Warto zawitać do Gminy Radków Rozmawiamy, a także udajemy się „w teren” z burmistrzem p. Janem Bednarczykiem, aby gospodarz Gminy przybliżył nam walory radkowskie (cz. 1)

Autor: 
Mirosław Awiżeń
R1.jpg
R2.jpg
R3.jpg
R4.jpg
R65.jpg
R5.jpg

- Zaczynamy od krótkiego pytania: jak się ma budżet Gminy?
- Zrównoważony to on do końca nie jest, ale jesteśmy „na bieżąco”, czyli nie mamy problemów płatnościowych i też innych. Uchwałą Rady Miejskiej z 31 maja 2021 r. dokonaliśmy zmiany w budżecie i tak: budżet po stronie dochodów wynosi
55 309 474,19 zł a po stronie wydatków 62 027 132,19 zł. Mamy pełną zdolność kredytową.
- A jak z realizacją inwestycji/remontów/modernizacji na ten rok?
- Na ten rok, na wszystkie zaplanowane prace mamy zabezpieczenie finansowe. Jedyna trudność, która może wystąpić, to kłopot z pozyskaniem wykonawców i wzrost cen materiałów (ok. 40%), co może skutkować brakiem środków przewyższających zaplanowane wydatki, bowiem koszty z ubiegłego roku mają się nijak do rzeczywistości.
***
Po kawie udajemy się teraz „w teren”.
1/ Zaczynamy od ul. Grunwaldzkiej i wybudowanego tu nowego kolektora. To było ogromnie trudne zadanie, obejmujące swoim zakresem oprócz ul. Grunwaldzkiej, ul. Polną, Leśną, Handlową i Osiedle Robotnicze, nie obeszło się bez strzelania, bowiem maszyny nie dawały sobie rady ze skalistym gruntem. Całe zadanie według umowy o dofinansowanie kosztowało 5,3 mln zł, ale wartość całkowita powiększy się o koszty własne gminy i przekroczy 6 mln zł.
Z nieukrywaną satysfakcją Burmistrz podkreśla, że gmina miejsko-wiejska jest już prawie w pełni skanalizowana (w 86%, czym niewiele tego typu gmin może się pochwalić).
To ulica całkiem nowa i piękna – popatrzmy chociaż na wysadzenie lipami (fot. strona 4).
2/ W ubiegłym roku skanalizowaliśmy cały Tłumaczów – mówi Burmistrz – i „nastąpiło wyraźne ożywienie wśród mieszkańców”. Są bardziej aktywni: remontują, odnawiają swoje domostwa, a także przybywa nowych.
3/ A teraz na taras widokowy na Górze Guzowatej. Raczej bez komentarza, bo i po co. Sami Państwo widzą te cudeńko i krajobraz z tarasu (widok na Skibin – dzielnicę Radkowa). Taras wraz z drogą dojazdową to koszt 1 mln 650 tys. zł.
4/ I Zalew Radkowski – skanalizowany. Obok Osiedle Stołowogórskie – w budowie, rozbudowie ... z zapewnieniem wszystkich mediów (woda, gaz kanalizacja, elektryka).
- Z ciekawości – ile kosztuje tutaj działka budowlana?
- ...taka 15 arowa to koszt 80-85 tys. zł. A chętnych nie brakuje. Pewnie jest to też lokata kapitału.
5/ Przy Zalewie powstał popularnie nazwany GEOPARK – to Sudety, tu kiedyś było morze..., tu, w GEOPARKU pokazane są dziwy natury w sposób ciekawy i przystępny. Ten park koniecznie trzeba odwiedzić i odwiedzać co rusz.
6/ Następne tereny wokół Zalewu ... przeznaczone pod zabudowę. Jak to określa p. Burmistrz: wolne skupiska domów letniskowych i całorocznych.
7/ I kolejne tereny wydzielone pod budownictowo – przy ul. Jagielońskiej i Rekreacyjnej. Burmistrz ma nadzieję, że powstanie tu też hotel bo tego typu obiektów w Gminie jest za mało.
8/ Podobnie jest i przy ul. Łąkowej – działki przygotowane do sprzedaży (też z pełną infrastrukturą techniczną). I nie czekają długo na kupujących.
8/ Odwiedzamy też Camping Stołowogórski z licencją europejską, a więc wyposażony we wszystkie potrzebne media.
9/ Niedaleko jest Ośrodek Sportu i Rekreacji. Pamiętam, kiedy daleko mu było do świetności. Dziś – proszę popatrzeć.
10/ Gajów – proszę jak się rozbudowuje. To tutaj jest festiwal „Wołodia pod Szczelińcem” poświęcony twórczości Włodzimierza Wysockiego, na który oczywiście rokroczne przyjeżdżamy. W tym roku festiwal także się odbędzie.
11/ Na chwilę stajemy na przełęczy pod kamieniołami w Tłumaczowie. Najpierw obiektyw kieruję ku Śnieżce, Śnieżnikowi, a potem na sam kamieniołom po drugiej stronie drogi. Zatem i przyroda i gospodarka.
12/ W Tłumaczowie warto zerknąć na „ORLIKA” . ... może by tak pograć w tenisa?
Zaś w budynku po Straży Granicznej dziś jest przedszkole.
13/ Rudawa, czyli przysiółek Tłumaczowa, też zwodociągowana i tutaj jest kolejny odwiert głębinowy, ważny nie tylko dla Rudawy, Tłumaczowa, ale i dla całej Gminy. Jak mówi burmistrz: stawiam na ujęcia głębinowe, bowiem w górach najszybciej odczujemy brak wody. To ujęcie w Rudawie ma 105 m głębokości a na 35 metrze jest już woda.
14/ Kolejny punkt naszej wędrówki to Ścinawka Średnia kier. Księżno. Oczywiście stacja kolejowa. Rozjazdowa – taka obszerna. Druga część też obszerna – to miejsce do kompletowania składów towarowych.
Z mostu/wiaduktu fotografuję prace torowe na odcinku Ścinawka – Radków. Pewnie w zaplanowanym czasie ruszy tu pociąg.
15/ Robi się już późno. Jeszcze fotografuję żłobek – pełny luksus – żłobek 21 wieku – informuje Burmistrz.
No i zaglądnęliśmy do zaledwie 1/3 Gminy – trzeba się umówić na następny wyjazd i następny – podsumowuje naszą eskapadę Burmistrz. Przytakuję.
Zapraszam zatem do następnego i następnego numeru gazety z relacją z Gminy Radków.

Wydania: