MIĘDZYGÓRZE: „MIEJSCE PO MICHALE” Dr Michał Fostowicz-Zahorski (1948 – 2010)

Autor: 
Marek Karwowski i Mirosław Awiżeń
Foto: 
Mirosław Awiżeń i Lena Porębna
DSCN5690.jpg
IMG_8313(1).jpg

Był poetą, pisarzem, malarzem, wykładowcą, eseistą, wybitnym badaczem i tłumaczem twórczości Williama Blake’a. Przez długie lata był także jedną z kluczowych postaci Kłodzkiego Klubu Literackiego działającego pod wodzą ówczesnego dyrektora Bogusława Michnika przy Kłodzkim Ośrodku Kultury w pamiętnych latach 80. i 90., kiedy Kłodzko przyciągało poetów i miłośników poezji z Dolnego Śląska i z całej Polski, a także z zagranicy. Wykładał filozofię i historię sztuki w Instytucie Sztuk Wizualnych na Uniwersytecie Zielonogórskim.
Odszedł od nas 11 lat temu. Spotkanie, które odbyło się 12.06.2021 pierwotnie było zaplanowane na ubiegły rok, w 10. rocznicę śmierci artysty, ale kolejne fale pandemii trzykrotnie zmusiły organizatorów do zmiany terminu.
Michał Fostowicz-Zahorski był Międzygórzaninem, dlatego wydarzenie odbyło się właśnie w tej miejscowości, w sali Domu Wczasowego „Gigant” przy ul. Sanatoryjnej, dzięki uprzejmości Właścicieli ośrodka.
Organizatorzy, Stowarzyszenie „Międzygórze Reaktywacja”, zatytułowali wydarzenie „Miejsce po Michale”, żeby przypomnieć bogatą, wieloraką i wielowątkową twórczość Artysty, która inspirowała wiele osób, o czym dobitnie świadczyło wysokie zainteresowanie wydarzeniem i duża liczba przybyłych gości.
Na rozpoczęcie publiczność mogła uczestniczyć w wernisażu wystawy obrazów Michała, udostępnionych z prywatnych kolekcji. Kolejne było porywające wystąpienie poety, pisarza i krytyka literackiego Karola Maliszewskiego, okraszone krótkim wystąpieniem poetki Zofii Mirskiej, która przedstawiła posiadany we własnych archiwach „autoreferat” napisany kiedyś przez Artystę. Duże zainteresowanie obudziła projekcja filmu „Wolna Miłość” (TVP Wrocław, 1996) o Michale Fostowiczu-Zahorskim oraz spotkanie i rozmowa ze współautorką filmu, Agnieszką Mazanek. Następnie Marcin Czerwiński czytał teksty Artysty podczas performance’u „Czytanie w ciemności”. Na zakończenie w pubie „Wilczy Dół” odbył się świetny koncert Grupy Experymentalnej, która specjalnie na wydarzenie przygotowała kilka utworów inspirowanych twórczością Michała Fostowicza-Zahorskiego.
Materialną pamiątką po wydarzeniu jest pięknie wydany katalog z reprodukcjami obrazów i wierszami Michała Fostowicza-Zahorskiego ze słowem wstępnym znanego i związanego emocjonalnie z naszym regionem wybitnego artysty Henryka Wańka. Możemy tam znaleźć między innymi ten wiersz:
„SZTUKA
to co będzie
jest tym co było
jestem jakbym
nigdy nie był
a jednak gdzie chodziłem
rozpoznaję po śladach
sztuką jest
nie zostawiać śladów”
I słowo od Henryka Wańka:
/Michał/ mógłby zajmować się wszystkim, przeto nazwanie go filozofem wydaje się słuszne. Ale raczej w cudzysłowie, bo „filozofowanie” dla Michała też było za ciasne /..../.
Wydarzenie odbyło się we współpracy i dzięki wspomaganiu finansowemu Starostwa Kłodzkiego, MGOK-u w Bystrzycy Kłodzkiej, Gminy Bystrzyca Kłodzka, D.W. Gigant, Pizzerii Wilczy Dół, Adama Jaśnikowskiego z Fundacji Euroweek.
Specjalne podziękowania organizatorzy składają na ręce Henryka Wańka, Zofii Mirskiej, Leny i Wojtka Porębnych, Dariusza Kiecka i Pawła Błachowicza.
Za wypożyczenie obrazów z prywatnych kolekcji podziękowania dla Weroniki Kłos, Andrzeja Zubowskiego oraz Beaty i Arka Jarzębskich.

Wydania: