Reportaż. Filmy. Spotkania. Dyskusje

Autor: 
inf. Barbara Adamska
Reportaż. Filmy. Spotkania . Dyskusje..jpg

Od kilku lat Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda rozważało organizację imprezy kulturalnej o zasięgu ogólnopolskim. W tym roku udało się zrealizować plany, a nowe wydarzenie poświęcić reportażowi, oddając nim hołd genialnemu polskiemu reportażyście Ryszardowi Kapuścińskiemu. Jego postać nie pojawiła się tu bez powodu. Pisarz na początku swojej kariery opublikował w tomie „Busz po polsku” tekst „Partery”, którego akcja rozgrywa się w Woliborzu, a więc na terenie Gminy Nowa Ruda.
Wydarzenie zostało zorganizowane z pomocą prof. Stanisława Beresia i prof. Urszuli Glensk z Uniwersytetu Wrocławskiego. Prof. Glensk, wykładowczyni w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, jedna z najwybitniejszych znawczyń polskiego reportażu, objęła opieką merytoryczną całe wydarzenie. Dzięki niej do Ludwikowic Kł. zawitali: prof. Barbara Nowacka – Uniwersytet Śląski, dr Małgorzata Kolankowska – Uniwersytet Wrocławski, Bożena Dudko – wieloletni sekretarz nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Wymienione osoby prowadziły rozmowy z gwiazdami polskiego reportażu i literatury faktu: Agatą Tuszyńską, Katarzyną Kobylarczyk, Marcinem Kąckim, Cezarym Łazarewiczem, Dionisosem Sturisem, czy Stanisławem Beresiem.
W dniach od 17 do 19 września w Galerii Ludwikowice prowadzono rozmowy i prezentacje, które podzielono na trzy bloki:
17 września – Dokumentaliści.
18 września – Wokół biografii i autobiografii.
19 września – Tłumacze kultur.
Impreza spotkała się ze wspaniałym odbiorem publiczności, a sami goście, zachwyceni wysokim poziomem organizacyjnym, już zapowiedzieli swój przyjazd w przyszłym roku.

Wydania: