Książkowa flaga żółto-niebieska

Autor: 
Mariola Kowalcze
Flaga 1.jpg

Instytucje kultury sprzeciwiają się wojnie. Solidaryzują się z Ukrainą. Kłodzka biblioteka również. Dramat Ukrainy przeraża wszystkich. Na znak protestu, od pierwszego dnia agresji rosyjskiej, w wypożyczalni PiMBP pojawiła się ukraińska flaga... z książek. Są to pozycje wydane w kolorach barw narodowych bohaterskich Ukraińców, ułożone na dwóch półkach. Do nich dołączona jest symboliczna wstążka z apelem o pokój wygłoszonym przez Tiziano Terzaniego (1938-2004), włoskiego reportera, jednego z największych dziennikarzy naszych czasów, podróżnika, człowieka, który „widział wiele wojen i rozumie jak jedna prowadzi do następnej”. W „Listach przeciwko wojnie” (2012) napisał: „Świat to jedność, której piękno zawiera się w różnorodności”.
Jesteśmy otwarci dla uchodźców, szanujemy i promujemy ich kulturę. Pragniemy przypomnieć i pokazać ich dorobek literacki. Przy ladzie zostały wyeksponowane książki z literatury ukraińskiej – proza, poezja, reportaże, też najnowsi autorzy. Każda pozycja ma dołączoną małą flagę ukraińską. Wśród autorów są nawet polscy lokalni twórcy. Tu warto przypomnieć książkę Leszka Brągiela z Ogrodu Górskiego Wiatru, podróżnika, filozofa, pisarza i pasjonata Ukrainy – „Wędrówki po Ukrainie.” (wyd. II 2011), wersja polsko-ukraińska. To zbiór poezji, prozy i fotografii z ilustracjami autora, liryczny zapis wspomnień z Ukrainy, osobliwy przewodnik po tej ziemi. „Jest słuchaniem, wędrującego przez Ukraińską Ziemię, pieśni i śmiechów, modlitw i szeptów”.
Oto jeden z utworów:
Leszek Brągiel – 875 km drogi z Gór Złotych do Kijowa
zmierzch
w krąg tylko trawy i trawy
biała droga jak woda za okrętem
czy tęsknię za przestrzenią
bezkresną jak morze
za cicho za horyzont
zachodzącym słońcem
gdzie mieszkam
linie gór krzyczą
i słońca zachodu tam nie ma
tam wschodu i zachodu nie ma
słońce nie wynurza się z mroku
nie topi się w mroku
tam jest tylko
jaskrawe południe
3.04.2006 – na 875 km drogi
z Gór Złotych do Kijowa
Warto poznać dorobek kulturalny kraju i ludzi, którzy szukają u nas schronienia przed inwazją Rosji. Warto zrozumieć i pomóc im przetrwać okrutny czas. Zapraszamy do wypożyczalni PiMBP w Kłodzku

Wydania: