Dygresyjny Dyskusyjny Klub Książki

Autor: 
Klaudia Lutosławska-Nowak
IMG_20210825_173726974_HDR.jpg

Na spotkaniach kłodzkiego Dygresyjnego Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiamy o różnych postaciach literackich, a jaką bohaterką może być książka? Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy podczas klubowej dyskusji, która miała miejsce 25 sierpnia 2021 r. Wykorzystując pogodne sierpniowe popołudnie usiadłyśmy w ogródku „Ratuszowej”, która obok szpinakowego smoothie zaoferowała nam pyszną szarlotkę z lodami.
Jako pierwszą „książkę o książkach” moderatorka przedstawiła swoją ulubioną powieść „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa. Akcja powieści toczy się równolegle i opiera się na trzech głównych wątkach: miłości pisarza – Mistrza do Małgorzaty Nikołajewny, wizyty Wolanda (Szatana) w Związku Radzieckim oraz historii Poncjusza Piłata i proroka Jeszui. (bohaterowie powieści historycznej pisanej przez Mistrza). Niecodzienni bohaterowie, wielowątkowość, literackie zabiegi (powieść w powieści) i eklektyczne połączenie form znanych z różnych gatunków literackich sprawiają, że „Mistrz i Małgorzata” to książka, którą można odkrywać bez końca.
Podążając tropem książek
W wyborze „książek o książkach” nie mogłoby zabraknąć miejsca dla „Imienia róży” Umberto Eco. Historia osadzona w średniowiecznym opactwie to  wciągający mediewistyczny kryminał. Mnich Franciszaknin, Wilhelm z Baskerville wraz ze swoim uczniem Adso, przybywają do klasztoru, aby wziąć udział w debacie na temat Jezusa. Jakie tajemnice kryje biblioteka i jaki finał będą miały poszukiwania zakonników dowiecie się sięgając po książkę Eco, w której poza wątkiem kryminalnym, znajdziecie wątki historyczne, filozoficzne i miłosne.

Wydania: