KRESOWE ZAPROSZENIE NA JASNĄ GÓRĘ

Autor: 
JANUSZ PUSZCZEWICZ

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę lipca odbywa się Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian na Jasną Górę. Organizatorzy tj. Światowy Kongres Kresowian zapraszają Państwa na XXVIII już jasnogórskie spotkanie w dn. 3 lipca br. Honorowy patronat objął marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. Swój udział zapowiedzieli m.in. przedstawiciele Sejmu i Senatu, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Instytutu Pamięci Narodowej i Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00 Mszą Św. w kaplicy Cudownego Obrazu. Homilię wygłosi znany w tym środowisku ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Msza transmitowana będzie w TV Trwam. Po mszy przewidziany jest Apel Pamięci i zapalenie zniczy na wałach jasnogórskich przy tablicy upamiętniającej ofiary ukraińskiego ludobójstwa i sprawiedliwych Ukraińców. Program przewiduje również złożenie wotum. O godz. 11.00 w auli Jana Pawła II odbędzie się Forum Kresowe „Pamięć Pokoleń”. Przewidziane są m.in. wystąpienia gości, wręczenie nagród „Praemium Honoris Cresovianae” oraz dyskusja nt. bieżących problemów kresowego środowiska. Spotkanie zakończy koncert z udziałem Grzegorza Podwójnego w towarzystwie artystów ze Lwowa i Równego oraz Chóru Kameralnego Wratislavia pod dyr. Romualda Trembickiego.
Niewątpliwą atrakcją będzie zapewne występ kapeli Tonko z Dynowa na Podkarpaciu, ale to już w poprzedzającą sobotę (godz. 17.00). Wielu bowiem gości i uczestników przyjeżdża do Częstochowy już w sobotę a gości ich m.in. jasnogórski Dom Pielgrzyma.
Czeka nas ponadto promocja 28 tomu „Kresowej Atlantydy” autorstwa prof. Stanisława S. Niciei oraz książki dr Ryszarda Stefaniaka „Matka i serce Syna na wileńskiej Rossie”. Poznamy również nagrodzone prace z uczniowskiego konkursu „Wołyń – pamięć pokoleń”. Gratką bez wątpienia jest też zawsze kiermasz książki kresowej.
Wzruszający jest zawsze moment wspólnego dzielenia się chlebem ze Lwowa oraz końcowa pieśń „Czarna Madonna”, gdy wszyscy trzymają się ze ręce w symbolicznym połączeniu sił i serc. To trzeba koniecznie przeżyć...
W pielgrzymce i jasnogórskim spotkaniu udział biorą Kresowiane ze wszystkich zakątków kraju oraz goście przybyli z wielu krajów w tym z dalekiej Australii, Kanady czy USA. Oczekujemy też na przyjazd o ile okoliczności na to pozwolą rodaków za wschodniej granicy. Zawsze też licznie prezentowany jest Dolny Śląsk a szczególnie Wrocław. Dobrze byłoby gdyby nie zabrakło wśród nich również przedstawicieli kłodzkiego regionu, gdzie tutejsze środowisko kresowe jest wyjątkowo prężne i aktywne. Organizatorzy w tym znana nam z poprzednich publikacji red. Danuta Skalska /prowadząca na antenie Radia Katowice cotygodniową audycję „Lwowska Fala”/ liczą bardzo na udział jak najszerszego grona Kresowian wraz z rodzinami. Miło im będzie gościć Państwa na jasnogórskich uroczystościach. To jedyna taka okazja w roku. Do zobaczenia na Jasnej Górze.
Dla czytelników „Bramy” przewidujemy specjalną relację w numerze sierpniowym.

Wydania: