jpg
IMG_20221022_163909.jpg
inDSCN6966.jpg
ing66Bez nazwy 1.jpg
ing67DSCN6968.jpg
01n.jpg

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kłodzkiej powstało w 1947 r. i jest – co trzeba podkreślić – najstarszym towarzystwem społeczno-kulturalnym na Dolnym Śląsku. Działa już 75 lat i ma na swoim koncie bogaty dorobek – wydawniczy oraz w zakresie organizacji imprez kulturalnych integrujących społeczeństwo.
Swój brylantowy jubileusz TMZK postanowiło uczcić organizując niezwykle uroczyste obchody, które odbyły się w dniach 21-22 października. Jak przystało na tak zacną okazję – przygotowano imponujący program. Była wystawa okolicznościowa, przypominająca historię TMZK, ale także promująca aktualne działania. Odsłonięta została na budynku KOK-u, w którym od lat mieści się siedziba towarzystwa, tablicę pamiątkową, z symbolem Ziemi Kłodzkiej – różą kłodzką. Nie zabrakło nawet salw armatnich... W tych uroczystościach uczestniczyła delegacja zaprzyjaźnionego Towarzystwa Miłośników Żywca, która zaprezentowała się w pięknych regionalnych strojach. No i wreszcie największe przedsięwzięcie: GALA JUBILEUSZOWA, podczas której wystąpiła górnicza orkiestra, a prezes Adam Łącki wraz z panią sekretarz Małgorzatą Zawadzką przyjmowali liczne życzenia i gratulacje, m.in. od Moniki Wielichowskiej posłanki na Sejm, Macieja Awiżenia starosty kłodzkiego, burmistrza miasta Kłodzka Michała Piszko. Podczas Gali zaprezentowany został film o TMZK, pomysłowo zrealizowany, w którym niezwykle sprawnie odniesiono się do historii, aranżując interesujące scenki aktorskie, w wykonaniu (!) członków towarzystwa. Były też kosmiczne atrakcje... – lot kosmiczny promem TMZK. Miłą niespodzianką były przygotowane dla wszystkich zaproszonych gości prezenty w postaci wydawnictw: albumu „75-lecie TMZK”, książki „Pierwsze dni. Pierwsze lata” oraz naklejki na samochody „Kocham Ziemię Kłodzką”. Po Gali zaś świętowano wspólnie w restauracji „Na Stoku Twierdzy”.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że TMZK łączy w szeregach swych różne pokolenia, obok starszych członków – nestorów, jest spore grono młodych ludzi, co cieszy, bo rokuje dobrze na przyszłość… Są to ludzie, którzy będą kontynuować cele i zadania TMZK. A wszystkich tych ludzi łączy miłość do Ziemi Kłodzkiej – jak sami mówią: „… bo Ziemia Kłodzka – to nasza bajka…”
Hasło przewodnie uroczystych obchodów to: „Powrót dla Przyszłości” – czyli wspominamy jak było, ale ważna jest dla nas przyszłość…
Gratulujemy rocznicy oraz świetnego, wręcz perfekcyjnego przygotowania uroczystych obchodów jubileuszowych. Życzymy dalszych równie efektownych i efektywnych działań na rzecz naszego regionu.

Wydania: