Muzyczna strona Kozakowskiego

Autor: 
Witold Kozakowski
1Mistrz i Uczeń ..jpg
Duet kameralny Lena Habdas (flet) i Małgorzata Łapińska (gitara) podczas koncertu..jpg
Klaudia Dziasek,  absolwentka bystrzyckiej szkoły muzycznej II st. podczas koncertu w LO im. Chrobrego w Kłodzku..jpg

*Kocham muzykę i sport!
Nazywa się Michał Ciamaga, ma 21 lat i jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Bystrzycy Kłodzkiej (klasa gitary Dariusza Czerwenki) oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Bystrzycy Kłodzkiej (klasa gitary Witolda Kozakowskiego) zdobywając zawód muzyka-instrumentalisty. Aktualnie jest studentem II roku na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Do swoich największych osiągnięć muzycznych zalicza:
• wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie „Hity na gitarze” w Koszalinie (grupa solistów) • wyróżnienie na Ogólnopolskim Kolędowym Konkursie Gitarowym w Bystrzycy Kłodzkiej (grupa solistów) • I miejsce na Ogólnopolskim Kolędowym Konkursie Gitarowym w Bystrzycy Kłodzkiej (w kategorii zespołów kameralnych) • wyróżnienie w ogólnopolskim finale Przesłuchań Uczniów Klasy Gitary zorganizowanym w Łodzi przez Centrum Edukacji Artystycznej (jako uczestnik Bystrzyckiego Kwartetu Gitarowego) • koncert w składzie Bystrzyckiego Kwartetu Gitarowego na Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w Trzęsaczu k. Rewala na zaproszenie organizatorów festiwalu • zdobycie wyróżnienia na IV Regionalnym Przeglądzie Pianistycznym „Fortepian (nie) obowiązkowy”

Z Michałem Ciamagą, drugim w historii średniej szkoły muzycznej w Bystrzycy Kłodzkiej absolwentem (pierwszą jest Klaudia Dziasek), rozmawia Witold Kozakowski:
1. Czy pamiętasz kiedy rozpoczęła się Twoja muzyczna pasja? Czy to rodzinne tradycje?
- Moja przygoda z muzyką w zasadzie rozpoczęła się od najmłodszych lat. Mój tato jest muzykiem I zawsze podobało mi się jak gra na gitarze. Kiedyś poprosiłem tatę czy mógłby mi kupić gitarę, i na następny dzień otrzymałem wymarzony instrument. Co prawda bez jednej struny, ale to była już moja, własna gitara. Gdy rodzice zobaczyli, że podoba mi się gra na gitarze zapytali czy bym nie chciał iść do szkoły muzycznej. Bardzo się ucieszyłem na ten pomysł i już po krótkim czasie wakacyjnym poszedłem z uśmiechem na pierwszą lekcję gitary.
2. Czy ukończenie szkoły muzycznej II stopnia jest trudne? Na czym polega nauka gry na instrumencie, czy szerzej na czym polega „uczenie się muzyki”?
- Jeśli lubisz muzykę, lubisz swój instrument, to nie będziesz miał problemu z ukończeniem szkoły, ale pamiętajmy, że równie ważny jest cel i determinacja. Moim celem stało się zdobycie zawodu muzyka instrumentalisty, a nie było to łatwe, szczególnie w ostatniej, dyplomowej klasie, ponieważ w jednym czasie studiowałem w Krakowie i chodziłem do szkoły muzycznej w Bystrzycy Kłodzkiej.
3. Czy masz jeszcze inne pasje i zamiłowania?
- Moją drugą pasją jest sport, w szczególności piłka nożna. Również lubię inne sporty, takie jak koszykówka, siatkówka czy tenis.
4. Aktualnie studiujesz na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Wolisz być sportowcem niż muzykiem? Dlaczego?
- Jestem człowiekiem bardzo energicznym, lubiącym się „spocić”. Muzyka jest moją pasją, i na zawsze zostanie, ale nie wyobrażam sobie w przyszłości pracy siedzącej, mało energicznej i dynamicznej.
5. Jakie najciekawsze i najprzyjemniejsze wspomnienia zostały z edukacji muzycznej?
- Moimi najprzyjemniejszymi wspomnieniami są wspólne wyjazdy na koncerty. Bardzo lubiłem jeździć w szczególności na wyjazdy kilkudniowe, kiedy koncertowaliśmy w Trzęsaczu, Koszalinie, Łodzi czy w Kielcach. Podczas tych podróży artystycznych zdobyłem wiele doświadczenia koncertowego, nauczyłem się przede wszystkim panować nad stresem towarzyszącym publicznym występom.
6. Jakie jest Twoje największe marzenie?
- Chciałbym dużo podróżować, poznawać szeroko mało nam znane kultury.
Na koniec, korzystając z okazji, chciałbym wszystkich bardzo mocno zaprosić, w szczególności młodzież, do rozpoczęcia swojej przygody z muzyką. Są to wspaniałe chwile, koncerty, przyjaciele, a przede wszystkim ogromna przyjemność i satysfakcja ze swojego własnego rozwoju.

