Co w trawie piszczy...

Autor: 
Katarzyna Redmerska

BUKSZPAN
W Parku Zdrojowym w Kudowie- Zdroju, wskutek choroby wysycha bukszpan. Władze miasta postanowiły przystąpić do odnowy wszelkich krzewin, gdyż większość z nich także wykazuje objawy chorobowe. Zalecono opracowanie dokumentacji projektowej. Założenie jest takie, że byliny znajdujące się wzdłuż alei głównej zostaną przesadzone do innej części tego obszaru, a ich miejsce zajmą świeże. Odtworzy się także aleję róż. Nic dodać, nic ująć.
JASKINIA
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie obchodzi 55-lecie swojego odkrycia. Natrafiono na nią w roku 1966 podczas pozyskiwania marmuru z tamtejszego złoża. W związku z rocznicą szykują się jej obchody, które zostaną połączone ze Światowym Dniem Jaskiń. Przez wzgląd na pandemię impreza nie będzie huczna. Od jakiegoś czasu w Stroniu Śląskim pracuje zespół naukowo-techniczny zajmujący się przygotowaniami do udostępnienia turystom kolejnych odkrytych przestrzeni, z Salą Mastodonta włącznie. Gratulacje!
KULTURA
W tym roku przypada jubileusz siedemdziesięciolecia istnienia kłodzkiego ośrodka kultury. W związku z rocznicą instytucja przygotowuje wiele wydarzeń rozłożonych w czasie. Poprzez imprezy chce uczestnikom przybliżyć dokonania z minionego okresu, przypomnieć ludzi, którzy byli ich autorami. Aktualnie zespół pracowników każdego dnia przegląda tysiące różnych materiałów obrazujących działalność instytucji mającej ogromny wpływ na życie społeczne mieszkańców całej Ziemi Kłodzkiej. No, no, no.
FONTANNA
Kilkanaście fontann rozproszonych na terenie Polanicy-Zdroju przeszło niezbędne przeglądy techniczne oraz konserwacje po okresie zimowym. Nie wszystkie fontanny zostały uruchomione, gdyż wymagają większych nakładów. Gruntownemu remontowi został poddany wodotrysk usytuowany na małym rynku. Koszt renowacji wyniósł kilkadziesiąt tysięcy złotych. Modernizację czeka także przedwojenna fontanna stojąca nieopodal Teatru Zdrojowego. Prace zostaną podjęte, jeśli gmina uzyska dofinansowanie na renowację Parku Zdrojowego z Funduszy Norweskich, do którego programu złożyła wniosek. Wow.
KOŁO
„Literackie koło fortuny” – taką nazwę nosi nowa biblioteczna akcja promująca czytelnictwo, prowadzona przez Bibliotekę Publiczną Gminy Kłodzko zs. w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Raz w miesiącu w każdej bibliotece na terenie gminy wiejskiej Kłodzko, czytelnicy dokonując wypożyczeń biorą udział w literackim kole fortuny. Kręcąc literackim kołem fortuny można liczyć na fajny upominek. Gratulujemy pomysłu!
POWIATY
W Starostwie Powiatowym w Kło- dzku z inicjatywy starosty kłodzkiego, Macieja Awiżenia, odbyła się konferencja, której tematem było przekazanie środków finansowych przez rząd dla gmin górskich z całkowitym pominięciem powiatów górskich. Problem ten dotyczy wszystkich powiatów górskich w całym kraju.
W konferencji w Kłodzku uczestniczyli starostowie powiatów położnych w obrębie makroregionów: Sudety Wschodnie, Sudety Zachodnie i Sudety Środkowe. Starostowie podpisali wspólne stanowisko, które zostanie przekazane premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Bez komentarza.
ŚCIANA
Władze Kłodzka przesądziły o dalszym losie proradzieckiego pomnika stojącego pomiędzy ulicami Daszyńskiego i Kościuszki. Wzniesiono go u schyłku lat 40. XX stulecia w imię wdzięczności wyzwolicielom Kłodzka. W roku 1989, po transformacji ustrojowej w Polsce, z monumentu uczyniono reklamę firmy ubezpieczeniowej. Elementy szklane wykorzystane do tego celu z czasem zaczęły zagrażać bezpieczeństwu przechodniów i to zdecydowało o demontażu. W miejscu po pomniku ma powstać tzw. zielona ściana, czyli nieduży przestrzenny ogród wertykalny. Się porobiło.
JEŻ
Polanica-Zdrój oficjalnie dołączyła do ogólnopolskiej akcji „Uwaga kierowcy. Idzie jeż”, która polega na stawianiu tabliczek zwracających uwagę na te małe zwierzęta. Znaki mają uczulić kierowców na obecność jeży na drogach, szczególnie nocą. Władze miasta cieszą się na tę inicjatywę, ponieważ, jak mówią, są bardzo otwarci na różne nowinki ekologiczne. Starają się w szczególny sposób dbać o środowisko naturalne. No, no, no.
WYSTAWA
W Muzeum Filumenistycznym, w Bystrzycy Kłodzkiej jest czynna niecodzienna wystawa. Składa się na nią około pół tysiąca małych, średnich i dużych artefaktów wydających dźwięk. Z inicjatywą właśnie takiej ekspozycji wyszli dwaj miejscowi kolekcjonerzy m.in. tego rodzaju przedmiotów – Jerzy Szwarc i Felicjan Kaczmarek, których wsparła dyrektorka muzeum Małgorzata Jaworska. Bez komentarza.
LATARNIA
Gmina Radków znajduje się w tzw. grupie lądeckiej, która aplikowała o fundusze przeznaczone na unowocześnienie oświetlenia drogowego. Otrzymała na ten cel około 2,2 mln zł i dzięki temu będzie mogła wdrożyć zadanie o łącznej wartości ponad 3 mln zł. Sprowadza się ono do wymiany lub modernizacji istniejących. Władze samorządowe założyły, że wszystkie przez nie wskazane punkty oświetleniowe przejdą na technologię ledową, co niesie ze sobą ograniczenie wydatków za zużytą energię. Bez komentarza.
WIEŚ
Członkinie koła gospodyń wiejskich w Starej Łomnicy, upiększają miejscowość poprzez m.in. sadzenie roślin. Działają społecznie. Jak mówią, jako gospodynie dbają nie tylko o własne domy. Prowadzą zmiany na miarę swoich możliwości finansowych, wspomagane przez mężów, bez których wielu czynności nie dałyby rady wykonać. Nic dodać, nic ująć.
LAMPY
Polanica-Zdrój otrzymała dofinansowanie na wymianę oświetlenia ulicznego. W centrum miasta, w strefie uzdrowiskowej A konserwator zabytków narzucił postawienie lamp stylizowanych, odpowiadających charakterowi danego miejsca. Przy głównych drogach postawione zostaną lampy zapewniające poczucie bezpieczeństwa i odpowiadające standardom określonym przepisami – mówi burmistrz Mateusz Jellin. Przewidywane jest doświetlenie miejsc newralgicznych, czyli niektórych przejść dla pieszych. Jak dodaje włodarz, w tym roku pojawił się program budowy bezpiecznych przejść przez ulicę – miasto do Wojewody zawnioskowało o dofinansowanie dwóch „zebr” na ulicach Parkowej i Krynicznej, czyli na głównej drodze dojazdowej do szpitala. Ma być lepiej oświetlone i oznakowane, przy tym nieco podniesione. Oho ho.
RENOWACJA
Muszla koncertowa w Parku Zdrojowym, w Kudowie-Zdroju przejdzie remont. Gospodarze miasta zdecydowali o jej renowacji. Obiekt otrzyma świeże zdobienia, uzupełnione zostaną gzymsy i elementy tynku. Nie ulegnie zmianie nawierzchnia na placu przed obiektem; pozostanie drobniutki żwir, który przepuszcza wodę, i dzięki temu nie sprzyja zastoinom. Wow.
CENTRUM
W Żelaźnie budowany jest kompleks centrum kultury i biblioteki. Obiekt ma zostać otwarty jesienią. O powstaniu placówki zdecydował samorząd w odpowiedzi na wnioski mieszkańców wskazujących, że posiadana świetlica wiejska mieści się w wiekowym budynku, bez perspektyw na rozwój, zaś biblioteka korzysta z pomieszczenia szkolnego. Przy wsparciu finansowym z zewnątrz zabrano się za przedsięwzięcie, którego koszt wyniesie ponad 2,2 mln zł. No, no, no.
PORZĄDKI
W Polanicy-Zdroju odbyła się akcja sprzątania miasta, m.in. koryta rzeki Bystrzyca Dusznicka, zajęli się tym członkowie miejscowego koła Polskiego Związku Wędkarskiego, Ochotniczej Straży Pożarnej, Szalonych Morsów z Młotów, Stowarzyszenia Strzelecko-Kolekcjonerskiego „Arsenał” z Polanicy-Zdroju oraz samorządowcy. Wow.
TRASA
Zakład Usług Inwestorskich Rewaloryzacja z Kłodzka, opracował dokumentację dotyczącą zagospodarowania średniowiecznego przyziemia na starówce w Bystrzycy Kłodzkiej. Samorząd miejski po latach starań na ten cel pozyskał znaczne dofinansowanie, może więc przystąpić do realizacji przedsięwzięcia. Bystrzyca Kłodzka wzbogaci się o interesujący średniowieczny ciąg spacerowy, dostępny także dla osób niepełnosprawnych, dzięki zainstalowaniu windy umożliwiającej zjazd do niższych partii dawnego więzienia i browaru. W ich sąsiedztwie powstanie teren rekreacyjny z zielenią, ławeczkami i zapleczem sanitarnym. Niewykluczone, że przyziemia staną się przedmiotem dzierżawy, z przeznaczeniem np. na winiarnię z pergolami. Bez komentarza.
REWITALIZACJA
W tym roku największą inwestycją na terenie Kłodzka jest rewitalizacja Fortu Owcza Góra. Dobiega końca opracowywanie dokumentacji dotyczącej zagospodarowania tzw. białych koszarów. Do nich pobiegnie droga, która przybliży ten obszar miasta potencjalnym inwestorom. Jak zauważa burmistrz Michał Piszko, na tym obszarze przeszłość ma współgrać ze współczesnością, a czerpać z tego mają mieszkańcy i turyści. Realizacja przedsięwzięcia jest rozłożona w czasie. Bez komentarza.
OBWODNICA
Minister Infrastruktury podpisał aneks do Programu Inwestycyjnego dla rozbudowy DK8 na odcinku od Szczytnej do Kłodzka, w którym ujęte zostało wykonanie prac projektowych dla obwodnicy Szalejowa Górnego.
Obwodnica Szalejowa Górnego zostanie wykonana w nowym przebiegu z uwzględnieniem istniejących uwarunkowań w terenie. Zaprojekowana zostanie, jako droga klasy GP (ruchu przyspieszonego) o długości ok. 3 km. No, no, no.
SPRZĘT
Strażacy ochotnicy z Szalejowa Dolnego, Bożkowa oraz Jugowa otrzymali nowy sprzęt, który został zakupiony przez powiat kłodzki w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021. W corocznej edycji powiatowego programu pod nazwą Budżet Obywatelski, udział wzięli również strażacy z OSP w Bożkowie OSP Bożków. Łączna wartość sprzętu zakupionego w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok wyniosła 14.928,00 zł. Bez komentarza.
NIEDŹWIEDZIE
W Polanicy-Zdroju stały meldunek otrzymał niedźwiadek. Pojawił w uzdrowisku trzymając w łapach filiżankę i podstawkę. Wkrótce dołączą do niego bracia i siostry z niedźwiedziej rodziny. Miasto zapełni się rzeźbami małych niedźwiadków. Pomysł na urozmaicenie przestrzeni publicznej w kurorcie, figurkami niedźwiedzi, narodził się dawno. Teraz dojdzie do realizacji pomysłu. Bez komentarza.

Wydania: