DFM: „Romantyczna dusza” – kolejne fragmenty portretu
Trwający właśnie Rok Polskiego Romantyzmu daje szansę, żeby z różnych stron popatrzeć na współczesną obecność tamtego czasu. Z jego ideami, twórcami i oczywiście, co po ludzku nieodłączne, ze stereotypami. A także z dosłownymi i przenośnymi znaczeniami. Czy muzyka zgromadziła tyle pomysłów, przesłań i emocji, by, jak chcą organizatorzy X edycji Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego, spróbować przy pomocy kolejnych koncertów sportretować romantyczną duszę? W jej uniwersalnym wyglądzie.
Muzycy z Apulli, tworzący ArmoniEnsemble Piano Trio w składzie Palma di Gaetano – flet, Giordano Muolo – klarnet oraz Danilo Panico – fortepian zagrali trzy koncerty – w kościele Matki Bożej Różańcowej w Wilczkowie, w restauracji „Przy Żelaznym Moście” w Kłodzku oraz w zamku „Leśna Skała” w Szczytnej. Na program bogatego muzycznego weekendu złożyły się tak dobrane kompozycje, że artyści mogli zaprezentować słuchaczom zarówno swoje mistrzostwo techniczne, znakomite współbrzmienie instrumentów (ową harmonię, którą umieścili w swojej nazwie), jak i to, że w każde spotkanie umiejętnie angażowali publiczność.
Kościół Matki Bożej Różańcowej w Wilczkowie okazał się znakomitym miejscem na koncert włoskiego tria fortepianowego. Po pierwsze ze względu na akustykę świątyni i po drugie, ze względu na publiczność, która, jak opowiadali artyści tuż po bisach, świetnie reagowała na proponowane w wykonaniach emocje. No cóż, po prostu poszukiwała aktywnie romantycznej duszy możemy na to odpowiedzieć. Po koncercie do fortepianu usiadła Anastazja – młoda Ukrainka, która jako uchodźczyni mieszka w Wilczkowie i która zagrała kilka utworów Chopina jako podziękowanie za wieczór. Występ muzyków w Kłodzku to z jednej strony próba sprawdzenia czy formuła matinée przyjmie się na nowo w ramach DFM, z drugiej zaś artystyczne podziękowanie dla tych wszystkich, którzy przychodzili do restauracji „Przy Żelaznym Moście”, żeby pomagać uchodźcom wojennym. Czy może być coś mocniej inspirującego do budowania refleksji, nie tylko o romantycznych duszach, niż połączenie muzyki z taką właśnie dedykacją?
Publiczność w Wilczkowie pokazała, jaką umiejętnością angażowania audytorium w odbiór proponowanego repertuaru mają muzycy z ArmoniEnsemble Piano Trio, słuchacze koncertu w Szczytnej potwierdzili to jeszcze dobitniej. Słusznie zauważył Marcin Gwóźdź – patron honorowy przedsięwzięcia – muzycy właśnie tutaj przygotowali kulminację swojego tournee po Dolnym Śląsku. Także kulminację w prowadzeniu nas odbiorców w poszukiwaniu kolejnych fragmentów obrazu „romantycznej duszy”. Warto przy tym dodać, że to muzyczne odkrywanie to działanie i refleksja dynamiczna – wystarczy przyjrzeć się wybranym kompozycjom poszczególnych wieczorów: Edvard Grieg, Tańce norweskie nr 1 i 2, Johannes Brahms, Tańce węgierskie, nr 6, 5 i 21, César Cui, Tarantella op. 12, La danza Gioacchino Rossiniego czy George’a Gershwina, Trzy preludia.
Dolnośląski Festiwal Muzyczny to przedsięwzięcie, którego istotą jest prezentowanie muzyki klasycznej w kościołach i pałacach Dolnego Śląska w najlepszym wykonaniu i do tego tak wybranej, żeby programy poszczególnych koncertów skupiały myśli i emocje słuchaczy wokół dominującego w danym sezonie tematu. W tym roku jest to „Romantyczna dusza”.
Przedsięwzięcia mogą być realizowane dzięki wsparciu MKiDN, Fundacji KGHM, licznym przyjaznym samorządom, gronu sponsorów prywatnych, współpracownikom medialnym oraz patronom honorowym.