Biblioteka w Żelaźnie – Na ratunek zabytkom

Autor: 
inf. MH
Naratunekzabytkom2022 (5).jpg

Tematem wakacyjnego spotkania były Świerszczykowe inspiracje - ,,Na ratunek zabytkom”-archeologia- ukryte słowa”.
Po przeczytaniu opowiadania ze ,,Świerszczyka” Małgorzaty Strzałkowskiej ,,Na ratunek zabytkom”, młodzi czytelnicy dowiedzieli się bardzo dużo ciekawych wiadomości: gdzie leży miasto Asuan, kim był prof. Kazimierz Michałowski, co się wydarzyło w miejscowości Faras w Sudanie, jaką rolę odegrała tam Polska i polscy archeolodzy.
Początkowo, musieliśmy sobie odpowiedzieć na pytania: co to jest cywilizacja, archeologia, zabytek, freski, grobowce czy budowle sakralne. Na te nurtujące zagadnienia znaleźliśmy odpowiedzi w Encyklopedii dla dzieci, w opowiadaniu ,,Na ratunek zabytkom”, jak również w takich książkach jak:
1. Perrudin Francoise - ,,Cywilizacje przeszłości”
2. Ilustrowana Biblioteka wiedzy - ,,Dawne czasy”
3. Tarnowski Wolfgang - ,,Mumie”
4. Reichardt Hans - ,,Siedem cudów świata”
Pomocny był również Internet.
Z przeczytanego opowiadania dzieci dowiedziały się, że na apel Egiptu i Sudanu o ratunek dorobku dawnej cywilizacji odpowiada cały świat, w tym Polska. W zamian za to, Egipt i Sudan oferują różne uratowane zabytki. Polska ekipa naukowców pod kierunkiem wybitnego prof. Kazimierza Michałowskiego, odkopała ruiny dawnej katedry w miejscowości Faras. Odkryto różne malowidła na tynku zwane ,,Freskami z Faras”.
Spotkanie było bardzo ciekawe, a młodzi uczestnicy rozszerzyli swoją wiedzę i świetnie sobie poradzili z wyjaśnieniami nowych pojęć.
Następnie wszyscy czytając wiersz Małgorzaty Strzałkowskiej ,,Obserwując z bliska wykopaliska” szukali zwariowanych liter i rozwiązywali hasło. Wcale to nie było takie łatwe, ale wspólnie sobie pomagając dali radę. Potem dzielnie poszukiwali na ,,strychu” zagubionych przedmiotów, a na koniec wykonali malowankę ,,Portret Tlaloka - azteckiego boga deszczu i pioruna”.
Podsumowując, wcale nie trzeba wyjeżdżać, aby zwiedzić świat… Biblioteka zabierze każdego w podróż tam, gdzie zechce…

Wydania: