Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju zaprasza
1. Wernisaż wystawy w Muzeum Papiernictwa – 8 lipca, godz. 17:00
Za siódmą górą, za siódmą rzeką. Japoński warsztat papierniczy w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.
Echizen. Maleńka miejscowość położona niemal 500 km od japońskiej stolicy, od Tokio.
To tam wszystko się zaczęło – około 1500 lat temu, pojawia się kobieta wyjątkowej urody, która uczy mieszkańców jak z krystalicznie czystej, górskiej wody i odpowiednio dobranej rośliny wytwarzać wysokiej jakości papier… Pewnego dnia kobieta znika w okolicy górnego biegu rzeki (kawa-kami), a mieszkańcy czczą jej pamięć budując chram i mianując ją boginią papieru – Kawakami Gozen, która od tamtej pory staje się patronką wszystkich papierników japońskich.
Dziś posąg bogini wraz z oryginalnym, kompletnym warsztatem z japońskiego Echizen, nazywanego Papierniczą Wioską, będzie można podziwiać na wystawie w dusznickim muzeum. Długą drogę przez cały kontynent azjatycki i cześć Europu przebył rodzinny warsztat papierniczy podarowany muzeum przez Yamaguchi Kazuo – to ta kadź czerpalna, te sita, te deski przez niemal 80 lat stanowiły podstawę jego egzystencji. Całość jest namacalnym świadectwem trwania tradycyjnego, japońskiego rzemiosła papierniczego. Warsztaty papiernicze z Echizen są źródłem perfekcyjnych wyrobów, cenionych do dziś między innymi na dworze cesarskim. Na ekspozycji zwiedzający zobaczą także artystyczną formę papieru washi w postaci wielkoformatowych arkuszy barwionych.
2. XXI Święto Papieru w Muzeum Papiernictwa
W dniach 23-24 lipca, dusznicki młyn papierniczy serdecznie zaprasza na Święto Papieru – fantastyczną, plenerową imprezę organizowaną rokrocznie z okazji urodzin muzeum. Weźmiemy tu udział w licznych warsztatach, konkursach czy też odwiedzimy stoiska z produktami lokalnymi. W tym roku bawimy się w godzinach 10:00 – 18:00!
Jak co roku Muzeum przygotowało atrakcyjną ofertę warsztatową: spróbujemy swoich sił w ręcznej produkcji papieru oraz w marmurkowaniu. Owoce swej pracy będziemy mogli zabrać na pamiątkę. Zobaczymy również jak wygląda praca w technice graficznej zwanej drzeworytem.
Ponadto chętni wezmą udział w konkursie sprawnościowo-wiedzowym, który m.in. sprawdzi wiedzę na temat papieru oraz dusznickiego młyna papierniczego.
Ważnym elementem Święta Papieru będzie możliwość zwiedzania muzeum z przewodnikiem, które zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród gości. Prócz ekspozycji stałych, zobaczymy nowo otwartą wystawę prezentującą japoński warsztat papierniczy.
Co więcej – co roku podczas Święta otwierane są wystawy sztuki papieru – tym razem zaprezentowana zostanie przepiękna ekspozycja pt. Puls., autorstwa łódzkiej artystki Ewy Latkowskiej-Żychskiej. Na ekspozycji zobaczymy prace wyrażające jej odczuwanie świata. Będą to inspirowane naturą, wielkoformatowe kompozycje z czerpanego przez nią papieru z kozo i polskich roślin. Kolekcja mniejszych formatowo prac to papiery czerpane techniką japońską. Autorka wystawy poprowadzi również pokaz technicznego wykonania prac z masy papierniczej.
Całość odbywać się będzie przy akompaniamencie zespołu ludowego „Hejszowina”.
Zapowiada się przednia zabawa! Zapraszamy!