Co w trawie piszczy...

Autor: 
Katarzyna Redmerska

PRZEDSZKOLE
W Słupcu budowane jest przedszkole, na około 200 miejsc.  Inwestorem jest podmiot prywatny. W otoczeniu obiektu znajdzie się plac zabaw i teren zielony. Obecnie niepubliczna placówka działa w pomieszczeniach dzierżawionych od „Agroregu”. Władze miejskie przymierzają się do tego, aby oddziały przedszkolne dotychczas funkcjonujące w słupieckiej szkole znalazły miejsce we wznoszonym budynku. Ola la.
GRZYBOBRANIE
W Teatrze Zdrojowym, w Polanicy Zdroju odbyło się „Polanickie Grzybobranie – Grzybów-Zdroje”. Celem imprezy jest krzewienie postawy ekologicznej i edukacja w zakresie kultury leśnej. W trakcie spotkania można było brać udział w licznych warsztatach, a także wykładach prowadzonych przez leśników i bartników. Pracownicy Nadleśnictwa Zdroje i Parku Narodowego Gór Stołowych chętnie odpowiadali na pytania zadawane przez zainteresowanych uczestników wydarzenia. Były też poczęstunki, a na stoiskach z lokalnymi produktami można było zaopatrzyć się w smakowite produkty. Nic dodać, nic ująć.
SEZON
Kudowa-Zdrój może zaliczyć mijający sezon letni do udanych. W porównaniu do poprzedniego, uzdrowisko odwiedziło znaczniej więcej gości. Poważny udział w zwróceniu uwagi na kurort miały przygotowane imprezy kulturalne i rekreacyjne, m.in. Festiwal Czesko-Polski, czy Festiwal Moniuszkowski. Nie można też zapominać o imprezach odbywających się w skansenie w Pstrążnej. Bez komentarza.
BUDOWA
Zapowiadana w Polanicy-Zdroju budowa kompleksu przedszkolno-żłobkowego nie ruszy w tym roku, mimo że dokumentacja już jest gotowa i nawet został ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy robót. Gmina ma szansę pozyskać na tę inwestycję większe fundusze, aniżeli wcześniej zakładała. Jak mówi burmistrz Mateusz Jellin, miasto odstąpiło od podpisania umowy z firmą, która miała wznosić przedszkole ze żłobkiem. Wyszło bowiem, że nie spełnia ona do końca określonych w konkursie kryteriów, zarazem oczekiwań. Miasto zadanie zgłosiło do programu „Polski Ład”, z którego może na nie otrzymać większe pieniądze. Jeśli tak się stanie, to do końca tego roku ogłoszony zostanie nowy przetarg, zaś w roku 2022 inwestycja weszłaby w fazę realizacji. No, no, no.
SZPITAL
W Szpitalu Powiatowym w Kłodzku dwa oddziały – wewnętrzny i nowo utworzony rehabilitacji kardiologicznej – przeszły remonty. Prace modernizacyjne objęły także izbę przyjęć. Przedsięwzięcie miało szerszy zakres, dotyczyło wzbogacenia kolejnych pomieszczeń szpitalnych o instalację tlenową oraz monitoring, a także podniesienia estetyki pomieszczeń. Na zadanie wydatkowano ponad 170 tys. zł. Gratulacje!
DYREKTOR
Ośrodek Pomocy Społecznej w Kłodzku ma nową dyrektor. Została nią Emilia Bogusiewicz, która wcześniej była dyrektorką Domu Pomocy Społecznej w Nowej Rudzie. Wspólnie z zespołem podległych sobie pracowników rozpoczęła organizowanie pracy placówki, która w ostatnim czasie mocno ucierpiała wizerunkowo. Ważnym zadaniem jest zbudowanie asystentury rodziny, co wiąże się z zatrudnieniem nowych osób. Niestety nie ma chętnych do pracy. Bez komentarza.
GALERIA
W Nowej Rudzie powstanie galeria sztuki „Mia NOWA”. Zlokalizowana będzie w obiekcie po byłych zakładach dziewiarskich „Splot”. Lokal wykupiła wrocławianka Magdalena Mielnicka, która już prowadzi podobną placówkę w stolicy Dolnego Śląska. Otwarcie kulturalnego obiektu przewidziano na jesień przyszłego roku. Hoho, ho.
KINO
Na parkingu Miejskiej Biblioteki Publicznej Centrum Kultury w Pieszycach, odbył się pokaz kina plenerowego. Obejrzano film „Szarlatan” - Agnieszki Holland nominowany do Oscara. Dla zainteresowanych przygotowana została strefa relaksu z leżaczkami i kocykami, popcorn, ciepłe napoje. Wow.
KOLORY
W Szczytnej miało miejsce „HOLI Święto Kolorów’. Uczestnicy imprezy mieli do wyboru 9 kolorowych proszków Holi, które po rozrzuceniu utworzyły wielobarwną chmurę. Wszystko przy muzycznej oprawie, o którą zadbali energetyczni DJ-e. Bez komentarza.
POJAZD
Jednostka OSP w Ścinawce Dolnej wzbogaciła się o nowy wóz strażacki. Pojazd zakupiono w ramach realizacji zadania pn. „Zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego z układem napędowym 4x4 wraz z niezbędnym wyposażeniem dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Ścinawce Dolnej”. Wartość samochodu: 814.137,00 zł.
W finansowaniu uczestniczyli: Gmina Radków, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (Krajowy System Ratowniczo – Gaśniczy), Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, FBSerwis Dolny Śląsk sp. z o.o. oraz Nadleśnictwo Jugów. Gratulacje!
CZYTANIE
Osadzeni w Zakładzie Karnym w Kłodzku wzięli udział w kolejnej, dziesiątej ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Chętni otrzymali kopię „Moralności pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej i mogli oddać się studiowaniu tej jakże ponadczasowej książki. Bez komentarza.
WARSZTATY
W Polanickim Teatrze Zdrojowym odbyły się bezpłatne warsztaty w temacie „stres a odporność”. Wydarzenie było objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Burmistrza Miasta Polanicy Zdroju. O lala.
ĆWICZENIA
Na obszarze leśnym we wsi Korytów, strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku mieli okazję do ćwiczeń praktycznych, które poprzedzone zostały zajęciami teoretycznymi, w trakcie, których omówiono obowiązujące w przedmiotowym zakresie zasady BHP oraz zagrożenia mogące pojawić się podczas prac związanych z wycinką drzew. Ćwiczenia odbyły się w ramach doskonalenia zawodowego. Ich celem było podniesienie poziomu umiejętności z zakresu technik cięcia drzew, które są niezbędne podczas działań ratowniczych, w szczególności będących wynikiem silnych wiatrów, burz czy też nawałnic. No, no, no.
CHAOS
Gmina Stronie Śląskie ma w planach zabrać się za uwalnianie przestrzeni z chaosu reklamowego. Z podgórskiego krajobrazu sukcesywnie mają znikać billboardy mocno z nim kontrastujące, a do tego gdzieniegdzie przysłaniające panoramę. Zgodnie z tzw. ustawą krajobrazową z 2015 roku, gminy mogą w drodze uchwały określać warunki umieszczania wszelkich, tzn. wielkich i mniejszych reklam w swojej przestrzeni. Za to pobierają określone przez siebie opłaty. Mogą też z nich zrezygnować. Sie porobiło.
GMINA
Rozstrzygnięta została kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu pn. „Gmina przyjazna rowerzystom 2021”. W kategorii do 10 tys. mieszkańców laureatem zostało Stronie Śląskie. Gminę oceniono za rozwój turystyki rowerowej i infrastruktury jej służącej. Pod uwagę jury wzięło także działalność stowarzyszeń lub grup popularyzujących tę formę rekreacji. Gratulacje!
DOM
Zamiast trzech zadań - po jednym w każdej wskazanej kategorii – władze Lądka- Zdroju do programu „Polski ład” podały tylko jedno, licząc na jego dofinansowanie w maksymalnym stopniu. Mowa o remoncie kapitalnym domu zdrojowego, który gmina przejęła od województwa dolnośląskiego. Jak mówi burmistrz Roman Kaczmarczyk, to zadanie mieści się w środkowej kategorii, czyli w prognozowanych wydatkach pomiędzy 5 a 30 mln zł. Wnioskowana przez gminę kwota wynosi 25 mln 300 tys. zł, przy wkładzie gminy w wysokości 3 mln zł. Włodarz uważa, że ta ilość pieniędzy powinna wystarczyć na wykonanie generalnego remontu wraz z termomodernizacją samego budynku, jak i modernizacji placu w kierunku muszli koncertowej. Bez komentarza.
WIEŚ
W Goworowie systematycznie budowana jest narracja wsi tematycznej. To efekt wpisania jej do sieci najciekawszych tego typu miejsc w Polsce. Wiele przedsięwzięć podejmują i realizują sami mieszkańcy, przy wsparciu gminy. Bez komentarza.
CENTRUM
W Nowej Rudzie swoją działalność rozpoczęło „Lokalne Centrum Wsparcia Psychologicznego”, które skierowane jest do osób wymagających pomocy specjalisty w okresie pandemii koronawirusa. Zainteresowani są umawiani z psychologiem na konkretny termin. Podobnie jest w przypadku uruchomionego niedawno Centrum Wsparcia Cyfrowego. Specjaliści od przekazu internetowego i obsługi komputera udzielają porad przede wszystkim seniorom wchodzącym w świat urządzeń i technologii dla nich jeszcze mało znanych. Jak mówi Karolina Popiel z Noworudzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, utworzenie tych centrów jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa Nowej Rudy, a także gmin z nią sąsiadujących. Bez komentarza.
WNIOSEK
Kudowa-Zdrój wraz z czterema innymi gminami uzdrowiskowymi z Ziemi Kłodzkiej złożyła wniosek o przyznanie środków państwowych na budowę farmy fotowoltaicznej w Lądku-Zdroju. Jej powstanie pociągnie za sobą możliwość czerpania przez nie korzyści w postaci energii elektrycznej przydatnej do zasilania obiektów publicznych. Bez komentarza.

Wydania: