40-lecie Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku
14 września 1981 roku na placu przy ul. Rodzinnej na osiedlu Kruczkowskiego w Kłodzku odprawiona została przez ks. bpa Tadeusza Rybaka pierwsza polowa Msza Św., która oficjalnie rozpoczęła tworzenie nowej parafii i budowę nowego kościoła wraz z obiektem duszpasterskim. Ks. kardynał Henryk Gulbinowicz powierzył tę trudną misję ks. prałatowi Ryszardowi Dominikowi – pierwszemu proboszczowi. 12 maja 1982 roku rozpoczęto kopanie fundamentów pod kaplicę przy ul. Wyszyńskiego. 14 września 1982 roku nowa kłodzka parafia została oficjalnie erygowana i od tego momentu liczymy jej „wiek”. 13 grudnia 1982 roku w kaplicy przy ul. Wyszyńskiego została w odprawiona pierwsza Msza Św. W tamtych czasach nie nauczano religii w szkołach, w związku z tym wiosną 1983 roku przystąpiono do budowy sal katechetycznych. Prace ukończono już w sierpniu i od 1 września 1983 roku uczniowie z pobliskich szkół uczęszczali na katechezę do nowo wybudowanego obiektu katechetycznego. W latach 1984–1988 zbudowano mieszkania dla księży. W roku 1996 zaczęto kopać fundamenty pod kościół. Prace przeciągnęły się do 2003 roku, kiedy to metropolita wrocławski ks. kardynał Henryk Gulbinowicz konsekrował nową kłodzką świątynię pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Nastał czas wykańczania i wyposażania kościoła, który trwa do dziś. W 2004 roku ksiądz Ryszard Dominik sprowadził do kościoła organy z likwidowanego przez Niemców protestanckiego kościoła w centrum Frankfurtu nad Menem. W 2007 roku uruchomiona została Kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.
22 czerwca 2009 roku biskup świdnicki Ignacy Dec powierzył obowiązki proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku ks. prałatowi Julianowi Rafałko. 31 stycznia 2010 roku zmarł ks. prałat Ryszard Dominik. Zgodnie z Jego wolą pochowany został przy północnej ścianie kościoła, który od podstaw przez prawie trzydzieści lat budował. Latem 2012 roku, za pośrednictwem ks. Tadeusza Farysia z diecezji Namur w Belgii, parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku pozyskała Relikwie Krzyża Świętego, które towarzyszą najważniejszym uroczystościom parafialnym. We wrześniu 2012 roku w dawnej kaplicy otwarte zostało Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku. Od 1 maja 2021 roku działalność Centrum koordynuje Fundacja im. Tomasza Morusa. 27 czerwca 2022 roku biskup świdnicki Marek Mendyk powierzył obowiązki proboszcza parafii ks. Stanisławowi Kasztelanowi. To trzeci proboszcz w czterdziestoletniej historii parafii.
Od 10 do 14 września 2022 roku, w związku z 40-leciem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego oraz 10-leciem Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku, odbyły się pięciodniowe uroczystości, poprzedzone dużą akcją promocyjną: banery, plakaty, zaproszenia, specjalny numer kwartalnika „Spotkania”.
W sobotę 10 września odbył się wernisaż wystawy plastycznej „Jacek Adamowski i Goście”, w ramach której zobaczyliśmy prace 12 artystów-plastyków związanych z Ziemią Kłodzką: Jacka Adamowskiego, Michała Chyca, Darka Koźlika, Malwiny Karp, Wojciecha Kielara, Jarka Kujdy, Renaty Szpak, Marii Śliwowskiej, Macieja Śwista, Marii Truczki-Platy, Bogdana Wieczorka i Cezarego Zubrzyckiego.
Następnie mieliśmy przyjemność obejrzenia nowej wersji musicalu s. Benedykty Karoliny Baumann z przejmującą muzyką Przemka Piechockiego „Ballada o Mistrzu” w wykonaniu Grupy Teatralnej Dzikie Koty.
W niedzielę 11 września w Centrum Kultury Chrześcijańskiej wysłuchaliśmy jubileuszowego koncertu Kłodzkiego Chóru Concerto Glacensis pod dyrekcją Katarzyny Mąki-Żelazko. Akompaniowali: Natalia Figiel-Foltan (pianino), Marceli Foltan (instrumenty perkusyjne), Andrzej Jakubowski (akordeon) i Wojciech Walasek (pianino i gitara elektryczna).
W niedzielę po każdej Mszy Świętej na schodach przed głównym wejściem do kościoła wszyscy parafianie mieli także okazję do wykonania wspólnego zdjęcia z nowym Proboszczem.
W poniedziałek 12 września odbył się recital księdza Jacka Tomaszewskiego pod tytułem „Modlitwa grającego”, podczas którego mogliśmy usłyszeć nastrojowe ballady, napisane przez artystów poszukujących Boga. Ksiądz Jacek był wikarym w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku w latach 1995-1999.
We wtorek 13 września w kościele odbył się wernisaż wystawy plastycznej „Wspólnota Krzyża”, na której swoje malarskie prace prezentują artyści z Dużego Studia Plastycznego KOK, pracujący pod fachową opieką Bogdana Wieczorka. Tego dnia rozstrzygnięty też został konkurs florystyczny pn. „Rocznicowy bukiet”, a przyniesione przez uczestników konkursu kwiaty uświetniły wystrój kościoła. Kulminację wtorku stanowiła specjalna XVIII Kłodzka Lekcja Śpiewania Pieśni Patriotycznych z udziałem ludowego zespołu „Marzenie” i młodzieży ze Szkoły Społecznej w Kłodzku, pod dyrekcją Joanny Sapiehy. Na akordeonie akompaniował Tomasz Łukaszczyk.
W środę 14 września odbyła się uroczysta odpustowa Msza Święta pod przewodnictwem JE Księdza Marka Mendyka – biskupa świdnickiego. W wypełnionym po brzegi kościele oprawę muzyczną przygotował Kłodzki Chór Concerto Glacensis.
Po mszy wszyscy zostali zaproszeni do sali Centrum Kultury Chrześcijańskiej na agapę, czyli wspólną radosną wieczerzę. Stoły uginały się od wędlin, mięs, sałatek i ciast, a niewątpliwą kulinarną atrakcją był słynny bigos i żur z Bolesławowa. Rozmowy przy stołach przeciągnęły się do późnych godzin wieczornych.
Na zdjęciach: 1. ks. prałat Ryszard Dominik – proboszcz parafii w l. 1982–2009. 2. ks. prałat Julian Rafałko – proboszcz parafii w l. 2009–2022. 3. ks. Stanisław Kasztelan – aktualny proboszcz parafii. 4. Kościół na osiedlu Kruczkowskiego AD 2022. 5. Zdjęcie parafian przed kościołem . 6. Jubileuszowy koncert Kłodzkiego Chóru Concerto Glacensis.