AKORDEONOWE AKCENTY marcowo – kwietniowe

Autor: 
Liliana Stopka i Tomasz Brusiński
a1.jpg
a2.jpg
a3.jpg
a4.jpg

Koncert „Dzień Akordeonu”, odbywający się rokrocznie w naszym mieście w marcu, ma już 20 letnią tradycję. Ideą tego przedsięwzięcia było zapoznanie słuchaczy z możliwościami brzmieniowymi akordeonu koncertowego oraz zapoznanie z bogatą literaturą muzyczną pisaną na ten instrument.
Pierwsza część koncertu była zawsze poświęcona promowaniu wyróżniających się uczniów z klasy akordeonu w PSM I st. w Kłodzku. W tym roku byli to: Gabryś Charęza, Oskar Gałęski i Tymoteusz Bartlewski.
Natomiast w II części koncertu prezentowali się renomowani artyści koncertujący w Polsce i poza granicami. W tym roku gwiazdą jubileuszowej edycji był laureat telewizyjnego programu „ Mam Talent” – MARCIN WYROSTEK z zespołem Corazon. Usłyszeliśmy muzykę Piazzoli, Galiano, muzykę bałkańską, argentyńską i latynoamerykańską. A również ukraińskie melodie śpiewane przez ukraińskiego wykonawcę.
Rokrocznie sala wypełniona jest po brzegi, jednak w tym roku sprzedawane były dodatkowo miejsca na dostawionych krzesłach. Oprócz utworów granych przez zespół Corazon, usłyszeliśmy Marcina Wyrostka jako solistę grającego „Zimę”
A. Vivaldiego z Czterech pór roku oraz utwór organowy J. S. Bacha – Toccatę. Artysta oprócz wspaniałej gry na akordeonie, ujął publiczność zachęcając do wspólnej zabawy w czasie trwania utworu Libertango, gwiżdżąc fragmenty melodii i rytmicznie klaszcząc.
Cieszymy się, że na jubileuszowy koncert przybyli włodarze naszego miasta: burmistrz Michał Piszko i starosta Maciej Awiżeń. Przybyli również włodarze z innych miast: burmistrz Złotego Stoku pani Grażyna Orczyk i burmistrz Ząbkowic – Marcin Orzeszek. Grono fanów muzyki akordeonowej wyraźnie się powiększa. 
Oprócz typowo akordeonowego koncertu, mieliśmy koncert charytatywny w Dworku Chopina w Dusznikach Zdroju dla dzieci, które przybyły z Ukrainy. Zaprezentowaliśmy wszystkie instrumenty, na których uczymy w PSM w Kłodzku. Akordeon zaprezentował Wiktor Styrkacz grając polską melodię ludową „Czerwone jabłuszko”, z klasy Tomasza Brusińskiego oraz przybyły z Ukrainy chłopiec Jurij Basowskij grając 2 melodie ukraińskie przygotowane pod okiem Liliany Stopki.
Kolejny koncert na rzecz Ukrainy odbędzie się 13 maja o godz 18.00 w Kłodzkim Ośrodku Kultury. ZAPRASZAMY SERDECZNIE – będzie okazja posłuchać ciekawej muzyki granej na różnych instrumentach solo i zespołowo.
Na zdjęciach:
1. L. Stopka, T. Brusiński, Oskar Gałęski, Tymek Bartlewski, Gabryś Charęza, Marcin Wyrostek.
2. Od lewej: pani Burmistrz Złotego Stoku, Burmistrz Ząbkowic Śl., Burmistrz Kłodzka oraz L. Stopka i T. Lasek.
3. Publiczność i Tymek Bartlewski.
4. Koncert charytatywny w Dworku Chopina w Dusznikach Zdroju dla dzieci, które przybyły z Ukrainy.

Wydania: