Co w trawie piszczy...
HALA
Projekt wybudowania w Kudowie Zdroju hali sportowej w sąsiedztwie budynku Ośrodka Kultury i Sportu na razie nie zostanie zrealizowany. Przeszkodą jest brak funduszy na ten cel w budżecie lokalnym, jako udział własny gminy przy założeniu, że w większości uda się pozyskać fundusze zewnętrzne. Burmistrz miasta Aneta Potoczna zwraca także uwagę na fakt dużych kosztów utrzymania takiego obiektu, co każe zweryfikować nastawienie. Bez komentarza.
KAROSERIA
Na niemal 2,8 tys. zł wycenione zostały wstępnie szkody porysowania karoserii samochodu zaparkowanego w jednym z osiedli w Nowej Rudzie. Policjanci z noworudzkiego komisariatu, ustalili sprawcę. 43-letniemu mężczyźnie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. No, no, no.
SKUTER
Władze miasta Polanicy-Zdroju zamierzają Straży Miejskiej w prezencie urodzinowym ofiarować skutery elektryczne, by strażnicy mogli stać się jeszcze bardziej mobilni i prężniej wykonywać swoje obowiązki. Nic dodać, nic ująć.
LATARNIE
W gminie Międzylesie trwa realizacja przez projektu związanego z wymianą starych opraw oświetleniowych w przydrożnych latarniach. Takie prace są prowadzone w Nagodzicach, Gajniku oraz Goworowie.
Stare lampy zużywają sporo prądu, bo po około 300 W, a dają małe natężenie światła. W ich miejsce zastosuje się oprawy potrzebujące po 50-60 W, lecz zapewniające, dzięki ledom, większą jasność. Wow.
ZALEW
Sąsiadujący z Górami Stołowymi zalew, niebawem będzie jeszcze lepiej chroniony przed ściekami. Wszystko dzięki zapowiedzianej inwestycji budowy sieci kanalizacyjnej oraz przepompowni w jego otoczeniu.
Płynne nieczystości odebrane z obiektów tam się znajdujących trafią poprzez kolektor zbiorczy do oczyszczalni ścieków. Przedsięwzięcie ważne dla środowiska naturalnego zostało podzielone na trzy etapy. Jest tak pomyślane, by stworzyć warunki skorzystania z niego przez przyszłych inwestorów bazy turystycznej, hotelarskiej czy rekreacyjnej oraz domów jednorodzinnych w tej części Radkowa. Radkowska enklawa przywodnego wypoczynku stanie się sojusznikiem chronionego obszaru, jakim jest Park Narodowy Gór Stołowych. Gratulacje!
FUNDUSZE
W drugim naborze wniosków zorganizowanym w ramach rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – dla powiatu kłodzkiego nie przypadła żadna kwota. Powiat starał się o środki na trzy przedsięwzięcia. Niestety, trzeba je będzie w obecnej sytuacji przesunąć w czasie. Mowa tutaj o zaplanowanym zakupie dwóch sanitarek pogotowia ratunkowego dla kłodzkiego szpitala, przebudowie ronda na skrzyżowaniu ulic Dusznickiej i Noworudzkiej w Kłodzku, na którym ruch kołowy systematycznie rośnie i nierzadko dochodzi do wypadków. Ponadto nie rozpocznie się remont bazy Szkoły Specjalnej przy ul. Wyspiańskiego w Kłodzku. Tak ważne zadania nie otrzymały wsparcia pieniężnego w ramach FIL-u. Bez komentarza.
TERMY
W Polanicy-Zdroju powstaną termy pod chmurką, które zlokalizowane będą na nieczynnym od lat basenie na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Obiekt zasilać będzie energia płynąca z dawnego wysypiska śmieci. Polanickie termy staną się pierwszym takim obiektem w subregionie kłodzko - ząbkowickim. O lala.
DOTACJA
Gmina Kudowa-Zdrój musi zwrócić część dotacji unijnej przyznanej jej w ramach polsko-czeskiego projektu pn. „Aqua Mineralis Glacensis”.
Zdecydowało tak Ministerstwo Rozwoju Republiki Czeskiej, które jest instytucją zarządzającą finansami dla tego rodzaju zadań transgranicznych. Jeśli gmina tego nie uczyni w określonym czasie, to wszyscy partnerzy tego projektu, tj. Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Nachod oraz Hronov będą zobowiązane oddać całą im przyznaną dotację w kwocie około 2 165 tys. euro. Sie porobiło.
PARK
W Kudowie-Zdroju znajdują się dwa tereny zielone nazywane parkiem, są to jednak tak naprawdę większe skwery. W mieście przydałby się park z prawdziwego zdarzenia.
Na obrzeżach miasta znajduje się obszar nadający się na teren rekreacyjno-wypoczynkowy. Jest pomysł, by przy udziale funduszy zewnętrznych wykonać na nim alejki, urządzić trawniki, osadzić ławki, do tego zapewnić mały singletrack dla dzieci. W miarę kolejnych możliwości finansowych park byłby sukcesywnie wzbogacany o kolejne elementy małej architektury i zieleni. Bez komentarza.
POMOC
Centrum Integracji Społecznej w Kłodzku, prowadzone przez gminę wiejską, wychodzi naprzeciw osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym. Poprzez kształcenie umiejętności pozwalających na pełnienie ról społecznych oraz osiąganie pozycji w środowisku umożliwia uczestnikom zajęć nabywanie zdolności, przyucza ich do określonego zawodu, pozwala zmienić bądź podwyższyć kwalifikacje.
Osoby korzystające z pieczy CIS-u biorą udział w kilku formach zajęć wyrabiających w nich poczucie przydatności społecznej oraz pewności, że potrafią się odnaleźć w konkretnym zawodzie. Obecnie są prowadzone warsztaty: krawiecki, pielęgnacji zieleni miejskiej, ogrodniczo-porządkowy, remontowo-porządkowy, opieki nad małym dzieckiem, opieki nad osobą starszą i stolarski.
Są mieszkańcy, którzy dzięki CIS-owi doskonalą talent w zakresie rękodzieła i haftu. Nic dodać, nic ująć.
OBOWIĄZKI
Komendant Powiatowy Policji w Kłodzku podinspektor Rafał Siczek powierzył obowiązki Zastępcy Komendanta Komisariatu Policji w Lądku Zdroju aspirantowi sztabowemu Przemysławowi Płaskoń.
Płaskoń służbę rozpoczynał w Komisariacie Policji w Polanicy Zdroju. Realizował zadania prewencyjne, a także kryminalne. Od 15 lutego 2020 roku pełnił służbę na stanowisku dyżurnego w Komendzie Powiatowej Policji w Kłodzku. Gratulacje!
INWESTOR
Wybudowana w XIX w. willa rodziny Rose w historycznym centrum Nowej Rudy została sprzedana przez Gminę Nowa Ruda. Nabywcą obiektu jest grupa pięciorga inwestorów, w tym pisarki i Noblistki Olgi Tokarczuk z mężem oraz właścicieli zabytkowego zespołu Zamek Sarny w pobliskiej Ścinawce Górnej.
Inwestorzy chcą stworzyć w nieruchomości pensjonat, którego przestrzenie będą wykorzystywane także na działalność kulturalną oraz edukacyjną.
Planowane jest włączenie willi w program odbywającego się od kilku lat w sezonie letnim Festiwalu Góry Literatury. Prace koncepcyjne i projektowe willi ruszą w ciągu najbliższych tygodni a początek prac budowlanych i konserwatorskich spodziewany jest w drugiej połowie 2021 roku. Willa objęta jest ochroną konserwatorską, dlatego wszystkie prace odbędą się w uzgodnieniu z wałbrzyską delegaturą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Wow.
DEZODORANT
Mieszkaniec powiatu kłodzkiego ukradł ze sklepu dwa dezodoranty. Dbający o higienę i miły zapach 30-latek groził ponadto pracownikowi ochrony pozbawianiem życia, gdy ten próbował go zatrzymać i odebrać skradziony towar. Bez komentarza.
DZIEDZINIEC
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju zachęcając do spędzania czasu na świeżym powietrzu, przygotowało specjalną ofertę – muzealny dziedziniec zostanie udostępniony dla zwiedzających. Niewielka opłata w wysokości 5 zł upoważniać będzie do wysłuchania około 20 minutowej opowieści o dusznickim młynie papierniczym, z omówieniem jego wyjątkowej architektury oraz z uwzględnieniem wielu ciekawostek, również o urządzeniach papierniczych od lat zdobiących dziedziniec. No, no, no.
ZMIANY
Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku bryg. Rafał Chorzewski mianował mł bryg. Marcina Kosińskiego na stanowisko Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kłodzku. Gratulacje!
WSPÓŁPRACA
Politechnika Wrocławska podpisała umowę o współpracy z Lądkiem Zdrojem. W liście intencyjnym zobowiązują się do współpracy i wymieniają inicjatywy, które chcą wspólnie zrealizować.
W związku z pandemią, dokument podpisany został zdalnie przez prof. Arkadiusza Wójsa, rektora Politechniki Wrocławskiej oraz Romana Kaczmarczyka, burmistrza Lądka Zdroju. Ze strony uczelni we wspólne działania z gminą uzdrowiskową zaangażowani będą naukowcy z dwóch wydziałów: Mechaniczno-Energetycznego oraz Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. Razem z władzami Lądka Zdroju będą realizować badania i szukać
funduszy na wspólne granty badawczo-wdrożeniowe. Współpraca będzie się wiązać z wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych, w tym m.in. z planami budowy farmy fotowoltaicznej w Lądku Zdroju oraz kwestią zagospodarowania tamtejszego odwiertu geotermalnego. Bez komentarza.
DOFINANSOWANIE
14 gmin z powiatu kłodzkiego otrzymało dotacje w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich. Środki zostaną przeznaczone na finansowanie bądź dofinansowanie ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej oraz komunalnej związanej z usługami turystycznymi. Bez komentarza.
CENTRUM
Centrum Nauki Kopernik odwiedzi online uczniów ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym. Dzieci będą mogły sprawdzić, jak działają prawa nauki. Kopernikowe e-Laboratoria to zajęcia online, które uzupełniają nauczanie zdalne. W ich trakcie eksperymenty można przeprowadzać w domu, wystarczą dostępne pod ręką przedmioty codziennego użytku. Bez komentarza.