*Gitarowo podczas polsko-czeskiego spotkania
Pod koniec wakacji (27.08.2021) odbyło się w Kłodzku polsko-czeskie przedsięwzięcie integracyjne pod nazwą „Spotkanie z kłodzką pieśnią, rzemiosłem i kuchnią”. W ramach tego ciekawego wydarzenia organizator – Gmina Miejska Kłodzko – zaprosił do występu na koncercie trójkę uczennic ze szkół muzycznych Ziemi Kłodzkiej: gitarzystkę Natalię Skrzydło (uczennicę z klasy gitary Witolda Kozakowskiego w kłodzkiej szkole muzycznej) oraz duet kameralny Lenę Habdas (uczennicę w klasie fletu Bożeny Adamskiej w kłodzkiej szkole muzycznej) i Małgorzatę Łapińską (aktualnie uczennicę w klasie gitary Witolda Kozakowskiego w szkole muzycznej II st. w Bystrzycy Kł.).
Młode artystki zaprezentowały słuchaczom ciekawy repertuar, który nagrodzony został gromkimi brawami. Dodać należy, że i solistka, i kameralistki, są laureatkami Krajowego Konkursu Gitarowego, który odbył się on line 20 czerwca br. Koncert u progu roku szkolnego był świetną okazją do kontynuacji przez uczennice pilnych ćwiczeń oraz udanych prezentacji scenicznych „na żywo”. Czekamy na kolejne występy i konkursowe laury!

*Muzyka w strefie relaksu
We wrześniu br. uroczyście otwarto w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku nową przestrzeń nazwaną „Strefą relaksu”. Ta nowa młodzieżowa świetlica ma dać szansę uczniom na integrację, możliwość odpoczynku po zajęciach, lekturę, a także umożliwić łatwy dostęp do nowoczesnych technologii informacyjnych czy relaks przy ulubionej muzyce. Otwarcie licealnej „Strefy relaksu” wzbogacono koncertem uczniów związanych z Państwową Szkołą Muzyczną II st. w Bystrzycy Kłodzkiej. Wystąpili: Klaudia Dziasek, tegoroczna absolwentka z klasy gitary Witolda Kozakowskiego oraz Jakub Barycz, uczeń z klasy akordeonu Arkadiusza Gembary. Występ młodych muzyków wysłuchali przedstawiciele społeczności szkolnej, dyrekcja placówki oraz przedstawiciele powiatu ze starostą kłodzkim Maciejem Awiżeniem na czele. Wszystkim koncert się bardzo podobał, co znalazło swój wyraz w głośnych oklaskach i kuluarowych zachwytach. Miejmy nadzieję, że muzyka „na żywo” będzie często obecna w nowopowstałej licealnej strefie.

Wydania: