Kolejny duży projekt w Kłodzku
Kłodzko otrzymało kolejne dofinansowanie.
Tym razem 4.927.645,01 zł z tzw. funduszy norweskich trafi na realizację projektu, który zakłada działania oparte na wykorzystywania przyrody do rozwiązywania problemów społeczno-środowiskowych (Nature Base Solution). Jego celem jest przygotowanie miasta i jego mieszkańców do zmiany warunków klimatycznych.
Środki zewnętrzne trafią do miasta w ramach konkursu „Realizacja inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach”. Oto zadania, które zostaną zrealizowane:
rewitalizacja parku przy ul. Św. Wojciecha
zazielenienie rynku
zazielenienie deptaku ul. Armii Krajowej, Wojska Polskiego
zazielenienie – strefa wyjścia Podziemna Trasa Turystyczna
park kieszonkowy – ul. Zawiszy Czarnego strefa parkingu
park kieszonkowy – ul. Nad Kanałem
park kieszonkowy przy Centrum Aktywności Lokalnej
wodny plac zabaw przy OSiR
ogród deszczowy przy Szkole Podstawowej nr 1
zielona ściana pomnik – ul. Kościuszki
zielona ściana – Kryta Pływalnia w Kłodzku
modułowy ogród warzywny – 4 lokalizacje
zbiorniki na deszczówkę dla mieszkańców
system rowerów elektrycznych
warsztaty edukacyjne dla dzieci (przedszkola) – stacjonarne
warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży (szkoły) – stacjonarne
warsztaty edukacyjne dla dzieci (przedszkola) – terenowe
warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży (szkoły) – terenowe
warsztaty edukacyjne dla rodzin z dziećmi
warsztaty dla seniorów
szkolenia
– Każda inwestycja to czasochłonny proces – mówi burmistrz Michał Piszko. – Wszystko zaczyna się od idei, pomysłu, później jest projekt – a jego realizacja i przygotowanie wszystkiego pod inwestycję trochę trwa. Stąd też może się Państwu wydawać, że o niektórych rzeczach zapominamy, tak jednak zdecydowanie nie jest. Cały czas pracujemy nad różnymi rozwiązaniami, tworzymy dokumentację, która jest nam potrzebna do realizacji planowanych zadań. Następnie staramy się pozyskać na nie środki zewnętrzne, aby w jak najmniejszym stopniu obciążać budżet miasta. Jeżeli się nie uda zdobyć dofinansowania, wówczas projekty realizujemy bez wsparcia zewnętrznego. To jednak nie zawsze udaje się zrobić od razu, niekiedy zmuszeni jesteśmy pewne rzeczy przesunąć na później. Mają na to wpływ różne sytuacje – wyskakują rzeczy, których nie planowaliśmy (pandemia, awarie, które wymagają pilnych działań, brak wykonawców, itp.) Staramy się jednak konsekwentnie realizować to, co zaplanowaliśmy.
W ramach projektu zostanie zmodernizowany park św. Wojciecha. Wyznaczone zostaną nowe alejki, dobrana odpowiednia roślinność, stworzona zostanie strefa rekreacji i strefa sportowa. Powstaną zatem miejsca, wyposażone w odpowiedni sprzęt, w których będzie można odpocząć, zrelaksować się. Pojawią się ławki, leżaki, stoły, oświetlenie, itp. Powstanie także nowe boisko i urządzenia do ćwiczenia street workout’u.
Będzie to świetne miejsce dla całych rodzin. Nie zapominajmy też o tym, że park będzie pełnił jeszcze jedną ważną funkcję – więcej roślin, zastosowane rozwiązania sprawią, że zatrzymywana będzie woda opadowa, temperatura w mieście będzie niższa, a powietrze czystsze. Przyjemne z pożytecznym.