SEZON’ 2021

Autor: 
Ludmiła Sowińska
DSCN6140.jpg

To tytuł tegorocznej wystawy prac plastycznych, których autorami są uczestnicy zajęć w „dużym” studiu plastycznym, działającym w Kłodzkim Ośrodku Kultury. Uroczysty wernisaż wystawy odbył się 24 września 2021 roku w Galerii Sztuki pARTer mieszczącej się w tym właśnie ośrodku. W tym roku zaprezentowano prace 30 artystów, były tam także i moje prace, ponieważ od długiego czasu należę do tego grona artystów. Rozległość tematyczną przedstawionych prac oraz mnogość kolorów można było zobaczyć w wielu artystycznych technikach. Interesującym dopełnieniem była różnorodność wymiarowa tych prac.
Zauważyłam, że prace były oglądane wielokrotnie i z dużym zaciekawieniem przez wszystkie osoby, które uczestniczyły w wernisażu. Jest to niewątpliwy dowód na to, że sztuka ciągle wzbudza wielkie zainteresowanie i że jest potrzebna.
Odpowiedź na pytanie:
- czym jest sztuka? – można znaleźć np. w wydanej przez Państwowe Wydawnictwo Naukowe książce Karola Estreichera zatytułowanej „Historia sztuki w zarysie”. Znajduje się tam stwierdzenie, że „sztuka to piękno widziane przez artystę”. Natomiast według Galileusza „do sztuki malarskiej dochodzi się ciągłym rysowaniem i malowaniem”. Przy założeniu, że to będzie stosowane przez osoby rysujące i malujące, z pewnością łatwiej będzie można powiedzieć słowami Paula Cezanne’a, że „Jest coś takiego, jak malarska prawda rzeczy”.
Wystawę można było obejrzeć do 17 października bieżącego roku. Kolejne tego typu wydarzenie planowane jest na następny rok.
Z zadowoleniem towarzyszyłam Panu redaktorowi naczelnemu Gazety Prowincjonalnej „Brama” Mirosławowi Awiżeniowi w oglądaniu prac podczas tego uroczystego wernisażu.
Tegoroczna wystawa zainspirowała mnie do napisania mojego kolejnego wiersza:
CZAS KREATYWNY
moc jest w kolorach
rzeczywistość w tematach
sztuka buduje

Wydania: