W kilku zdaniach - Szczytna

Autor: 
Danuta Chmielarz
d1.jpg
d2.jpg
d3.jpg

Nowy rok szkolny w liczbach.
W Szkole Podstawowej im. Orła Białego uczy się w roku szkolnym 2021/2022 396 uczniów, w tym 233 chłopców i 173 dziewczynki. Szkoła zatrudnia 41 nauczycieli na 38,52 etatach, w tym 29 dyplomowanych. Nad prawidłowym funkcjonowaniem placówki czuwa dyrektor i dwóch wicedyrektorów oraz 19 osób w administracji i obsłudze.
Biorąc pod uwagę możliwość powrotu zakażeń koronawirusem, szkoła otrzyma z MEiN środki ochrony osobistej (maseczki jednorazowe, maseczki FFP2/FFP3, rękawiczki, termometry, płyny do dezynfekcji, stacje do dezynfekcji z funkcją mierzenia temperatury, płyny do stacji dezynfekcyjnych). Zapewniony jest także dowóz uczniów do szkoły.
W tym roku, po przepracowaniu w szkole 39. lat na emeryturę odeszła pani Helena Szymczak, sekretarz szkoły – cierpliwa, zawsze gotowa do pomocy, kompetentna, lubiana i szanowana zarówno przez uczniów jak i pracowników. W uznaniu tych cech Dyrektor szkoły wystąpiła z wnioskiem do Dolnośląskiego Kuratora Oświaty we Wrocławiu o odznaczenie przez Prezydenta RP pani Heleny Szymczak Złotym Medalem za Długoletnią Służbę. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie, odznaczenie zostanie wręczone na uroczystym spotkaniu w październiku. Pani Helence serdecznie gratulujemy.
Przedszkole Publiczne w Szczytnej swoją działalność wychowawczo – dydaktyczną prowadzi w dwóch budynkach: przy ul. Leśnej (6 oddziałów) i w oddziale przy ul. Wolności (3 oddziały). Do przedszkola przyjęto 146 dzieci, zatrudnione są w nim 32 osoby – 19 pracowników pedagogicznych i 13 osób na stanowiskach niepedagogicznych. Placówka w tym roku szkolnym funkcjonuje z uwzględnieniem wytycznych Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Edukacji Narodowej. Jest to zbiór zaleceń i rekomendacji, których celem jest bezpieczna i higieniczna organizacja zajęć w warunkach epidemii.

Imprezowy weekend.
W ostatnich miesiącach w Szczytnej raczej nie było spotkań publicznych, co zwykle tłumaczono „coronawirusem”. Jednak nadmiar imprez w jednym czasie też nie jest dobrym pomysłem, a tak się zdarzyło w pierwszy weekend września.
Najpierw, w ramach Narodowego Czytania, zaproszono mieszkańców na kawę do Biblioteki Publicznej, by potowarzyszyć pani Dulskiej w rozwiązywaniu jej rodzinnych problemów. Co prawda znana jest powszechnie pierwsza zasada jej sposobu na życie: „po to ma się cztery ściany i dach, żeby własne brudy prać w swoim domu”, ale dobre rady zawsze są potrzebne. Okazało się, że miłośniczki czytania doskonale oddały atmosferę domu pani Dulskiej, a jej problemy nie są znowu takie odosobnione. Przy okazji fajnie było się spotkać.
Na pierwszą sobotę miesiąca zaplanowano Dożynki Gminy Szczytna, które odbyły się w Chocieszowie, a to zawsze gwarantuje dobrą zabawę.
W tym czasie w Szczytnej odbywały się zawody Biathlon dla Każdego, edycja młodzieżowa, którym patronował między innymi Polski Związek Biathlonu i UKS Szczytnik.
Pasjonatów samochodów małych, ale szybkich zainteresował Finał Mistrzostw Polski modeli samochodów RC. Rozpoczął się w sobotę, zakończył w niedzielę. Wzięło w nim udział 60 zawodników; wszystkich modeli było 83. Był to „Czas na jazdę. Jazda na czas”, jak gwarantował Klub Modelarski RC NOWAR. Swoją drogą nie sądziłam, że takie niewielkie samochodziki, mogą osiągać tak wielkie szybkości. Muszę przyznać: podziwiam tych pasjonatów, mistrzów kierownicy (?).

A w OSP Szczytna zmiany.
12. września w OSP odbyło się walne zebranie, na którym wybrano nowe władze Stowarzyszenia Ochotnicza Straż Pożarna Szczytna. Dotychczasowego wieloletniego Naczelnika zastąpił jego syn – Dawid Sudak, który strażakiem jest chyba od dziecka; zastępcą nowego naczelnika został Paweł Trojan, który także swoją służbę traktuje bardzo poważnie.
Trzeba podkreślić, że wszystkie funkcje w OSP są społeczne. W Stowarzyszeniu tylko strażacy z jednostki bojowej biorący udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych otrzymują ekwiwalent płacony z Urzędu Gminy.
I trzeba dodać, że Prezesem Stowarzyszenia nadal jest Bogusław Palko – ponad 30 lat.
- Chcę zakończyć i odebrać prace remontowo- budowlane remizy – zdradził.

Wydania: