Kolejne niedźwiedzie w Kłodzku

Autor: 
Mariola Kowalcze
1.jpg

Znana Kamienica pod Czarnym Niedźwiedziem doczekała się godnego siebie towarzystwa i to po sąsiedzku... w bibliotece. Zapraszamy serdecznie na wyjątkowe, bo urodzinowe spotkanie z uroczym stadkiem.
Nudzi Ci się?! Oto Misie. Drukowane i pluszaki, do wyboru i koloru, rysowania według wzoru... Okazało się, że wszystkie niedźwiedzie świata – nawet polarny, brunatny oraz nasz lokalny Tadek (dzieło Agnieszki Urbańskiej) świętują urodziny słynnego Kubusia Puchatka, wyimaginowanego przyjaciela dzieci i dorosłych. To osobliwy zlot niedźwiedzi na półkach bibliotecznych. Pluszaki przynoszą też czytelnicy, sami z siebie na rzecz wystawy. Super i piękne podziękowania za kolejne „zaopiekowanie się” projektem. To już 96. rocznica obchodzona w dzień urodzin A. A. Milne’a (18 I 1882), autora serii książek o sympatycznym misiu: „Kubuś Puchatek” i „Chatka Puchatka” napisanych dla swojego synka Krzysia. Wiecznie głodny, żółty miś z trochę za dużym brzuszkiem odważył się wznieść balonem, by na wielkim dębie odnaleźć swoje ulubione „małe co nieco”. Co ciekawe, Kubuś świętuje podwójne. Raz 18 stycznia na pamiątkę urodzin autora, drugi 14 października w rocznicę wydania (1926) pierwszej książki o przygodach pociesznego Puchatka, Krzysia i pozostałych przyjaciół ze Stumilowego Lasu. A jego historia rozpoczęła się od... (nie)zwykłego pluszowego misia podarowanego synkowi z okazji jego pierwszych urodzin ze skutkiem literackim na skalę światową.
Warto przypomnieć, że imię – Kubuś zostało nadane przez Irenę Tuwim, polską tłumaczkę. W oryginale uroczy miś nazywa się Winnie-the-Pooh. W przekładzie Moniki Adamczyk-Garbowskiej – Fredzia Phi-Phi.
Gdzie i jak świętujemy? Oczywiście w wypożyczalni kłodzkiej biblioteki. Misie z okienka czekają na swoich fanów. Zamiast miodku dla uroczego bohatera o Bardzo Małym Rozumku połknij książkę. To idealna okazja, aby:
• przypomnieć sobie rozmaite opowieści o wszelkich niedźwiadkach,
• wypożyczyć książkę z wystawy i otworzyć wrota wyobraźni,
• poznać anatomię czytelnika, sprawdzić czy z książką jest ci do twarzy, dowiedzieć się dlaczego warto czytać i zainspirować się pięknymi, wymownymi plakatami promującymi zalety czytania, specjalny dodatek do ogólnopolskiego miesięcznika „Biblioteka Publiczna”,
• zaliczyć ekspresowy kurs plastyczny – Miś z kreskówki według wzoru z emocjami do wyboru (Christopher Hart, „Kurs rysowania postaci z kreskówek”, Warszawa 2010”),
• dla lepszej zabawy poczytać cytaty z mądrości misiów.
Według nich czytanie budzi wyobraźnię, tajemnica jest w książce, książka jest tajemnicą. A kiedy masz jakieś wątpliwości, idź do biblioteki.
Wesołej urodzinowej przygody z czytaniem. Misie z okienka czekają na swoich fanów do połowy lutego, potem wracają na półki.

Wydania: