Co w trawie piszczy

Autor: 
Katarzyna Redmerska

KAPLICZKA
Pasjonaci przeszłości z Lądka Zdroju uratowali kolejny zabytek przed popadnięciem w ruinę. Chodzi o znajdującą się w lesie Kapliczkę Wielu Narodów. Miało miejsce uroczyste odsłonięcie zabytku i przecięcie wstęgi. Społeczny Komitet Odbudowy Kapliczek, działający w Lądku Zdroju, którym kieruje Mieczysław Krywieńka, udowodnił kolejny raz, że da się powstrzymać destrukcję niewielkich budowli historycznych. Gratulacje!
OGRÓD
Polanickie dzieci być może doczekają się ogrodu zabaw jak z bajki. Władze miejskie inwestujące w budowę kompleksu przedszkolno-żłobkowego, mają w planach taki właśnie teren, a na nim ulokowanie m.in. urządzeń rekreacyjnych. Jak mówi burmistrz Mateusz Jellin, obszar przewidziany na ogród będzie w części służył na wyłapanie wody opadowej płynącej z dachu przedszkola. Wykorzysta się ją do podlewania roślinności rosnącej w ogródku kwiatowym i warzywnym. W tym miejscu z powodzeniem może też powstać ogród sensoryczny, w którym przez smak, dotyk, wzrok i węch dzieci poznają bliżej świat przyrody. Nie zabraknie domków dla jeży i owadów. Ho, ho!
NAGRODY
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej starosta kłodzki Maciej Awiżeń i jego zastępczyni Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk, spotkali się z nauczycielami, którym wręczone zostały okolicznościowe nagrody. No, No, no.
DREWNO
Nieustaleni sprawcy przy pomocy trzech pojazdów ciężarowych, w tym jednego wyposażonego w urządzenie typu hds do załadunku – ukradli w Bystrzycy Kłodzkiej około 115 m3 drewna oszacowanego na niemal 57 500 zł. Policja stara się ustalić, kto dopuścił się tego przestępstwa. No cóż, zaczął się sezon grzewczy…
EKOLOGIA
Władze Polanicy Zdroju, którym zależy na ekologii poszukują funduszy umożliwiających ograniczenie niskiej emisji spalin. Jak informuje włodarz Mateusz Jellin, w minionych latach udało się w mieście wyeliminować kilkaset kopciuchów, zastępując je proekologicznymi, bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami. Władze podkreślają, że gminy uzdrowiskowe powinny zostać objęte przez państwo preferencyjnymi stawkami cen gazu bądź odnawialnych źródeł energii. W ten sposób zdecydowanie szybciej zniknąłby problem znajdujących się w nich tzw. kopciuchów.
W przypadku Polanicy Zdroju jest to o tyle ważne, że konserwator zabytków nie zgadza się na instalowanie paneli słonecznych w centrum kurortu pod Wzgórzem Marii. Sie porobiło.
SPÓŁDZIELNIA
W Lądku Zdroju w Centrum Kultury i Rekreacji odbyło się spotkanie informacyjne z mieszkańcami gminy, dotyczące powstania Lądeckiej Spółdzielni Energetycznej. Była okazja do zapoznania się ze szczegółami projektu budowy farmy fotowoltaicznej. Przedstawiono również plany dotyczące możliwości rozwoju spółdzielni. Rozpoczął się I etap budowy elektrowni słonecznej w Lądku Zdroju. Początkowo elektrownia będzie generować 1 MW, co pozwoli na oszczędności w budżecie gminy Lądek Zdrój, szacunkowo około 500-750 tys. zł w 2023 roku.  Zakończenie I etapu inwestycji planowane jest przed końcem roku. W pierwszym kwartale 2023 r. z energii wytworzonej na farmie słonecznej będą mogli korzystać pierwsi odbiorcy, czyli budynki użyteczności publicznej (m.in. szkoły, ośrodek kultury, urząd miasta). Wiosną 2023 roku planowana jest rozbudowa powstałej elektrowni. O lala.
ZAWODY
W Złotym Stoku miał miejsce kolejny start i meta dla psich zawodów. Mowa o współzawodnictwie w dogtrekkingu, w którym pierwszoplanową postacią pozostaje czworonóg, ale nie mniejszą rolę musi odegrać biegnący z nim człowiek. Dzięki dobrej współpracy są w stanie pokonać określony dystans i wszelkie słabości pojawiające się na trasie. W roli honorowego startera wystąpiła burmistrz miasta Grażyna Orczyk – miłośniczka psów, która sprzyja organizacji imprez im poświęconych. Wow.
SADZAWKA
W ramach rewitalizacji parku Morawka w Stroniu Śląskim budowana jest ogromna sadzawka, która w porze zimowej zamieni się w ślizgawkę. Tym samym będzie to jedno z największych lodowisk na Ziemi Kłodzkiej, bo o pow. ok. 600 m2. Fiu, fiu.
KONGRES
Prezes Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, posłanka PO Monika Wielichowska oraz prezes Zarządu Wojewódzkiego PSL we Wrocławiu Paweł Gancarz – gościli na II Powiatowym Kongresie Kobiet Wiejskich w Mąkolnie, gmina Złoty Stok. Kongres otworzyła burmistrz Złotego Stoku Grażyna Orczyk i starosta ząbkowicki Roman Fester. Tegoroczny temat brzmiał: „Kobieta wiejska zdrowa i zadbana”. Bez komentarza.
TELEMEDYCYNA
Po raz piąty odbył się ogólnopolski konkurs pn. „Zdrowa przyszłość – inspiracje”, którego celem jest wskazanie bezpiecznego szpitala w najbliższej perspektywie czasowej.
W kategorii pn. „Nowatorskie produkty i usługi poprawiające jakość życia, zdrowia i dostęp do usług” na szóstym miejscu ex aequo w Polsce z dwiema innymi placówkami i na pierwszym na Dolnym Śląsku znalazł się Zespół Opieki Zdrowotnej w Kłodzku. Jury wysoko oceniło jego projekt o nazwie „Wdrożenie e-usług medycznych w obszarze telemedycyny w podmiocie leczniczym Zespół Opieki Zdrowotnej w Kłodzku”. Gratulacje!
MOST
Grupa mieszkańców gminy Stronie Śląskie przygotowała koncepcję wykonania niemal kilometrowego mostu wiszącego – miałby on połączyć górę Zawada z górą Młyńsko, przy czym w najniższym miejscu doliny jego światło miałoby około 70 m wysokości. Jak mówi burmistrz Stronia Śląskiego Dariusz Chromiec, na razie jest to koncepcja, ale nie pozbawiona możliwości urealnienia. Gmina zapowiada zorganizowanie cyklu spotkań poświęconych inicjatywie. Nic dodać, nic ująć.
SZKOŁA
Dolnośląski Zespół Szkół Rolniczych w Bożkowie, zmienił nazwę na Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. Zmiana przyniesie korzyści społeczności uczniowskiej, jej rodzicom oraz ludziom dorosłym decydującym się na zdobywanie wiedzy w tej placówce. Mowa o większej ofercie w branży rolniczo-przyrodniczo-turystycznej, która ma wychodzić naprzeciw oczekiwaniom gospodarki i rynku pracy. Bez komentarza.
NIEDŹWIADEK
W Polanicy Zdroju podczas IX Festiwalu Marii Czubaszek i Wojciecha Karolaka „Cały Kazio”, miało miejsce odsłonięcie kolejnej rzeźby niedźwiadka – celem jest ozdoba miasta. Do tej pory można było podziwiać niedźwiadka z pijałką, przed wejściem do pijalni wód mineralnych, a w parku Szachowym dwa niedźwiadki przy partyjce szachów. Bez komentarza.
GOSPODARSTWO
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zadecyduje, czy nastąpią zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w istotnym rejonie Kłodzka. Chodzi o obszar obejmujący m.in. teren dworca autobusowego oraz stacji kolejowej Kłodzko Miasto, gdzie zgodnie z dotychczas obowiązującym prawem mogą spełniać się zawężone funkcje przestrzenne. Przeredagowany dokument dopuszcza inne formy działalności i tym samym wychodzi naprzeciw planom perspektywicznym Starostwa Powiatowego w Kłodzku. No, no, no.
FESTIWAL
W Polanicy Zdroju odbył się IX Festiwal inspirowany twórczością Marii Czubaszek i Wojtka Karolaka. Na scenie pojawili się m.in. Irena Santor i Artur Andrus. Motywem przewodnim imprezy było wyśmiewanie głupoty i szukanie recepty na korzystanie z radości życia. A wszystko to doprawione komentarzem i satyrą na temat bieżących wydarzeń w kraju i na świecie, a także zabawa słowem i językiem. Wow.
PASZPORT
Mieszkańcy subregionu kłodzkiego nie muszą już po paszport jeździć do Wrocławia lub Wałbrzycha. Mogą udać się do terenowego punktu paszportowego w Kłodzku i tam złożyć wniosek. Placówkę uroczyście otwarto m.in. z udziałem senatora PiS Aleksandra Szweda, wojewody dolnośląskiego Jarosława Obremskiego, starosty kłodzkiego Macieja Awiżenia i przewodniczącego Rady Pow. Kłodzkiego Zbigniewa Łopusiewicza. Bez komentarza.
FORUM
W Kudowie Zdroju w CKiS odbyło się Forum pn. „Turystyka wiejska nas inspiruje”. Spotkanie poświęcono lokalnej turystyce i pomysłom na wykorzystanie potencjału Ziemi Kłodzkiej. Organizatorami byli burmistrz Kudowy Aneta Potoczna, starosta kłodzki Maciej Awiżeń, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej Ryszard Borys, przewodnicząca Komisji Budżetowej DIR Elżbieta Ulatowska i przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Kłodzku Leszek Bobula. Wśród uczestników była obecna posłanka PO Monika Wielichowska i samorządowcy z gmin, a także przedstawiciele instytucji związanych z turystyką, w tym turystyką wiejską. Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kłodzkiej Adam Łącki, przedstawił w trakcie spotkania krótką historię rozwoju lokalnej turystyki z uwzględnieniem turystyki wiejskiej i agroturystyki oraz zaprezentował gościom  autorski pomysł na promocję Ziemi Kłodzkiej na arenie krajowej i zagranicznej. Bez komentarza.
LATARNIE
Mieszkańcy i goście Polanicy Zdroju muszą być przygotowani na to, że zimą nie wszystkie latarnie uliczne będą świeciły w porze wieczorowo-nocnej. Inne, szczególnie na peryferiach, o tej samej porze dnia mogą dawać mniej światła. Wszystko to w związku ze zwyżką cen za prąd. Jak się okazuje, wskutek podwyżki gmina 1 mln zł przeznaczony na energię na cały rok spożytkowała do czerwca. Jak mówi burmistrz miasta Mateusz Jellin, trzeba poszukać oszczędności, gdzie to tylko jest możliwe. Bez komentarza.

Wydania: