W kilku zdaniach - wydarzyło się w Szczytnej

Autor: 
Danuta Chmielarz
d1.jpg
d2.jpg
d3.jpg
d4.jpg

W Szczytnej powiało ciepłym wiosennym wiatrem, a wraz z nim z niecierpliwością oczekiwanym optymizmem. Co prawda nieuprzątnięte z piasku chodniki długo dawały się w tym wietrze we znaki, szczególnie przechodniom, bo przed wejściem do domu trzeba się było najpierw wytrzepać, ale także mieszkającym przy drodze powiatowej. Trzeba było interwencji, żeby odpowiedzialni za ten stan rzeczy wreszcie zrobili, co do nich należy. Uruchomiono fontanny, a te chyba zmyły powszechną w ubiegłym roku niemoc.

Z 44. sesji Rady Miejskiej.
„Plany odnowy miejscowości na terenach wiejskich gminy Szczytna” to projekt, do którego przystąpiło 7 gmin: Słoszów, Łężyce, Dolina, Złotno, Wolany, Niwa, Chocieszów. Wyznaczeni przez wojewodę moderatorzy, przez dokonanie analizy SWOT, mieli wskazać słabe i mocne strony każdego sołectwa i stworzyć ich strategię rozwoju. Efekty tej pracy przedstawił na sesji Dyrektor MOK. Co chcieliby mieć w swoich wsiach ich mieszkańcy? To było wiadome już od bardzo dawna, gdyż już w przeszłości opracowano taki program w „Turystycznej Szóstce”, wtedy nazywał się „Lider”(coś tam), był nawet bardziej wszechstronny. A obecne potrzeby wsi to: plac zabaw, przejezdne drogi, chodniki, gazociąg, kanalizacja, oświetlenie, świetlica wiejska, boisko, fotowoltaika. Pojawiają się także inne pomysły, jak park kulturowy, plac integracyjny, ścieżki edukacyjne, lokalne dziedzictwo kulturowe, historia wsi, pomniki przyrody, klub seniora.
Plany mniej skomplikowane i czasochłonne mogłyby być zrealizowane w latach 2022–2023, plany inwestycyjne – w latach 2022–2028. Moderatorzy wskazali w tych planach słabe i mocne strony, zapłaciła im Gmina; podobno całkiem nieźle. Dalsze losy tych „pobożnych życzeń” będziemy śledzić uważnie.

Plac zabaw będzie jak nowy.
Praktycznie cały miniony rok plac zabaw dla dzieci w Szczytnej przy ul. Kościelnej 6 w Centrum Sportu... był zamknięty. Nie remontowany, nie przeglądany, z widocznymi uszkodzeniami, mogącymi grozić bezpieczeństwu użytkowników, czekał na swoją kolej. Rodzice demonstrowali, żądali wyjaśnień, spotykali się z radnymi, prosili, grozili; bez skutku. Potem sprawy tak się skomplikowały, że w ogóle końca nie było widać. Dzieci mogły się bawić na innych, mniejszych placach zabaw, ale tęskniły do tego głównego. Przyspieszenie rozwiązania tego problemu przyniosły przedterminowe wybory nowego burmistrza Marka Szpaniera. To, co było niemożliwe, stało się wykonalne. Obecnie od kilku tygodni plac jest remontowany, „(...) zakres prac obejmuje wymianę wszystkich uszkodzonych elementów w urządzeniach: barbakan, zamek, zestaw zabawowy, bujaki. Przewidziane jest również pomalowanie całości urządzeń zabawowych oraz wymiana uszkodzonych elementów podłoża. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, podjęto decyzję o zakupie dodatkowych urządzeń: bujaka ważki, karuzeli tarczowej z siedziskami, huśtawki rodzinnej, huśtawki potrójnej, piaskownicy z dachem, sklepiku lux. Wymienione urządzenia zostały wykonane w technologii metal+ HDPE.” Tyle z oficjalnego pisma p. Krzysztofa Hawałeja, pracownika Urzędu. Dnia 22. maja część placu zabaw już była oddana do użytku, wszystkie elementy wykonane solidnie, lśniące, te nowe atrakcyjne i wygodne – np. huśtawka rodzinna. Od oddanej części oddzielono „zamek”, który wymaga dalszych prac remontowych. Na placu zabaw zostanie również zamontowany żagiel przeciwsłoneczny. Nowy i bezpieczny plac zabaw na pewno ucieszy wszystkie dzieci.

Kamienny Trakt w Szczytnej – remediacja terenu.
Celem projektu jest poprawa jakości środowiska miejskiego Gminy Szczytna poprzez remediację zanieczyszczonych terenów oraz utworzenie przestrzeni rekreacyjnej. Inwestycja powstaje dzięki Europejskiemu Funduszowi Rozwoju Regionalnego. Infrastruktura i Środowisko. Dzięki niej Szczytna zyska nowy, interesujący teren wypoczynkowo – spacerowy przy ul. Leśnej, będącej częścią drogi na Szczytnik. Będzie to dodatkowa atrakcja dla zmotoryzowanych turystów, zmierzających na Zamek Leśna Skała. Zakończenie prac planuje się na koniec czerwca.

Czegoś tu nie rozumiem.
Jak doniosła lokalna prasa, a wcześniej ogłoszono oficjalnie w urzędzie, w ramach Programu „Polska Cyfrowa”, Gmina Szczytna otrzymała blisko190 000 zł, które wydamy na laptopy dla dzieci z Łężyc, jako że wieś popegeerowska; na razie tych laptopów przekazano 20 (z planowanych 76). PGR zlikwidowano w Łężycach w 1995 roku, „w szczycie pracowało tam 40 osób - ” dalej głosi notatka – „obdarowani nie mogą laptopów przez dwa lata sprzedać ani zastawić”. Zaczęłam liczyć; gdyby te dzieci urodziły się w 1995 r. , obecnie miałyby po 27 lat, a nawet – gdyby w 2000 r. – miałyby po 20 lat, więc jakie dzieci? Na zdjęciu do notatki prasowej widzę 6 dorosłych osób, wymieniany jest Poseł, Senator, Wiceburmistrz Szczytnej, Sołtys Łężyc, dwóch Dyrektorów... Ale najbardziej mnie zaskoczyła ścianka(?). Urząd Miasta w Szczytnej zafundował sobie ściankę?!
Nic z tego nie rozumiem. Jedyne, co zostało z PGR w Łężycach, to na pewno barszcz Sosnowskiego; miał być doskonałą karmą dla bydła, jest utrapieniem obecnych mieszkańców i okolicy. Niebezpieczny dla zdrowia.
A swoją drogą, po co ci niektórzy politycy: posłowie, senatorowie i inni tymczasowi funkcyjni tak wszędzie są, nawet gdy niewiele od nich zależy; postoją, coś czasem powiedzą, zrobią sobie zdjęcie i odfajkują aktywność. Bez sensu.

Wydania: